SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Press Club Polska przypomina dziennikarzom o zasadach pracy w lokalu wyborczym

W najbliższą niedzielę, 13 października br. odbędą się wybory parlamentarne. Będą je relacjonować wszystkie media w Polsce, a nadawcy oraz portale internetowe szykują serię debat i dyskusji z politykami oraz ekspertami. Press Club Polska przypomina dziennikarzom, że pracując tego dnia w lokalu wyborczym powinni zastosować się do określonych zasad.

Stowarzyszenie Press Club Polska przygotowało zestaw porad dla pracowników mediów na podstawie wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej, dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu.

W czasie głosowania w lokalu wyborczym (lokale są czynne od 7.00 do 21.00) mogą przebywać tylko dziennikarze posiadający ważną legitymację dziennikarską lub inny dokument, który świadczy o przynależności do określonej redakcji.

Swoją obecność reporter musi zgłosić przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej oraz stosować się do zasad, które zapewniają powagę i tajność głosowania.

Wywiady można przeprowadzać tylko poza lokalem, w którym odbywa się głosowanie, ale możliwe jest filmowanie i fotografowanie przebiegu głosowania (po uzyskaniu zgody przewodniczącego), pod warunkiem, że nie ujawnia się, jak głosuje wyborca.

Przed rozpoczęciem i zakończeniem głosowania dziennikarze nie mogą przebywać w lokalu wyborczym. Z kolei reporterzy mogą fotografować lub filmować moment otwarcia urn wyborczych i wyjmowania z niej kart do głosowania. Po tym fakcie muszą niezwłocznie opuścić lokal.

Zabronione jest natomiast przeprowadzanie wywiadów w lokalu, kiedy odbywa się ustalanie wyników głosowania.

Zasady zachowania dziennikarzy w lokalu wyborczym dla Press Club Polska opracowała Anna Godzwon, ekspertka ds. wyborów.

Dołącz do dyskusji: Press Club Polska przypomina dziennikarzom o zasadach pracy w lokalu wyborczym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl