SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBA i UC-S zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z tarcz finansowych

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić pieniądze z tarczy finansowej podczas pandemii Covid-19 - dowiedziała się PAP. Wyłudzono blisko 3 mln zł z tarczy - subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował we wtorek PAP, że zatrzymań przedsiębiorców dokonali we wspólnych działaniach na terenie Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Olsztyna i Bielska-Białej agenci warszawskiej delegatury Biura z funkcjonariuszami mazowieckiego UC-S.

W ramach akcji przeszukano także 20 obiektów, mogących mieć związek z działalnością podmiotów gospodarczych - poinformował PAP Wydział.

Rzeczniczka Prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska poinformowała PAP, że w firmach wszczęto kontrole celno-skarbowe.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia subwencji przez szereg podmiotów gospodarczych oraz wystawienia nierzetelnych faktur VAT, wszczęte na podstawie zawiadomienia CBA i Krajowej Administracji Skarbowej nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Według śledczych w 2020 r. szereg mazowieckich i śląskich firm działających w branży usługowej wyłudziło blisko 3 mln zł subwencji z PFR, na podstawie nierzetelnej, poświadczającej nieprawdę dokumentacji. W celu wyłudzenia dotacji, wystawiały również fikcyjne faktury VAT nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych - zaznaczyła rzeczniczka.

Prokuratura postawiła zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem PFR oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia pozyskanych w ten sposób środków dwóm z zatrzymanych osób. Pozostałe trzy usłyszały zarzuty wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT - podał wydział.

Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla dwóch zatrzymanych osób, dwóm innym wyznaczył poręczenie majątkowe. Prokuratura zdecydowała też o zabezpieczeniu majątku zatrzymanych na kwotę 2,9 mln zł.

Rzeczniczka Izby poinformowała PAP, że naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie ustalił, że zatrzymani wykorzystywali sektor finansowy do wyłudzeń skarbowych za pomocą nabywanych spółek.

Pasieczyńska podała, że naczelnik mazowieckiego UC-S przeprowadził w nierzetelnych firmach cztery blokady rachunków bankowych łącznie na 2 mln 127 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: CBA i UC-S zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić środki z tarcz finansowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leming
Zapraszamy Służby do Grudziądza.
odpowiedź