SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakub Dymek: w przejęciu mediów publicznych ofiarami są niewinni ludzie, którzy z powodów politycznych tracą pracę

Co w zmianach w publicznych mediach oburza mnie najbardziej? Nie polityczne nominacje prezesów, dyrektorów i szefów anten, ale - nie mniej polityczne - równoległe wyrzucanie z pracy pracownic i pracowników TVP i Polskiego Radia - pisze Jakub Dymek, publicysta „Krytyki Politycznej”.

Article

Na demonstracjach KOD-u znani dziennikarze krzyczeli - „nas nie uciszycie!”. Owszem, ludzi z milionowymi kontraktami, którzy z mediami i tak rozliczali się jako zewnętrzna firma na fakturę, i którzy mają własne środki dotarcia do publiczności, rozpoznawalność i nieograniczoną możliwość rotacji między sektorem prywatnym i publicznym - ich uciszyć łatwo nie będzie. Ale reporterów, wydawczynie i wydawców programów, newsroom - gdzie pracuje się na śmieciówce, a etat (jeśli jest) stanowi podstawowe źródło utrzymania - da się uciszyć skutecznie, szybko i po cichu: jednym podpisem.

W przejęciu mediów publicznych przez PiS - za pomocą ustawy tyleż niedbałej, co brutalnie w swoich założeniach szczerej - najgorsze nie jest jednak wsadzanie na redaktorskie stołki swoich funkcyjnych (zawsze tak było), ale to, że ofiarami tego (znów, jak zawsze) są niewinni niczemu ludzie, którzy z politycznych powodów tracą stanowisko.

Jeśli, zgodnie z zapowiedziami, wprowadzona za kilka miesięcy ustawa o „mediach narodowych” wygasi umowy wszystkim i to od kierowników zależeć będzie ich odnowienie, to usankcjonuje to tylko najgorszy (ale wcale nie nowy) trend w publicznych mediach w Polsce - „uśmieciowienie” pracy, uzależnienie niezależności i swobody pracy dziennikarek i dziennikarzy od politycznych kaprysów zwierzchnictwa i rynkową (auto)cenzurę. Zresztą, dziennikarze pracujący dla TVP jako zewnętrzni wykonawcy i „wyleasingowani” na zewnątrz mogli być usuwani właściwie bez przeszkód - wystarczyło nie przedłużać współpracy. Różnica po PiS-owskiej zmianie będzie taka, że do grona zbędnych dołączą pewnie i realizatorzy dźwięku i obrazu, charakteryzatorki, montażystki, operatorzy - przynajmniej ci, którzy dotychczas mieli przywilej względnie stałego zatrudnienia. Słowem, „zbędni” natychmiastowo staną się wszyscy, którzy na publiczny rozgłos w przypadku zwolnienia nie mają szans.

Środowisko dziennikarskie i organizacje branżowe - i ci, którzy sympatyzują z obecną władzą, jak i ci, którzy lubią sobie żartować przy okazji kolejnego bankietu, mówiąc „za rok spotkamy się w kazamatach” - powinny brać stronę bezpodstawnie zwalnianych. Powinniśmy, skoro już hasło obrony Konstytucji ma taką nośność, bronić przysługujących nam na jej podstawie praw - wolności słowa, ale i prawa pracy oraz możliwości nieskrępowanej działalności związkowej (także w mediach). Powinniśmy, to minimum, wykuć na pamięć nazwiska wyrzucanych za nic - następnym razem nie trzeba będzie iść na ulice z pustymi frazesami. Dalej: powinniśmy pomóc im - gdy wyrzucani są bezprawnie - dając sprawom rozgłos, wyciągając na światło dzienne zaniedbania każdej (nie tylko bieżącej) ekipy, która do takiej sytuacji doprowadziła, wreszcie: pomóc w sądzie, jeśli sprawa tam trafi. To akurat jako dziennikarki i redaktorzy potrafimy.

Dziś wolność słowa łamana jest nie przez to, że prezes TVP w imię osobistej satysfakcji zażyczył sobie zdjęcia obrazka Pałacu Kultury z wieczornych „Wiadomości”, ale przez to, że utrzymywanie standardów redakcyjnych w tym samych „Wiadomościach” wydaje się obecnej władzy sprzeczne z jej interesem i stanowi powód do zwolnienia reportera czy dziennikarki. A rychło za nimi - pracownic i pracowników telewizji i radia, których nigdy nie widzieliście na antenie ani nie słyszeliście w eterze. I tak też nie usłyszycie o ich zwolnieniu. Ich nazwiska nie ozdobią okładki poczytnego tygodnika.

Prawdziwa demonstracja, jakiej w sprawie mediów potrzebujemy, to demonstracja solidarności ze zwalnianymi. A ta zawsze w Polsce była odkładana na wieczne nigdy.

Jakub Dymek - publicysta, pracuje w redakcji „Krytyki Politycznej”, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Północnej Karoliny w Greensboro w USA. W 2015 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Publicystyka za artykuł poświęcony tajnym więzieniom CIA w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakub Dymek: w przejęciu mediów publicznych ofiarami są niewinni ludzie, którzy z powodów politycznych tracą pracę

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Przecież oni tylko wykonywali rozkazy :)
odpowiedź
User
hanys
Przypominam dziennikarskim obowiązkiem jest być bezstronnym a to co działo się w TVP to była jedna opcja POmyj wylewana każdego dnia i za takie POmyjowate programy musiałem płacić abonament RTV. Więc teraz się nie wypierajcie tego komu służyliście przez 8 lat i jeden przykład LIS drugi Tadla trzeci Kraśko i tak można wyliczać i to nazywaliście telewizją publiczną a ja to nazywałem telewizją POmyjowatą i dodam PIS to nie moja bajka.
odpowiedź
User
Goj
Ciekawe ile ta wg. niego "śmieciówka" w mediach wynosi?
Dziennikarz może mieć swoje poglądy i wyrażać je w odpowiednich programach w ramach komentarzy.
Jednak to co się działo w TVP w ostatnich latach wołało o pomstę do nieba. Prawie każda wiadomość (za wyjątkiem katastroficznych,zerżniętych z zagranicy) zawierała nutkę antypisowską. Stopień bezczelności to przerywanie zwolennikom PiS-u i "morda w kubeł" w trakcie gadki-szmatki zwolennika PO. Także "cieszył"odpowiedni dobór ilościowy gości (2 lub 3 na jednego zwolennika PiS-u lub bezstronnego).
Nawet manipulacje były robione w tak prymitywny sposób (może zadziałały "odkrywcze" słowa Lisa, że "ludzie nie są głupi-są bardziej głupi?), że tylko ograniczone umysłowo osoby nie mogły się zorientować.
To świadczy o poziomie tych sztucznie wylansowanych dziennikarzyn, a wielu z nich jako resortowe dzieci powinny dać przykład, żeby nie wiązać ich kariery z prominentnymi rodzicami.
odpowiedź
User
Miki
Cała ta wasza krytyka polityczna to wydmuszka g.... warta. Nic nie wiecie nieopierzone żółtodzioby... Do szkoły, matura a później pisać... Dobranoc
odpowiedź
User
dziennikaszSzczeciński
Przecież mogą znaleźć pracę w TVN, Polsacie, Krytyce Politycznej, pisać jako freelancerzy, prowadzić blog lub wyjechać za chlebem do Anglii. Czym różnią się od pozostałych ludzi w Polsce?
odpowiedź