SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaki wpływ upadku SVB i Credit Suisse na polski system bankowy?

Nie widzimy bezpośredniego wpływu upadku Silicon Valley Bank i zagrożenia upadłości Credit Suisse na nasz system bankowy – oceniła Izabela Olszewska z zarządu GPW . W jej opinii, informacje o bankach nie odbiją się szerokim echem na polskiej giełdzie papierów wartościowych.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

"Bezpośredniego wpływu nie widzimy na nasz system bankowy, finansowy" – oceniła w rozmowie z PAP Izabela Olszewska z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Odniosła się w ten sposób do upadłości banku Silicon Valley Bank i zagrożenia upadłości Credit Suisse. Zaznaczyła jednak, że pewne zachowania inwestorów mogą przenosić się na polski rynek z rynków zagranicznych.

"Rzeczywiście, giełdy to jest (...) system naczyń połączonych, gdzie dużą rolę odgrywa też ten sentyment, więc inwestorzy mając takie informacje, patrząc co się dzieje na przykład na rynku amerykańskim, również przenoszą (...) swoje zachowania także na inne rynki. Więc po takich informacjach obserwowaliśmy pewną nerwowość, większą zmienność" – stwierdziła. W ocenie Olszewskiej, obecne informacje funkcjonujące w domenie publicznej, dotyczące planów związanych z przyszłością Credit Suisse, są przedstawiane w sposób jasny i precyzyjny.

"Jestem dobrej myśli; jeżeli chodzi o sprawy naszej giełdy papierów wartościowych, to tutaj nie będzie się to odbijało szerokim echem" – powiedziała.

Co nas czeka

Olszewka odniosła się również do sytuacji prywatnych inwestorów, którzy preferują giełdę amerykańską względem polskiej. Jak zauważyła, "dzisiejszy świat inwestycyjny czy giełdowy jest w pełni elektroniczny, także o wiele łatwiej jest inwestować na rynkach zagranicznych niż to było powiedzmy kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu". Zaznaczyła jednocześnie, "że mamy na giełdzie warszawskiej mamy bardzo wiele ciekawych spółek, mamy bardzo wiele ciekawych instrumentów i ten wybór oczywiście (...) jest".

"Chciałam wspomnieć o nowym projekcie giełdy, który się nazywa Global Connect. Jest to rynek, który już funkcjonuje. Jest to rynek zagranicznych tak zwanych Blue Chipów, czyli największych i najbardziej płynnych spółek. Zaczęliśmy od pięciu spółek z rynku niemieckiego, ale nasze plany sięgają dużo dalej, także będziemy również mieli kolejne spółki z rynków europejskich" – przekazała członek zarządu GPW.

"Myślimy o tym, żeby w jakimś tam etapie przyszłym pojawiły się również spółki z rynku amerykańskiego" – dodała.

Upadłość Silicon Valley Bank była największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. i wzbudziła obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej. Perturbacje w światowym sektorze finansowym dodatkowo pogłębiło zagrożenie upadłością Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii; na jego przejęcie zdecydował się konkurent - UBS.

Dołącz do dyskusji: Jaki wpływ upadku SVB i Credit Suisse na polski system bankowy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl