SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak: jednoosobowe zarządy mediów publicznych to skonkretyzowanie odpowiedzialności i obniżenie kosztów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji apeluje o powoływanie jednoosobowych zarządów w spółkach mediów publicznych. - To skonkretyzowanie odpowiedzialności - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiArticle

O to, by powoływać jednoosobowe zarządy w spółkach publicznej radiofonii i telewizji, Jan Dworak zaapelował dwa tygodnie temu w specjalnym liście (więcej na ten temat). Zdaniem szefa KRRiT jedna osoba w zarządzie gwarantuje szybsze decyzje i większa odpowiedzialność.  - Po analizie połowy kadencji stwierdziliśmy, że najbardziej skuteczne są zarządy jednoosobowe. To przede wszystkim skonkretyzowanie odpowiedzialności, ale również uproszczenie struktury samych mediów oraz obniżenie kosztów funkcjonowania spółki - mówi nam Jan Dworak.

Jednocześnie przewodniczący Krajowej Rady podkreśla, że KRRiT pokazuje tylko kierunek zmian, a decyzje, zgodnie ze stanem prawnym, będą podejmowane przez rady nadzorcze, które zgłaszają taki wniosek do Krajowej Rady. - Wskazujemy drogę, jaką powinny podążyć media publiczne - dodaje.

Ze znowelizowanych w 2010 roku przepisów wynika, że zarząd spółki mediów publicznych może liczyć od jednej do trzech osób. Przed nowelizacją w zarządzie mogło być do pięciu członków.

Jednoosobowe zarządy od 2010 roku ma dziewięć regionalnych rozgłośni. Ich rady nadzorcze wnioskowały o to do Krajowej Rady przed konkursem na członków zarządu. KRRiT ocenia wybór jednoosobowych zarządów jako „decyzje przynoszące pozytywne efekty”.

Dworak pozytywnie ocenia szanse na to, że inne spółki mediów publicznych wprowadzą sugerowane przez KRRiT zmiany. - Spółki dzielą się nawzajem doświadczeniem. Ale zawsze jest to decyzja rad nadzorczych - podsumowuje przewodniczący.

Krajowa Rada obecnie prowadzi konkurs na członków rad nadzorczych mediów publicznych. Nowe rady rozpoczną działalność w połowie br. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: jednoosobowe zarządy mediów publicznych to skonkretyzowanie odpowiedzialności i obniżenie kosztów

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
budyń
Śmieszny misiu zaczyna roczek od wciskania ludziom, że jakikolwiek sterowany przez niego ręcznie zarząd ma jakąkolwiek odpowiedzialność...chce mieć tylko jednego pajacyka na sznurkach, który na telefon będzie kupować najgorszy chłam od ATM. Teraz jeszcze daleko od ideału, bo w TVP jest trzech prezesów, a nie jeden, więc Jasiu, korzystając z tego, że pan premier ma gdzieś media publiczne, majaczy coś o jednoosobowych zarządach....
odpowiedź
User
radiowiec
I dobrze.przynajmnjej będzie wiadomo która frakcja rządzi. a nie jak w niektóych regionanych radiach - niby PO, a tak naprawdę Ordynacka
odpowiedź
User
Ha, ha, ha
Dworak, Dworak pokaż rogi dam ci zarząd nie tak drogi...
Jak takiemu kolesiowi nie wstyd? Teraz oszczędności? Kiedy nie ma już na kim oszczędzać. W roku wyborczym szef BezRady wciska taką ciemnotę.
Zabrakło pieniędzy, bo się uwłaszczył czerwony aparat wraz z PO i PSL na mediach publicznych, zobaczcie to jest w tych zarządach spółek radiowych, w telewizji...Kto wreszcie czuwa, żeby im się krzywda nie stała w tzw radach nadzorczych. Jeśli wybiorą jednoosobowy zarząd, na przykład jakiejś rozgłośni regionalnej, to aby zamydlić odpowiedzialność za kiepską słuchalność i wyniki finansowe, a także demontaż zespołów dziennikarskich.
Tak jak w powiedzeniu - Powiedzcie szczerze towarzysze, Irak czy Iran?
odpowiedź