SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, a mężczyźnie - 37,8 tys. zł

Najwyższa emerytura, jaką ZUS wypłaca kobiecie to ponad 26 tys. zł; osoba ta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Wśród mężczyzn najwyższe świadczenie wynosi 37,8 tys. zł. W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychArticle

Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS przypomina, że dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

"Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 37,8 tys. zł

Wśród mężczyzn najwyższa emerytura wynosi 37,8 tys. zł. "W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat, a staż składkowy to 67 lat. Mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę zgromadził kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln zł" – przekazała prof. Uścińska.

"Nasze dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc." - podkreśliła szefowa ZUS.

Zachęciła do skorzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. "Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Warto mieć pełną wiedzę na temat naszego przyszłego świadczenia wówczas możemy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty" - dodała prof. Uścińska.

 

 

Dołącz do dyskusji: Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, a mężczyźnie - 37,8 tys. zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Tak wysokie emerytury najczęściej mają lekarze. I niemoralne jest wmawianie robotnikowi, który tyra za minimum krajowe, że też tak może. To że gdzieś jakiś lekarz może pracować do osiemdziesiątki, to nie znaczy że można zmuszać robotnika do tego samego. W Polsce jak ktoś przechodzi na emeryturę równo z wiekiem emerytalnym, to dostaje od różnej maści "ekspertów" łatkę "biernego zawodowo". Niedługo za "biernych zawodowo" będziemy uważać nieboszczyków.
odpowiedź
User
Młody
Ciekawe ile lat lub miesięcy tą emeryturą się na cieszą? 🤔
odpowiedź