SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Można już składać wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Zainteresowanie przedsiębiorców jest ogromne

Małe przedsiębiorstwa, które zatrudniają do dziewięciu osób, przez trzy miesiące nie będą musiały płacić składek ZUS. Zakład odnotował ośmiokrotny wzrost wniosków o przyznanie ulg i są kłopoty z logowaniem się do systemu.

Fot. ZUSArticle

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. To oznacza, że będą one pokrywane przez państwo. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, jak i należności na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zainteresowanie tą formą pomocy już pierwszego dnia było tak duże, że internaucie mieli kłopoty z logowaniem się do systemu. Nie działała też podstrona informująca o zasadach przyznawania ulgi. Rzecznik prasowy ZUS nie odpowiedział na nasze pytanie, kiedy awaria zostanie usunięta.

W "Studiu Biznes" Gertruda Ucińska, prezes ZUS, przyznała, że zakład odnotował ośmiokrotny wzrost wniosków o zwolnienie ze składek.

Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca

Wniosek o zwolnienie ze składek można składać elektronicznie na pue.zus.pl, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS, gdzie są ustawione specjalne skrzynki na dokumenty. O tę formę pomocy mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przed 1 lutego b.r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca.

Nieco inaczej jest z samozatrudnionymi. Dostaną zwolnienie, jeśli ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekroczył kwoty 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

Świadczenie postojowe

Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie czy agencyjna) mogą się starać o świadczenie postojowe.

Świadczenie wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek, świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.) i przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.

Postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br., jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Odroczenie płatności składek

Wszyscy płatnicy składek mogą się też ubiegać o ulgę w ich opłacaniu – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności. Dotyczy to składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Można już składać wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Zainteresowanie przedsiębiorców jest ogromne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl