SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak: Media publiczne nigdy nie będą w pełni niezależne

- Politycy, którzy znajdują się w parlamencie, pojawiają się w nim z woli narodu. Nie można im nagle zabronić mieszania się w sprawy mediów. Ważne jest, aby formy tego oddziaływania były jasno określone, tak, aby politycy nie mieli wpływu na program - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, szef KRRiT.

Jan Dworak: Media publiczne nigdy nie będą w pełni niezależne

- To, co dzieje się w mediach publicznych ostatnio, czyli od kilku miesięcy, oceniam dobrze, bo widzę zmiany programowe wynikające z powrotu do klasycznej koncepcji radia i telewizji publicznej jako mediów służących potrzebom publicznym. W TVP mam na myśli m.in. przywrócenie pasm filmu dokumentalnego, koncepcję stworzenia portalu edukacyjnego, powrót do poniedziałkowego pasma Teatru Telewizji, generalnie szeroko pojętą misyjność - mówi Wirtualnenemedia.pl Jan Dworak, szef KRRiT.

Dworak nie chce jednak komentować zmian personalnych w TVP, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy. - Bardzo niechętnie wypowiadam się o sprawach personalnych, zwłaszcza w takich instytucjach, które pośrednio i choćby tylko w pewnym zakresie podlegają Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Wszyscy nadawcy działają na swój własny rachunek, własną odpowiedzialność i są niezależni również od regulatora - mówi Jan Dworak.

Szef KRRiT dodaje: Zmiany personalne w mediach publicznych są zawsze bardzo szeroko komentowane. W mediach komercyjnych te zmiany przebiegają zazwyczaj „bezszelestnie”. Dla mnie najważniejsza jest pozytywna ocena zmian programowych. Każda osoba, która jest zwalniana ma poczucie krzywdy i ja to oczywiście rozumiem, ale wcale nie jest też tak, że każda zmiana personalna w medium publicznym musi oznaczać coś gorszego.

Dworak odnosi się także do kwestii chęci oddziaływania polityków na media publiczne.
- Zawsze będzie tak, że znajdzie się ktoś, kto uzna, że jest za rzadko pokazywany albo w złym świetle. Przeprowadzone przez nas analizy nie potwierdzają zbyt dużych wpływów politycznych na poszczególne programy. Ale stan idealny to jeszcze nie jest - mówi przewodniczący KRRiT o sytuacji w mediach publicznych.

- Media publiczne nigdy nie będą w pełni niezależne. (…) Politycy, którzy znajdują się w parlamencie, pojawiają się w nim z woli narodu. Prawda jest więc taka, że nie można im nagle zabronić mieszania się w sprawy mediów. Ważne jest, aby formy tego oddziaływania były jasno określone, tak, aby politycy nie mieli wpływu na program - dodaje Jan Dworak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: Media publiczne nigdy nie będą w pełni niezależne

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolega z rady
ale brednie ten Pan opowiada;) dobre sobie
odpowiedź
User
Semen Zabuski
Bełkot pana politruka. Nagle - po 20 latach - "nie można tego politykom zabronić". Kto i jaką metodą wybierze metodę - "określania się mieszania do spraw mediów wymyślania". Jakie, poza tym, że - "określone" - będą formy ingerowania polityków w program TVP. Media puliczne - "nigdy nie będą w pełni niezależne", czyli nigdy nie będą publiczne ! Tylko jakie...? Politycy nie będą mieli wpływu na program, to na co będą - "oddziaływali"? Pan Dworak nie jest przewodniczącym KRRiT z "woli narodu", a wręcz przeciwnie - wybory, w których kandydował - przegrał ! Nadawcy są "niezależni od regulatora i działają na swoją odpowiedzialność". - "Regulator", a konkretnie pan Dworak, podrzucił TVP niejakiego Godlewskiego (swojego podwładnego z czasów prezesury), inny "regulator", pan minister Zdrojewski podrzucił tam swoich podwładnych. Pewnie uznał, że jest - "za rzadko pokazywany, albo w złym świetle"... Z tego bełkotu wynika, że obaj zrobili to nielegalnie, dla - "generalnie szeroko pojętej misyjności", czyli czegoś, czego nikt nie widział, ale każdy wie, że chodzi o posadki dla kolesiów-politrutni. Myślę, że zanim - "nasze analizy to potwierdzą" - pan Dworak sam się zwolni. I oczywiście to zrozumie !
odpowiedź
User
dumlaT
Tak to i za PRL kazdy mądrala towarzysz patryjkny gledzic porafił. dworak nic , ale to kompletnie nic z idei telewizji publicznje nie rozumie, albo rżnie głupa. Niezależnosc mediów lezy w interesie poluityków, tylko ze polscy "politycy' tego kompletnie nie rozumieją Niezalezne media są w stanie i wzmocnić i zniszczyć polityka, ale sa potrzebne.
odpowiedź