SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Szul: TVP Info broni pozycji lidera. Stawiamy na dokument i nową oprawę (wideo)

TVP Info, które w sobotę obchodzić będzie 5-lecie istnienia, pracuje nad kolejnymi zmianami na antenie.  Część z nich zostanie wprowadzona jeszcze przed końcem roku. - Chcemy duży nacisk położyć na dokument. Pracujemy również nad nową oprawą  - mówi Jan Szul, szef TVP Info. Władze stacji niecierpliwie czekają również na koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która pozwoli rozdzielić TVP Info od kanałów regionalnych.

Jan Szul

Jan Szul

6 października 2007 roku Telewizja Polska rozpoczęła nadawanie kanału informacyjnego. Jak zapewnia szef TVP Info, to ważna rocznica, ale nie będzie szczególnie świętowana.

 – Czasy są trudne, więc pieniądze trzeba szanować – mówi Jan Szul. – Pięciolecie TVP Info przypada w pierwszą rocznicę, kiedy kieruję anteną. Przez ten rok wiele zmieniliśmy, począwszy od oglądalności po zmianę wizerunku anteny. Już nie ulegamy konkurencji, często z nią wygrywamy.

Jak wynika z najnowszych badań Nielsen Audience Measurement dla portalu Wirtualnemedia.pl, TVP Info było we wrześniu liderem w grupie ogólnej wśród stacji informacyjnych. Miało największy udział w rynku w całej widowni spośród kanałów informacyjnych – 3,71 proc.

>>> Tylko TVP Info straciło widzów wśród stacji newsowych

 – Jeśli chodzi o oglądalność, to ten rok był jednocześnie bardzo ciekawy i nieciekawy. Nam oglądalność wzrosła, to jest ponad 1 proc., ale wszystkim telewizjom spadła – zarówno dużym uniwersalnym kanałom jak Jedynka czy Dwójka i TVN, ale również kanałom informacyjnym, które są bardzo oglądane – mówi Jan Szul. – Ten 1 proc. to jest dużo, zwłaszcza że rośnie nam oglądalność wśród młodych ludzi, do których często kierowana jest oferta biznesowa i reklamowa – podkreśla szef TVP Info.

Wcześniej stacja oglądana była przede wszystkim przez widzów starszych, na rynku mediów i reklamy przyjmowano, że ma on 40-50 lat.

 – Śmiem twierdzić, że to należy zweryfikować, bo z badań wynika, że ten widz nam się odmłodził co najmniej o 10 lat. Dla nas to jest ogromna satysfakcja, bo jeszcze niedawno wydawało się, że jest to niemożliwe – mówi Jan Szul.

Jak wynika także z badań Nielsen Audience Measurement, średni udział TVP Info w widowni telewizyjnej od początku tego roku wynosi 4,01 proc. (4,39 proc. w tym okresie ub.r.). Dla porównania dla TVN 24 było to odpowiednio 3,10 proc. i 3,17 proc.

>>> 5 lat TVP Info: 770 mln zł z reklam, rekord widowni w latach 2009/2010

 – Było to możliwe dzięki temu, że przejrzeliśmy antenę, każdy program od nowa i postanowiliśmy nikogo nie naśladować, iść własną drogą, tzn. być blisko ludzi i ich spraw tak, by widz miał wrażenie i był przekonany, że nasz program to lustro jego problemów i nie jesteśmy oderwani od życia. Poza tym, jest większy pluralizm na naszej antenie. Głos mogą zabierać politycy, zwykli ludzie, przedstawiciele różnych organizacji, z różnych środowisk – zapewnia Szul.

Szef TVP Info ujawnia przy tym, że planuje kolejne zmiany na antenie, aby zawalczyć o kolejnych widzów, również tych młodych, a także o wyższe wskaźniki oglądalności.

 – W tym roku głównie pracujemy nad oprawą, bo to podnosi opinię wizualną o programie. Mamy kolejne pomysły: mamy jesień, zbliżają się święta. Tych zmian teraz już tak dużo nie będzie, jak planujemy od początku nowego roku. Chcemy duży nacisk położyć na dokument, który kiedyś był na naszej antenie późną nocą. Przyspieszyliśmy go na 23:30 i jest szansa, że on będzie jeszcze wcześniej – zapewnia.

Bliższych szczegółów na obecnym etapie ujawniać nie chce. Wiele zmian będzie się wiązało z uzyskaniem koncesji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 – Czekamy bardzo na ten moment. Teraz mamy wspólne pasmo z ośrodkami regionalnymi, a to jest prime time, od godz. 17 do 20 i potem około 22 i jeszcze rano, czyli najlepszy czas antenowy, jaki możemy zagospodarować. Już dzisiaj nie przegrywamy z konkurencją nie mając tego prime time’u. Natomiast, kiedy go odzyskamy, jestem przekonany, że wynik będzie dużo lepszy – przekonuje Jan Szul. – Moim marzeniem jest, żeby rozdzielenie kanału i odzyskanie najlepszego czasu było możliwe od nowego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Szul: TVP Info broni pozycji lidera. Stawiamy na dokument i nową oprawę (wideo)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gool
Przy takiej słabości konkurencji Info powinno być już zdecydowanym liderem. Bo liderem zawsze było. A TVN24 jest juz w tej chwili nie do oglądania. Tyle, że by zmieniać na lepsze trzeba być dobrym szefem i dziennikarzem a nie malarzem.
odpowiedź
User
jasiulek
Filmik, mniej więcej 40 sekunda, dyrektor Szuljan rzecze tak:

"Nam spadło najmniej, ale jeszcze nam wzrosło" :)
odpowiedź
User
wic
A za co TVP Info chce, Szanowny Panie Dyrektorze - dokumenty produkować ???????? bo z kasiorką chyba nie za tęgo jest... -;)
odpowiedź