SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak: o. Rydzyk pomawia KRRiT, rozważamy kroki prawne

Szef KRRiT Jan Dworak pomówieniami określił wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, o tym, że konkurs na nadawanie na pierwszym multipleksie jest ustawiony i na pewno miejsca na nim nie otrzyma TV Trwam. Krajowa Rada rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Jan Dworak: o. Rydzyk pomawia KRRiT, rozważamy kroki prawne

Podczas środowej konferencji Dworak odniósł się do artykułów, które ukazały się ostatnio w „Naszym Dzienniku”, a dotyczyły ogłoszonego 27 grudnia konkursu na miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej (dowiedz się więcej). O. Tadeusz Rydzyk, szef TV Trwam, mówił w nich, że już zapadła decyzja, aby nie przyznać jego stacji miejsca na MUX-1 (konkurs zakłada umieszczenie na multipleksie kanału społeczno-religijnego).

- Widzę po prostu działania, jakie są podejmowane przeciwko nam. Widzę, jak Krajowa Rada chce nas „złapać na słowie”, chce znaleźć jakąś rzekomą nieprawidłowość - uzasadnił o. Rydzyk. Dodał, że jego stacja musi często przesyłać do KRRIT materiały z różnych audycji, a także „pisać obszerne wyjaśnienia i tłumaczyć się z jakichś absurdalnych zarzutów” (więcej na ten temat).

- To są pomówienia mówiące o tym, że konkurs na MUX-1 jest konkursem jakoś już z góry rozstrzygniętym. W swoich wypowiedziach mówi to wprost o. Tadeusz Rydzyk. Albo że Krajowa Rada, albo jej członkowie, podejmują jakieś działania przeciwko Telewizji Trwam. Oświadczam, że nie ma to nic wspólnego z prawdą - powiedział podczas konferencji Jan Dworak i podał, że Rada rozważa podjęcie kroków prawnych wobec mediów publikujących te pomówienia -  Taki punkt na pewno stanie na posiedzeniu Krajowej Rady - poinformował.

W specjalnym oświadczeniu szef KRRiT napisał także, iż "z uwagi na zainteresowanie Konferencji Episkopatu Polski udziałem Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym na naziemne nadawanie cyfrowe sygnału telewizyjnego KRRiT kilkakrotnie przekazywała pisemne informacje księżom biskupom oraz była zapraszana na spotkania m.in. odbywające się na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu".

Szef Radia Maryja i TV Trwam wywiadzie dla „ND” powiedział też, że kryteria, jakie zostały zapisane w ogłoszeniu pod koniec grudnia ub.r. konkursie miejsce na MUX-ie dla kanału społeczno-religijnego to "tworzenie jakiejś nowej religii". Chodzi o zapisy mówiące, że audycje mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego.

Krzysztof Luft, członek KRRiT, poinformował, że te zapisy są niemal co do słowa zbieżne z zapisami, które znajdują się w koncesji satelitarnej TV Trwam. - Te sformułowania są zawarte w warunkach programowych, które zostały zaproponowane przez nadawcę, tj. fundację Lux Veritatis, której o. Rydzyk jest prezesem, w roku 2003 i tak zostały zapisane w koncesji - mówił Luft.

TV Trwam już w 2011 roku starała się o miejsce na multipleksie, ale nie otrzymała go ze względu na brak gwarancji finansowych Fundacji Lux Veritatis, właściciela stacji (dowiedz się więcej). Fundacja zaskarżyła tę decyzję do sądu, a po oddaleniu skargi - skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednocześnie, wiosną i jesienią ub.r., TV Trwam i Radio Maryja zorganizowały w kilku miastach wielotysięczne protesty przeciw decyzji KRRiT.

Poza kanałem społeczno-religijnym na pierwszym multipleksie ma się znaleźć również kanał filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na zgłoszenia nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego br. Miejsca przeznaczone dla nowych stacji na MUX-1 zajmuje na razie Telewizja Polska, ale ma je zwolnić do 27 kwietnia przyszłego roku. Na stałe na multipleksie pozostaną natomiast kanały Polo TV, Eska TV, TTV i ATM Rozrywka wybrane w konkursie w 2011 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: o. Rydzyk pomawia KRRiT, rozważamy kroki prawne

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
umiarkowany i rozsądny
Dworak Tuska i Bula potrząsa szabelką.
odpowiedź
User
Maria
Ukarać Rydzola zasługuje za obrażanie KRRiT. Znowu Sobecka zapłaci i w końcu ją też zamkną:))))
odpowiedź
User
rycho
w normalnym kraju Dworak z kolegami juz by siedzieli w wiezieniu za ostatnie proces "przyznawania" komcesji na mux1
odpowiedź
User
pwck
Dworak nie świruj jarząbka! Wszyscy wiedzą o co chodzi, a do ciebie nie dociera. Może jesteś za mało kumaty na tę funkcję.
odpowiedź
User
Salomon
Obu blagierów posadzić w jednej celi.
odpowiedź