SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Śpiewak chce ukrócić karierę Kuby Wojewódzkiego. Wystosował też apel ws. Janusza Palikota

Aktywista Jan Śpiewak zaapelował do stacji TVN i tygodnika „Polityka”, żeby zakończyły współpracę z Kubą Wojewódzkim, którego nazwał „oprychem”. Jego współpracowniczka chce z kolei usunięcia Janusza Palikota z rady jednego z muzeów. To pokłosie nakazowego wyroku sądu, który ukarał Wojewódzkiego i Palikota za nielegalne reklamowanie alkoholu w mediach społecznościowych.

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, fot. materiały prasoweArticle

Kilka dni temu warszawski w trybie nakazowym sąd skazał Kubę Wojewódzkiego, Janusza Palikota i ich wspólnika Tomasza Czechowskiego za złamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jako pierwszy napisał o tym "Super Express". Według sądu złamali oni prawo reklamując w swoich mediach społecznościowych mocne alkohole należące do ich firmy, Manufaktury Piwa, Wódki i Wina. Janusz Palikot dostał 80 tys. zł grzywny, a Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski po 70 tys. zł. Poza tym Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Według ustaleń śledczych Janusz Palikot od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku na swoim profilu społecznościowym zamieścił 264 materiały, z czego 181 nagrania wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Dodatkowo śledczy ustalili, że na profilu Kuby Wojewódzkiego od 21 kwietnia 2021 roku do 7 stycznia 2023 roku zamieszczono 12 materiałów, w których reklamowano alkohol. Natomiast na profilu społecznościowym należącym ich wspólnika Tomasza Czechowskiego od 24 listopada 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku udostępnionych zostało 68 materiałów, w których reklamowano napoje alkoholowe. Wyrok został wydany w postępowaniu nakazowym i jest nieprawomocny.

Jan Śpiewak zawiadamia prokuraturę o reklamach Tyskiego z Kanałem Sportowym

Jan Śpiewak apeluje do TVN i "Polityki"

Wyrok sądu to efekt zawiadomienia do prokuratury, które złożył Jan Śpiewak, walczący z nielegalnymi reklamami alkoholu w sieci. Teraz aktywista poszedł za ciosem i żąda, aby media zerwały współpracę z Kubą Wojewódzkim. Celebryta prowadzi w TVN swój show „Kuba Wojewódzki”, którego premierowe odcinku ukazują się w każdy wtorek o godz. 22.40. Jest też felietonistą tygodnika „Polityka”.

„Po wyroku na Wojewódzkiego nie wyobrażam sobie, żeby TVN i Polityka kontynuowały z nim współpracę. Media, które mają na sztandarach praworządność i demokrację, nie mogą promować skazanego oprycha, który reklamował narkotyki nieletnim. Liczę, że rozwiążą z nim umowy” – napisał na Twitterze Jan Śpiewak.

Apel o usunięcie Janusza Palikota z rady muzeum

Z kolei na instagramowym profilu Jana Śpiewaka pojawił się apel jego współpracowniczki, Zofia Sobczak w sprawie biznesmena Janusza Palikota.

„Siema, część z was wie, że z wykształcenia jestem historyczką sztuki i sztuka ma w moim sercu wyjątkowe miejsce, podobnie jak muzeum MOCAK [Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - red.]. W Radzie Muzeum MOCAK zasiada Janusz Palikot, znany z nielegalnej reklamy alkoholu. Mimo to władze muzeum nie chcą go z rady usunąć, więc proponuję, żebyśmy wspólnie wyrazili sprzeciw i pisali w tej sprawie maile do dyrektor muzeum, Maszy Potockiej: potocka@mocak.pl i office@mocak.pl” – napisała Zofia Sobczak.

Zapytaliśmy TVN oraz redaktora naczelnego tygodnika „Polityka” Jerzego Baczyńskiego, czy zerwą współpracę z Kubą Wojewódzkim. Pytanie o współpracę z Januszem Palikotem również wysłaliśmy do muzeum MOCAK, ale do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Tomasz Lis z zarzutem prokuratorskim. Za reklamę alkoholi w „Newsweeku”

Dołącz do dyskusji: Jan Śpiewak chce ukrócić karierę Kuby Wojewódzkiego. Wystosował też apel ws. Janusza Palikota

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wdse
Ułaskawiony, bezmyślny sojusznik PiS-u się odezwał xD
odpowiedź
User
Ktoś
Bardzo dobrze, za dużo jest reklam alkoholu w mas mediach.
odpowiedź
User
Walter
Bardzo dobry pomysł /L- wojewódzki ju dawno powinien zająć się tym co umie. Reklamowaniem podpasek i innego szmelcu na swoim instagramie.

Tylko do trgo się nadaje
odpowiedź