SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak: czystka w mediach publicznych na zlecenie partii rządzącej

Jan Dworak - przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - zarzucił PiS, że wprowadzając nową ustawę medialną naruszyła zasady samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych.

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiArticle

Od 8 stycznia br. prezesem Telewizji Polskiej jest Jacek Kurski, a Polskiego Radia - Barbara Stanisławczyk. Ich powołanie na te stanowiska bezpośrednio przez ministra Dawida Jackiewicza było możliwe dzięki uchwaleniu przez Sejm tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej, która służyła jedynie wymianie kierownictwa mediów publicznych.

- Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych - napisał Jan Dworak we wtorkowym stanowisku, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Szef KRRiT podkreślił w swoim tekście, że zapowiadana duża ustawa medialna (która ma stworzyć rady mediów narodowych wybierające ich władze) „podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową". Przypomniał, że w ostatnich kilku tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia z mediów publicznych zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.

- Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy, publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej - napisał szef KRRiT.

Jan Dworak wezwał polityków PiS i nowe władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, do rezygnacji z działań, które „mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską”.

- Przewodniczący KRRiT, który jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych, zarówno finansowy, programowy jak i personalny, za łamanie standardów dziennikarskich, za wyrzucenie z telewizji kilkuset dziennikarzy, potraktowanie ich jak przedmiotów i wytransferowanie do firmy leasingowej, lepiej by zrobił, gdyby milczał - tak stanowisko Dworaka skomentował wiceminister kultury Krzysztof Czabański, zajmujący się reformą mediów publicznych.


Stanowisko KRRiT w związku z zagrożeniem wolności słowa w mediach publicznych

KRRiT po raz kolejny zwraca uwagę na naruszanie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych zapisanych zarówno w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jak i w wielu dokumentach Rady Europy (w tym Zaleceniu Komitetu Ministrów) i Parlamentu Europejskiego.

Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych.
 
Ustawa podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową. Już w pierwszym tygodniu działania nowych władz w Telewizji Polskiej i w Polskim Radiu zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy. Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej.

W badaniach i analizach programowych zlecanych przez KRRiT niezależnym instytucjom, np. w monitoringach kampanii wyborczych w mediach, Telewizja Polska była zawsze jednym z nadawców najlepiej realizujących kryteria misji publicznej, takie jak: bezstronność, pluralizm, wyważenie i jakość warsztatu.
 KRRiT, jako organ konstytucyjny stojący na straży interesu publicznego w radiofonii i telewizji, zwraca uwagę na brak poszanowania niezależności mediów publicznych i wzywa zarówno polityków rządzącej formacji Prawo i Sprawiedliwość, jak i nowe kierownictwa Polskiego Radia  i Telewizji Polskiej do rezygnacji z działań, które mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską.
 
Przewodniczący KRRiT 
Jan Dworak

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: czystka w mediach publicznych na zlecenie partii rządzącej

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NOWOCZESNY Jaś Fasola
Polecam na YouTube THE BEST OF NOWOCZESNA, czyli jak ZAORAĆ SIĘ W MNIEJ NIŻ 10 SEKUND! POMPA!
odpowiedź
User
hiPOkryzja
A jak wy rządziliście to nie było czystki?
odpowiedź
User
Niewygodne fakty
Pójdą na śmieciówki jak większość dziennikarzy. Pokażą co potrafią. Kiedy nawet nie podpisuje się z kimś umowy, a potem płaci mniej lub wcale, bo się komuś odwidziało i dobry materiał idzie do kosza. Albo trzeba go sprzedać za 10 procent wartości. Trochę zwolni się biur po tych, którzy nic w telewizji nie robili poza pobieraniem pensji.
odpowiedź