SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie jest zaufanie do Unii Europejskiej?

47% Europejczyków darzy zaufaniem politykę Unii Europejskiej dotyczącą handlu i bezpieczeństwa, natomiast aż 77% badanych nie ufa w ogóle kwestiom związanym z imigracją.

Tak wynika z najnowszej edycji badania European Trusted Brands corocznie przeprowadzanego przez Reader’s Digest.

We wrześniu 2005 roku w 14 krajach europejskich został przeprowadzony sondaż na zlecenie Reader’s Digest. Badanie to dotyczyło m.in. problematyki Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział łącznie ponad 25 tysięcy osób z całej Europy. Pytania na temat Unii Europejskiej zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Dzięki tak dużemu przekrojowi wyniki sondażu pokazują odmienne stanowiska „starych” i „nowych” krajów w podejściu do Unii Europejskiej.

Ankietowani Europejczycy największym zaufaniem darzą politykę realizowaną przez Unię Europejską związaną z: handlem (47% Europejczyków), bezpieczeństwem (47%) oraz ochroną środowiska (46%). Jednocześnie ci sami ankietowani wykazują brak zaufania w stosunku do polityki UE w sprawie: imigracji (77%), zatrudnienia (76%), jak również rolnictwa i rybołówstwa (72%).

Patrząc na stosunkowo wysokie zaufanie (blisko 50%) badanej populacji do polityki handlowej prowadzonej przez UE, należy zwrócić uwagę, że z największym zaufaniem (spośród 13 krajów objętych badaniem) spotyka się ona wśród „nowych” krajów członkowskich, takich jak: Czechy (61%), Węgry (59%) czy Polska (55%). Ponadprzeciętne zaufanie do polityki handlowej Unii wykazują też Finowie (56%) oraz Szwajcarzy (56%). Najmniej wierzą w politykę handlową Unii Portugalczycy (tylko co 3 badany). Polityce handlowej Unii słabo ufają także: Brytyjczycy, Austriacy, Niemcy i Francuzi (po około 60% populacji wykazuje brak lub niewielkie zaufanie).

Polityka Unii Europejskiej w kwestiach bezpieczeństwa, choć spotyka się z zaufaniem blisko połowy Europejczyków, nie znajduje uznania głównie wśród Brytyjczyków (ufa jej tylko 24%), rzadko też doceniają ją Portugalczycy (34%) czy Holendrzy (36%). Najbardziej ufają polityce bezpieczeństwa UE Szwajcarzy (blisko 70% wskazań).

Ochrona środowiska, jako trzeci element polityki UE obdarzany największym zaufaniem przez Europejczyków (średnia to 46% wskazań), szczególnym uznaniem cieszy się w Polsce, gdzie blisko 80% badanych deklaruje do niej zaufanie. Dość duże zaufanie do polityki ochrony środowiska wykazują również: Czesi (65%), Węgrzy (64%) oraz w mniejszym stopniu – Szwajcarzy (56%) a najmniejsze mają Austriacy – gdzie większość populacji (blisko 80%) nie ma do niej zaufania.

Ponad 40% badanej populacji europejskiej darzy zaufaniem politykę zdrowotną realizowaną przez UE. Największe zaufanie do polityki zdrowotnej UE wykazują Hiszpanie (niemal 70%), najmniejsze zaś: Niemcy (26%) oraz Szwajcarzy (28%).

W przededniu drugiej rocznicy wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej postanowiliśmy zbadać jaką opinię na temat tej gospodarczo-politycznej wspólnoty mają Polacy i pozostałe nacje. Opinie, które mieliśmy zamiar usłyszeć bardzo zainteresowały 14 oddziałów Reader’s Digest i dlatego w corocznym raporcie European Trusted Brands tak wiele miejsca poświęciliśmy zbadaniu zaufania do Unii. Wyniki, jak widać, przekrojowo traktują opinię obywateli państw członkowskich i tych, które w Unii nie są obecne. – mówi Alicja Fuksiewicz, odpowiedzialna za badanie Eruopean Trusted Brands w Polsce.

Spośród wszystkich dziedzin polityki realizowanej przez Unię Europejską badani Polacy wykazują największe zaufanie do polityki dotyczącej ochrony środowiska (blisko 80%). W następnej kolejności ufamy polityce Unii dotyczącej handlu (niemal 60%) oraz polityce związanej z bezpieczeństwem (także niemal 60%). Rzadko ufamy polityce Unii dotyczącej: zdrowia (40%), zatrudnienia (ufa jej 35%), rolnictwa i rybołówstwa (32%) oraz polityce imigracyjnej (31%).

Warto dodać, że Polacy wykazują większe zaufanie do poszczególnych obszarów polityki Unii niż przeciętny Europejczyk. Dotyczy to szczególnie ochrony środowiska, ale też polityki realizowanej w: zatrudnieniu, rolnictwie czy imigracji.

Badanie European Trusted Brands już od sześciu lat jest przeprowadzane w kilkunastu krajach Europy. Głównym jego celem jest poznanie poziomu zaufania Europejczyków do różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Sondaż przeprowadzono metodą ankiety pocztowej pomiędzy wrześniem a październikiem 2005 roku wśród ponad 25 tysięcy mieszkańców 14 krajów Europy, w tym Rosji. W Polsce w badaniu wzięło udział 1109 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakie jest zaufanie do Unii Europejskiej?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl