SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżki wynagrodzeń były wyższe od planowanych

Płace pracowników fizycznych wzrosły w tym roku średnio o 11,2 proc.; specjalistów i kadry kierowniczej o 10 proc., dyrektorów o 9 proc.- wynika z "Kompleksowego raportu płacowego – wiosna/lato 2023". Podwyżki były wyższe od planowanych, w 2024 r. budżety na ten cel mają być niższe - dodano.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Jak wskazują autorzy raportu płacowego Sedlak & Sedlak, na tegoroczne decyzje podwyżkowe wpływ miał wysoki poziom inflacji.

"Wyniki pokazują, że zrealizowane podwyżki wynagrodzeń były wyższe od planowanych na 2023 rok. Wynagrodzenia pracowników fizycznych wzrosły średnio o 11,2 proc. W przypadku specjalistów oraz kadry kierowniczej zrealizowano podwyżki na poziomie 10 proc., natomiast dla kadry dyrektorskiej 9 proc." - podano w informacji prasowej z raportu.

Jak dodano, na przyszły rok przewiduje się ograniczanie budżetów podwyżkowych. "Pracodawcy zadeklarowali, że planują podwyżki średnio na poziomie 8 proc. Prognozy te różnią się w zależności od branży czy województwa, w którym firma działa. Najwyższe planowane podwyżki są w województwie warmińsko-mazurskim" - przekazano.

Dla początkujących pracowników fizycznych 4 680 zł

Z raportu wynika, że mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 4 680 zł. Doświadczeni zarabiają 5 254 zł, a starsi 6 tys. zł. Najwięcej zarabiają liderzy – 6 821 zł. "Stanowisko to cechuje również największa różnica między dolnym, a górnym kwartylem – 1 830 zł. Oznacza to, że połowa liderów wśród pracowników fizycznych zarabia od 5 989 zł do 7 819 zł" - podano.

Najwyższe stawki oferują firmy z branży IT. Mediana wynagrodzenia całkowitego eksperta w branży IT wynosi 15 368 zł. W branży FMCG (dóbr szybkozbywalnych, np. żywność, środki czystości) płace całkowite ekspertów to 12 633 zł, a w branży opakowań i poligrafii – 11 703 zł. Stawki wynagrodzeń ekspertów różnią się o ok. 23 proc.

Autorzy raportu wskazali, że pracownicy fizyczni najwięcej zarabiają w województwie opolskim. Mediana wynagrodzenia całkowitego doświadczonych pracowników fizycznych w tym regionie wynosi 5 515 zł. Kolejno najwyższe stawki oferowane są w województwie dolnośląskim – 5 482 zł i wielkopolskim – 5 299 zł. Najniższe stawki płac są też w województwie świętokrzyskim – 4 763 zł oraz lubelskim – 4 692 zł.

Połowa dyrektorów pionów z firm zatrudniających do 200 osób otrzymuje wynagrodzenie całkowite wyższe niż 34 038 zł. Dyrektorzy pionów z firm (od 201 do 1 000 osób) otrzymują 39 437 zł, a z firm zatrudniających powyżej 1 tys. osób - 42 283 zł.

Z raportu wynika, że doświadczeni specjaliści otrzymują też świadczenia pozapłacowe, najpopularniejszymi są, jak w poprzednich latach, szkolenia zawodowe (99 proc.); opieka medyczna (98 proc.), oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne (97 proc.). Najrzadziej oferowanymi benefitami dla tej grupy pracowników są dodatkowo płatny urlop (5 proc.) i dofinansowanie kosztów paliwa (3 proc.).

"Kompleksowy raport płacowy – wiosna/lato 2023" zawiera informacje o wynagrodzeniach na 383 stanowiskach pięciu szczebli organizacji: kadry zarządzającej, kierowniczej, specjalistów, pracowników technicznych oraz fizycznych. Badanie prowadzono od marca do maja br. z wykorzystaniem danych o wynagrodzeniach 316 445 pracowników z 816 firm.

Dołącz do dyskusji: Podwyżki wynagrodzeń były wyższe od planowanych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl