SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

W branży IT jeszcze przed trzydziestką zarobki przekraczają 10 tys. zł

Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom z obszaru IT w 2017 r. wyniosło 12 600 zł brutto miesięcznie i wzrosło o 16% w porównaniu do ubiegłego roku. W tej branży zarobki przekraczające 10 000 zł osiąga wiele osób jeszcze przed 30 rokiem życia - wynika z raportu Antal.

fot. Shutterstock.com Article

Średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom z branży IT w 2017 r. wynosi 12 600 zł brutto i jest wyższe o 16% w porównaniu do 2016 r. Co więcej, jest też wyższe – o prawie 1 000 zł – niż średnia pensja specjalisty i menedżera w Polsce (średnia ze wszystkich badanych branż), która wyniosła 11 662 zł brutto.

Przeciętnie specjaliści i menedżerowie w Polsce otrzymują rocznie 8 ofert pracy, podczas gdy programiści – 18.

Przy wyborze kandydatów do pracy, kluczowe dla firm IT jest doświadczenie mierzone poziomem kompetencji i długością rozwoju w danej specjalizacji. Te czynniki rzutują również na wysokość wynagrodzeń. Specjaliści szukający zmiany i przekwalifikujący się na nieanalogiczne stanowiska, najczęściej muszą liczyć się ze znacznym spadkiem wynagrodzenia, które jednak może zaprocentować w przyszłości. Najszybciej rosną wynagrodzenia efektywnych programistów zajmujących się najbardziej rozchwytywanymi technologiami oraz testerów, na których popyt sukcesywnie rośnie.

Znajomość języka angielskiego jest podstawą w przypadku programistów, testerów, analityków i specjalistów od systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Ma również duże znaczenie na stanowiskach menedżerskich. Atutem specjalisty jest dodatkowy język obcy, jednak nie jest to kryterium determinujące decyzję o zatrudnieniu. Polscy specjaliści IT są również rozchwytywani na świecie i wówczas przydatna może okazać się znajomość lokalnego języka, np. niemieckiego czy hiszpańskiego.

Firmy IT zatrudniają kandydatów w oparciu o różne podstawy prawne. Mogą to być umowy o pracę, umowy o dzieło lub kontrakty B2B. Forma współpracy wpływa na wysokość wynagrodzenia. Specjaliści pracujący na umowach B2B (czyli posiadający działalność gospodarczą) zarabiają średnio o 20% więcej niż ich koledzy związani ze zleceniodawcą umową o pracę. Na jeszcze większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące na terminowych projektach, m.in. dlatego, że nie mają płatnych urlopów i zwolnień lekarskich, które są wkalkulowane w stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

Największymi ośrodkami IT w Polsce są Kraków i Wrocław, a następnie Warszawa, Trójmiasto i Poznań. Inne miasta nie odpuszczają tego obszaru. Aspirującymi i dynamicznie rozwijającymi się ośrodkami IT są m.in. Lublin i Rzeszów. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to na najwyższe w dalszym ciągu można liczyć w Warszawie, jednak coraz częściej te różnice się zacierają.

Firma Antal szacuje, że w kolejnych latach trend wzrostu wynagrodzeń w branży IT będzie się utrzymywał. "(...) prognozujemy, że w 2018 roku wzrost wynagrodzeń w IT wyniesie ok. 8% w porównaniu do 2017 roku." - stwierdziła Aleksandra Kujawa z Antal IT Services.

"Raport Płacowy Antal 2017" prezentuje wynagrodzenia oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce, którzy mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach polskich lub międzynarodowych. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie 3 źródeł wiedzy. Pierwsze to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 24 lipca - 16 sierpnia 2017 r. na próbie 1040 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2017 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W branży IT jeszcze przed trzydziestką zarobki przekraczają 10 tys. zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Coś te kwoty mocno zaniżone... U mnie specjalista jako podstawe ma 17k brutto, a do tego premie i home office co jest standardem. Standardem jest też kitchen full of healthy snacks, wynagrodzenia kafeteryjne, dodatek dojazdowy i stół do ping ponga. Inaczej na rozmowie nikt z developerów nawet nie chce z Tobą dyskutować.
4 1
odpowiedź
User
Realista
Coś te kwoty mocno zaniżone... U mnie specjalista jako podstawe ma 17k brutto, a do tego premie i home office co jest standardem. Standardem jest też kitchen full of healthy snacks, wynagrodzenia kafeteryjne, dodatek dojazdowy i stół do ping ponga. Inaczej na rozmowie nikt z developerów nawet nie chce z Tobą dyskutować.


Janusz, ale z humorem ;)
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing