SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jakość danych i ich fragmentacja najważniejszym wyzwaniem w obszarze dostarczania doświadczeń zakupowych

Czterech na dziesięciu marketerów ma trudności w znajdywaniu danych dotyczących klientów w kanałach online i offline, wynika z raportu platformy reklamowej Criteo. Fragmentacja danych przeszkadza marketingowcom w uzyskaniu pełnego obrazu preferencji klientów, a co za tym idzie, utrudnia optymalizację kolejnych działań reklamowych.

Article

Raport "Nowoczesne technologie reklamowe 2019" poświęcono analizie sposobów skutecznego konwertowania grup docelowych na poszczególnych etapach ścieżki zakupowej. We współpracy z Euromonitor International analitycy Criteo przeprowadzili ankiety wśród 901 marketerów z całego świata.

W badaniu wzięli udział menedżerowie ds. marketingu oraz dyrektorów z takich branż, jak handel detaliczny, employer branding i turystyka oraz innych firm usługowych korzystających z internetowych kanałów sprzedaży.

Konwersja zależy od firmy

Badanie Criteo pokazuje, że marketerzy na całym świecie stosują zróżnicowane metody definiowania czynników wpływających na skuteczność konwersji. Najpopularniejsze z nich to nowe źródło dochodu (35 proc.), współczynnik pozyskiwania nowych klientów (33 proc.) oraz koszt pojedynczego działania (30 proc.).

Marketerów są zgodni, że konwersja może mieć miejsce na dowolnym etapie ścieżki sprzedażowej. Na całym świecie wyzwaniem staje się brak odpowiednich danych oraz ich fragmentacja są najpoważniejszymi wyzwaniami w ujęciu globalnym. 40 proc. marketerów z trudem znajduje dane o klientach w kanałach online i offline.

Menadżerowie z działów marketingu z USA, regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy Południowej postrzegają kampanie dotyczące ponownego angażowania istniejących klientów za pośrednictwem Internetu oraz aplikacji mobilnych za ważniejsze, w porównaniu z Europą Centralną i tutejszym managementem.

Tylko około 30 proc. marketerów z Europy Centralnej wykorzystuje zalety dedykowanych kampanii dotyczących ponownego angażowania użytkowników aplikacji w porównaniu ze średnią dla regionu EMEA wynoszącą 58 proc. To stosunkowo zaskakujące odkrycie zważywszy, że według sprzedawców detalicznych istniejący klienci wydają średnio więcej w porównaniu z nowymi, zaś klientów kupujących przez aplikacje cechuje wyższy współczynnik lojalności – mówi Murat Kalafat, dyrektor zarządzający ds. Europy Centralnej w Criteo.

Wyzwanie: ponowne zaangażowanie

Raport Criteo wykazał, że ponowne angażowanie jest jednym z kluczowych elementów ścieżki zakupowej. Z analizy wynika, że istniejący klienci wydają średnio więcej od nowych (51 proc.), zaś klientów kupujących przez aplikacje cechuje wysoki współczynnik lojalności (41 proc.).

- Atrakcyjne rabaty, personalizacja, nowatorskie formaty reklam i ciekawa szata graficzna to najskuteczniejsze taktyki tworzenia kampanii ponownego angażowania - czytamy w raporcie.

Badanie przeprowadzono w maju 2018 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakość danych i ich fragmentacja najważniejszym wyzwaniem w obszarze dostarczania doświadczeń zakupowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl