SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Janda, Barciś i Seweryn apelują do Hołowni. Ws. tantiem, które są już projekcie

Wspólnie, jako środowisko twórców, artystów, aktorów - apelujemy, aby w projekcie znalazły się potrzebne zapisy ustawowe, gwarantujące polskim artystom tantiemy od platform cyfrowych - napisali twórcy w liście Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenia do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Zapisy ws. tantiem znajdują się obecnie w projekcie ustawy. 

Szymon Hołownia w spocie TVP Info Szymon Hołownia w spocie TVP Info

"Pragniemy zwrócić uwagę Pana Marszałka na procedowany właśnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Wspólnie, jako środowisko twórców, artystów, aktorów - apelujemy - aby w projekcie znalazły się potrzebne zapisy ustawowe, gwarantujące polskim artystom tantiemy od platform cyfrowych, streamingowych oraz sieci kablowych" - piszą twórcy w liście - apelu do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.

Jednocześnie wskazują, że obowiązujące w Polsce prawo autorskie ma już 30 lat i nie uwzględnia istnienia platform cyfrowych, dlatego niezbędne są zmiany dostosowujące prawo do współczesnych norm europejskich.

"Międzynarodowe korporacje medialne osiągają miliardowe przychody na polskim rynku, eksploatując utwory z udziałem polskich artystów - w internecie, w serwisach streamingowych, takich jak Netflix czy Max, płatnej telewizji i w sieciach kablowych" - informują.

Max należy Warner Bros. Discovery, który odprowadza tantiemy od filmów i seriali pokazywanych w jej polskich stacjach telewizyjnych. Z kolei Netflix zaoferował twórcom dodatkowe środki w postaci specjalnych premii. Jednak organizacje zrzeszające twórców chcą rozwiązań systemowych. 

Twórcy podkreślają w liście, że pominięcie artystów w prawie do wynagrodzenia z tych pól eksploatacji, będzie "naruszeniem zasad sprawiedliwości społecznej i niewywiązaniem się Państwa Polskiego z obowiązku ochrony artystów, tworzących dorobek i bogactwo kulturowe naszego kraju".

Zwracają także uwagę na dysproporcję sił między globalnymi korporacjami a grupą polskich twórców. Szansa na uzyskanie niezbędnych środków bez wsparcie w postaci ustawy jest według nich "iluzoryczna".

"Jedyną możliwością uzyskania należnych nam tantiem jest solidnie zapisana podstawa prawna, gwarantująca polskim aktorom tantiemy m.in. z reemitowania oraz z audiobooków" - apelują.

"Chcemy jedynie, by w Polsce, na wzór innych krajów europejskich, ustawowo zagwarantowane zostało prawo do wynagrodzeń od wielkich korporacji, które na różnych polach eksploatują filmy i seriale z udziałem polskich aktorów" - podsumowują autorzy listu.

Wśród autorów apelu Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie są m.in. Artur Barciś, Krystyna Janda, Marian Opania, Stanisława Celińska, Andrzej Seweryn, Ewa Wencel, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Teresa Lipowska-Zaliwska, Jerzy Zelnik, Rafał Zawierucha.

Dołącz do dyskusji: Janda, Barciś i Seweryn apelują do Hołowni. Ws. tantiem, które są już projekcie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
Zobaczycie te tantiemy jak świnia niebo xD
14 2
odpowiedź
User
PK
Szymek zajęty wgniataniem putina w ziemię
11 0
odpowiedź
User
S1
Szymon .ma 1 głos, a Tusk większość w Sejmie. Apelujcie do Tuska.
3 0
odpowiedź