SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyjaciółka Kaczyńskiego znika z kolejnej państwowej spółki

Walne zgromadzenie państwowego holdingu energetycznego PGE odwołało z rady nadzorczej pięć osób, m.in. Janinę Goss, od wielu lat przyjaciółkę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kilka tygodni temu Goss straciła miejsce w radzie nadzorczej Orlenu.

Janina Goss w radzie nadzorczej PGE była od marca 2016 roku. W środę walne zgromadzenie spółki z rady odwołało także Tomasza Hapunowicza (był członkiem od stycznia 2018 roku), Mieczysława Sawaryna (od marca 2016 roku), Artura Składanka (od grudnia 2017 roku) i Radosława Winiarskiego (od listopada 2018 roku).

Od 1 lutego członkami rady nadzorczej będą Elżbieta Niebisz, Eryk Kosiński, Małgorzata Banasik, Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Andrzeja Sadkowski i Andrzeja Kozyra.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zarząd PGE od kilku lat tworzą Wojciech Dąbrowski jako prezes (od lutego 2020 roku) oraz wiceprezesi Wanda Buk (od września 2020 roku), Lechosław Rojewski (od czerwca 2021 roku), Rafał Włodarski (od stycznia ub.r.) i Przemysław Kołodziejak (od maja ub.r.).

Skarb Państwa ma 60,9 proc. akcji spółki.

Janina Goss poza radą nadzorczą Orlenu

W poprzednim składzie rady nadzorczej PGE najlepiej rozpoznawalną osobą była Janina Goss. Od wczesnego dzieciństwa jest przyjaciółką prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na początku lat 90. działała w jego partii Porozumienia Centrum. Ma tytuł radcy prawnego, przez ponad w latach 1968-1990 pracowała na takim stanowisku w Zarządzie Społem.

W kwietniu 2006 roku, w czasie pierwszych rządów PiS, Janina Goss została powołana rady nadzorczej Telewizji Polskiej, a od sierpnia 2009 do kwietnia 2010 roku była w radzie nadzorczej Polskiego Radia. Natomiast od połowy 2012 roku jest w zarządzie spółki Srebrna, która (bezpośrednio i poprzez spółkę zależną Geranium) jest większościowym udziałowcem wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”.

W ostatnich latach Goss nadzorowała też inne spółki Skarbu Państwa. Od lipca 2016 do grudnia 2022 roku Janina Goss zasiadała w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska, a od stycznia do połowy grudnia ub.r. w radzie nadzorczej Orlenu (Borys Budka odwołał ją stamtąd zaraz po tym, jak został ministrem aktywów państwowych).

Dołącz do dyskusji: Przyjaciółka Kaczyńskiego znika z kolejnej państwowej spółki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rekotr
Po co taki tekst w medium branżowym? Żeby co?
odpowiedź
User
Gość X
Miejsce Pani Goss jest dawno na emeryturze.
odpowiedź