SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wysyp seriali na Apple TV+. Co warto obejrzeć?

Przyglądamy się ofercie serialowej Apple TV+ i proponujemy najciekawsze tytuły, od komedii przez sci-fi i parodię true-crime, aż po dramat. Jeśli sądzicie, że Apple TV+ to tylko „Ted Lasso”, zapoznajcie się z naszym zestawieniem.

„Silos”, Apple TV+Article

1. „The Morning Show” – 2019 (2 sezony)

Dramat Apple TV+ opowiadający o kulisach pracy dziennikarzy w fikcyjnej amerykańskiej stacji telewizyjnej UBA, został już przedłużony na sezon czwarty, a z trzecią odsłoną powróci w środę, 13 września. W dniu premiery zobaczymy dwa odcinki. Kolejne będą pojawiać się co tydzień aż do finału 8 listopada, w sumie będzie ich 10.

Charlotte Stoudt („Homeland”, „Fosse/Verdon”) przejęła rolę showrunnerki, zastępując Kerry Ehrin. Ponadto Nicole Beharie („Sleepy Hollow”) dołączyła do obsady jako nowa prezenterka Christina Hunter.

W drugim sezonie „The Morning Show” (2021 rok) prezenterzy i wydawcy stacji UBA chorowali na COVID-19, który siał spustoszenie w ich życiu. Pandemia prawie zatopiła platformę streamingową, zanim ta została uruchomiona. Alex (Jennifer Aniston) zachorowała, ale postanowiła pokazać widzom, jak wygląda zmaganie z pandemią w czasie rzeczywistym, podczas transmisji z jej mieszkania. Bradley (Reese Witherspoon) odnalazła swojego zaginionego brata, Hala, na izbie przyjęć pełnej ludzi, którzy chcieli uzyskać pomoc w leczeniu objawów COVID-19. Pierwszy sezon był odpowiedzią na ruch społeczny #MeToo.

2. „For All Mankind” – 2019 (3 sezony)

Serial science fiction, stworzony przez Ronalda D. Moore’a, Matta Wolperta i Bena Nedivi, przedstawia alternatywną historię pokazującą „co by się stało, gdyby globalny wyścig kosmiczny nigdy się nie zakończył” po tym, jak Związek Radziecki jako pierwszy zaliczył lądowanie na Księżycu z załogą, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Tytuł jest inspirowany tabliczką pozostawioną na Księżycu przez załogę Apollo 11, której treść częściowo brzmi: „Przybyliśmy w pokoju dla całej ludzkości”.

W serialu występują: Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Shantel VanSanten, Jodi Balfour, Wrenn Schmidt, Sonya Walger i Krys Marshall. Cynthy Wu, Casey W. Johnson i Coral Pena dołączyli do głównej obsady drugiego sezonu, a Edi Gathegi dołączył w trzecim. W serialu oglądamy postacie historyczne (grane przez aktorów lub pojawiające się w materiałach archiwalnych), w tym astronautów Apollo 11, czyli Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa oraz prezydentów USA: Richarda Nixona, Ronalda Reagana i Billa Clintona.

3. „Ted Lasso” – 2020 (3 sezony)

Jason Sudeikis wymyślił postać trenera futbolu amerykańskiego na potrzeby stacji NBC Sports w 2013 roku. Reklamował transmisje meczów Premier League w Stanach Zjednoczonych. Spoty z udziałem fikcyjnego menadżera cieszyły się wielkim powodzeniem w związku z czym Apple TV+, inspirując się postacią stworzoną przez Sudeikisa, zamówiło serial „Ted Lasso”.

Półgodzinny serial komediowy, którego scenariusz napisali wspólnie Sudeikis i Bill Lawrence opowiada historię Teda Lasso - do niedawna trenera futbolu amerykańskiego z college’u w Kansas, a obecnie menadżera angielskiej drużyny piłkarskiej AFC Richmond, który nie ma pojęcia o swoim nowym zajęciu.

W serialu występują: Jason Sudeikis. Stephen Manas, Colin Blyth, Hannah Waddingham, Juno Temple, Nick Mohammed i Brendan Hunt.

4. „Fundacja” – 2021 (2 sezony)

Serial science fiction stworzony przez Davida S. Goyera i Josha Friedmana, oparty na serii opowiadań o tym samym tytule, autorstwa Isaaca Asimova. W serialu występują: Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell i Leah Harvey.

Czwórka bohaterów przenika przestrzeń i czas, aby walczyć z kryzysami zagrażającymi ludzkości. Ryzykują, tworzą tymczasowe sojusze i walczą o przetrwanie.

Pierwszy sezon spotkał się z pozytywnym odbiorem, zwłaszcza obsada aktorska, efekty wizualne i ścieżka dźwiękowa autorstwa Beara McCreary’ego. Jednak często krytykowano tempo akcji, liczne skoki w czasie, narrację i złożoność fabuły. Drugi sezon otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, a wielu z nich zgodziło się, że nastąpił progres w stosunku do pierwszej odsłony. Produkcja zyskała przystępne tempo, lepszą fabułę, ciekawsze relacje interpersonalne.

5. „Physical” – 2021 (3 sezony)

Komediodramat stworzony przez Annie Weisman, którego akcja toczy się w San Diego lat 80., opowiada losy Sheili Rubin (Rose Byrne) w jej drodze do odkrywania siebie poprzez aerobik.

Wbrew pozorom, ta czarna komedia nie opowiada historii o miłej wielbicielce aerobiku, która szuka drogi do spełnienia marzeń. Serial bywa mroczny i poważny, a główna bohaterka niejednokrotnie błądzi w poszukiwaniu siebie.

6. „Pachinko” – 2022 (1 sezon)

Serial stworzony przez Soo Hugh na podstawie powieści Min Jin Lee z 2017 roku. Całość wyreżyserowali Kogonada i Justin Chon, a występują w nim Youn Yuh-jung, Lee Min-ho, Kim Min-ha i Jin Ha. W kwietniu 2022 roku obraz został przedłużony na drugi sezon.

Otrzymał uznanie krytyków, szczególnie za zdjęcia, scenariusz i występy Kim Min-ha, Youn Yuh-jung i Lee Min-ho.

Koreańska saga rodzinna opowiada losy Kim Sunja, począwszy od lat 20. ubiegłego wieku, kiedy Korea była okupowana przez Japonię. Śledzimy dzieje bohaterki przez kilkadziesiąt lat, aż do momentu gdy jest już starszą kobietą, matką i babką. Poznajemy skomplikowaną historię obydwu narodów i pejzaż zmieniającego się na przestrzeni lat społeczeństwa.

7. „Afterparty” – 2022 (2 sezony)

Amerykańska antologia komediowa opowiadająca o morderstwie, o popełnienie którego podejrzani są wszyscy znajomi denata, stworzona została przez Christophera Millera.

Pierwszy sezon opowiada o imprezie po zjeździe absolwentów szkoły średniej, a każdy odcinek ma „perspektywę innej postaci” na to, co wydarzyło się tamtej nocy. Śledztwo jest dla wszystkich bohaterów sposobem na znalezienie drugiej szansy, osobistego spełnienia i odejścia od nudnego lub przytłaczającego życia.

Drugi sezon odbywa się dzień po weselu i przebiega według tej samej formuły co pierwszy, czyli przedstawia osobistą perspektywę każdego gościa. Serial bawi się konwencją true crime, wykpiwa współczesną modę na podcasty o prawdziwej zbrodni i demaskuje detektywów – amatorów. Sporo w nim nawiązań do popkultury. To lekka komedia o zabarwieniu kryminalnym.

8. „Rozdzielenie” – 2022 (1 sezon)

Thriller psychologiczny z elementami science fiction, stworzony przez Dana Ericksona, a wyreżyserowany przez Bena Stillera i Aoife McArdle. W rolach głównych występują Adam Scott, Zach Cherry, Britt Lower, Tramell Tillman, Jen Tullock, Dichen Lachman, Michael Chernus, John Turturro, Christopher Walken i Patricia Arquette. Fabuła opowiada losy Marka (Adam Scott), pracownika Lumon Industries, który zgadza się na rozdzielenie swojej tożsamości na pracowniczą i prywatną, które od teraz funkcjonują jako oddzielne byty.

Serial spotkał się z dużym uznaniem krytyków i widzów, którzy chwalili zdjęcia, reżyserię, scenografię, ścieżkę dźwiękową, historię i obsadę. Otrzymał 14 nominacji do Emmy, w tym dla najlepszego serialu dramatycznego i obsady dla Adama Scotta, Turturro, Walkena i Patricii Arquette (otrzymał 2 statuetki). W kwietniu 2022 roku serial został przedłużony na drugi sezon.

9. „Siostry na zabój” – 2022 (1 sezon)

„Siostry na zabój” to remake belgijskiego serialu pt. „Clan”. Brytyjska produkcja opowiada o tajemniczej śmierci Johna Paula (Claes Bang), który terroryzował żonę i córkę. Siostry żony cieszą się z takiego obrotu spraw, ponieważ nie znosiły swojego szwagra.

„Siostry na zabój” to czarna komedia, łącząca w sobie cechy typowe dla wyspiarskich produkcji (jej twórczynią jest Sharon Horgan, znana wcześniej z serialu „Catastrophe”). Akcja rozgrywa się w Dublinie, a zdjęcia kręcono w Irlandii.

Serial spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków i zdobył nagrodę Peabody w 2022 roku. Otrzymał 12 czołowych nominacji na 19. Irish Film & Television Awards, zdobył cztery, w tym dla najlepszego dramatu. Zyskał także nagrodę Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej dla najlepszego serialu dramatycznego na rozdaniu nagród BAFTA 2023 oraz 2 inne statuetki. Obraz otrzymał 4 nominacje do Emmy, w tym dla Sharon Horgan jako najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.

10. „Silos” – 2023 (1 sezon)

Produkcja sci-fi stworzona przez Grahama Yosta, na podstawie serii powieści o tym samym tytule autorstwa Hugh Howeya. Akcja osadzona jest w dystopijnej przyszłości, w której zdziesiątkowana ludzkość żyje w gigantycznym podziemnym silosie składającym się ze 144 poziomów. Rebecca Ferguson gra inżynierkę Juliette, która próbuje rozwikłać zagadkę silosu. Nikt nie wie, kto zbudował silos i dlaczego, ale wiadomo, że wyjście z niego grozi śmiercią.

W obsadzie występują także: Rashida Jones, David Oyelowo, Common, Tim Robbins, Harriet Walter, Avi Nash, Rick Gomez i Chinaza Uche. W czerwcu 2023 roku serial został przedłużony na drugi sezon.

Apple przekroczył miliard subskrypcji

Firma Apple przekroczyła miliard płatnych subskrypcji swoich usług, w tym Apple Music oraz Apple TV+. Coraz lepiej radzą sobie także jej oryginalne seriale na platformie streamingowej.

Firma odnotowała w drugim kwartale 2023 roku przychody w wysokości 81,8 mld USD, co oznacza spadek o 1 proc. rok do roku.

„Z radością informujemy, że w drugim kwartale br. osiągnęliśmy rekordowe przychody z naszych usług, napędzane ponad miliardem płatnych subskrypcji, a dzięki stałej i stabilnej sprzedaży iPhone’a obserwowaliśmy także jej wzrost na rynkach wschodzących” - powiedział Tim Cook, CEO Apple’a. „Inwestujemy w rozwój edukacji i poprawę stanu środowiska naturalnego, czyli cały czas wspieramy to co dla nas ważne, jednocześnie promując innowacje, które wzbogacają życie naszych klientów i pozostawiają świat lepszym, niż go zastaliśmy” – dodał.

Sprzedaż produktów Apple

Chociaż Cook opisał sprzedaż iPhone’a jako stabilną, większość sprzętów Apple w drugim kwartale radziła sobie słabiej niż w analogicznym kwartale 2022 roku. Przychody ze sprzedaży iPhone’a wyniosły 39,67 mld USD, co oznacza spadek o 2 proc. rok do roku. To, wbrew deklaracjom szefa firmy, trzeci kwartał z rzędu, w którym obserwujemy spadek przychodów Apple, dzięki mniejszemu zainteresowaniu sprzętami, takimi jak iPhone i Mac. Dochód netto wyniósł 19,9 mld USD.

Subskrypcje Apple

Apple nie dzieli poszczególnych usług i nie rozlicza ich oddzielnie, ale w rozmowie z inwestorami Tim Cook powiedział, że platforma Apple TV+ ustanowiła kwartalny rekord przychodów.

Potwierdza to firma Kantar, która w swoich badaniach wykazała, że serial „Ted Lasso” wyprodukowany przez Apple TV+ był najpopularniejszym tytułem w serwisach streamingowych drugiego kwartału, nie pokonały go nawet produkcje Netfliksa.

Działalność usługowa Apple nadal rośnie w szybkim tempie, osiągając 21,2 mld USD w drugim kwartale, w porównaniu z 19,6 mld USD w zeszłym roku.

Usługi Apple obejmują Apple TV+, Apple Music, Apple Arcade, Apple News i iCloud+. Firma nie ujawniła, ilu abonentów korzystało z danej usługi, poza łączną liczbą subskrypcji.

Jedyną kwestią, która nie została poruszona podczas rozmowy z inwestorami, były trwające strajki WGA i SAG. Dla Apple jego działalność w zakresie produkcji treści jest małym kawałkiem całego tortu. Całkowite zyski Apple w ostatnim kwartale były prawie dwukrotnie wyższe od całkowitych przychodów Warner Bros. Discovery w tym kwartale, przy czym WBD działa głównie jako producent filmów i seriali.

Dołącz do dyskusji: Wysyp seriali na Apple TV+. Co warto obejrzeć?

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AF
Spore braki w tym zestawieniu. Ja ze swojej strony polecam dodatkowo:
Kulawe Konie
Za Lepsze Jutro
Ostatnie dni Ptolemeusza Greya
See
Dr Mózg: W otchłani świadomości
Nagroda na dzień dobry
Teheran
odpowiedź
User
Daf
Dorzucam Acapulco - świetny serial komediowy z akcją w latach 80.
odpowiedź
User
Xyz
Prehistoryczna Planeta - dokument sir Davida
odpowiedź