SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gartner: udział budżetów marketingowych w przychodach firm wzrasta do 9,5 proc.

W 2022 roku budżety marketingowe stanowią 9,5 proc. całkowitych przychodów firm - podaje firma Gartner. To wzrost z 6,4 proc. w 2021 roku, ale spadek z poziomu 11 proc. w 2020 roku i 10,5 proc. w 2019 roku.

fot. Shutterstock.comArticle

Badanie Gartner 2022 dotyczące wydatków i strategii CMO – opublikowane na sympozjum marketingowym firmy Gartner/Xpo – wykazało, że 70 proc. respondentów zgłosiło wzrost budżetów w tym roku.

Badanie przeprowadzono od lutego do marca 2022 r. wśród 405 dyrektorów ds. marketingu i innych liderów marketingu w Ameryce Północnej, a także w Europie Północnej i Zachodniej w różnych branżach.

Ewan McIntyre, szef badań i wiceprezes w firmie Gartner for Marketing Leaders, uważa, że ​​pomimo inflacji, rosyjskiej inwazji na Ukrainę i problemów z łańcuchem dostaw, dyrektorzy marketingu wydają się optymistyczni.

Szefowie marketingu wskazali, że wydatki na kanały online zajmują 56 proc. w całości wydatków marketingowych firm, a na kanały offline - 44 proc.

Poinformowali też, że przeznaczyli 10,1 proc. na media społecznościowe, 9,8 proc. na marketing w wyszukiwarkach, 9,3 proc. na cyfrowe wyświetlanie, 8,8 proc.na cyfrowe wideo, 8,1 proc. na partnerów i podmioty stowarzyszone, 8,1 proc. na cyfrowe audio, a 7,4 proc. na cyfrowy outdoor.

Około 8,5 proc. budżetów przeznaczono na optymalizację pod kątem wyszukiwarek, 7,8 proc. na e-maile, 7,8 proc. na treści i wiadomości, 7,6 proc. na organiczne społeczności i influencer marketing, a 6,9 proc. na SMS-y i reklamy w aplikacji.

Wszystkie branże wydają więcej

Wydatki na marketing wzrosły prawie we wszystkich branżach. Firmy świadczące usługi finansowe odnotowały najwyższy wzrost budżetów  - to 10,4 proc. przychodów, w porównaniu z 7,4 proc. w 2021 r.

Podczas gdy osiem z dziewięciu ankietowanych branż zgłosiło wzrost budżetu, wydatki dyrektorów ds. marketingu w firmach produkujących dobra konsumpcyjne uległy stagnacji, nieznacznie spadając z 8,3 proc. w 2021 r. do 8 proc. w 2022 roku.

Budżety na reklamę w wyszukiwarce plasowały się wśród najwyższych w kategorii produktach medycznych i technologicznych.

Dyrektorzy marketingu z branży usług finansowych powiedzieli, że przeznaczą na te działania 10 proc. budżetu, w branży opieki zdrowotnej -  9,9 proc., w branży produktów technologicznych - 11,7 proc., w produkcji - 9 proc., w branży produktów konsumenckich -  10,6 proc., w mediach -  8,6 proc., w handlu detalicznym -  10,1 proc., w  IT i biznesie - 10,3 proc., a w branży podróże i hotelarstwo  - 7,6 proc.

Event marketing osiągnął najwyższy poziom w większości sektorów, takich jak usługi finansowe (18,6 proc.), opieka zdrowotna (21,3 proc.), produkty technologiczne (22,3 proc.), produkcja (18 proc.), produkty konsumenckie (16,3 proc.), media (15,2 proc.), handel detaliczny (16,8 proc.), IT i biznes (24,3 proc.), a podróże (16 proc.).

Dyrektorzy marketingu zapytani o alokację budżetu w programach i obszarach operacyjnych marketingu wskazali strategię marki i aktywację - na to wydadzą 10 proc. budżetu marketingowego.

Dołącz do dyskusji: Gartner: udział budżetów marketingowych w przychodach firm wzrasta do 9,5 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl