SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Janusz Palikot chce sprzedawać piwo bezalkoholowe, będzie stawiać domy z piwem w kranie

Były polityk i przedsiębiorca Janusz Palikot zapowiedział powołanie nowej spółki Tenczynek Bezalkoholowe. Ma on zająć się produkcją piwa bezalkoholowego oraz budową czterech domów, gdzie w kranach ma płynąć piwo. W tym celu uruchamia kolejną zbiórkę crowdfundingową.

fot. TenczynekArticle

Jesienią 2019 roku Palikot zapowiedział powrót do biznesu alkoholowego. W pierwszej kolejności postanowił na rozwój Browaru Tenczynek, odkupionego kilka miesięcy wcześniej od Marka Jakubiaka. W tym celu uruchomił kampanię crowdfundingową, w ramach której pozyskał 1,3 inwestorów na łączną kwotę ponad 4 mln złotych. Pieniądze przeznaczył na rozwój spółki-córki Tenczyńska Okovita oraz produkcję rzemieślniczej wódki i piwa premium.

W środę biznesmen zapowiedział, że po raz drugi uruchomi kampanię crowdfundingową za pośrednictwem platformy Crowdway.pl. Jej celem ma być zebranie środków na inwestycje w produkcje piw bezalkoholowych oraz budowę domów wyposażonych specjalnie dla miłośników piwa – w krany, z których będzie płynąć ten napój.

W związku z planem wprowadzanie na rynek regionalnych i rzemieślniczych piw o 0 -procentowej zawartości alkoholu, Janusz Palikot stworzył spółkę Tenczynek Bezalkoholowe, która jest spółką-wnuczką Browaru Tenczynek (należącego do Manufaktura Piwa, Wódki i Wina). Mają one być wyprodukowane w ten sposób, że będą utrzymywać pełnię aromatów i smak piwa alkoholowego. Spółka chce też zaoferować usługę dealkoholizacji piwa dla browarów kraftowych.

Janusz Palikot, argumentując za słusznością inwestycji w ten rodzaj biznesu przedstawił dane: – Na tle Europy Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o tempo rozwoju segmentu piwa bezalkoholowego. Według danych opublikowanych przez Nielsena w ubiegłym roku, piwo poniżej 0,5 proc. to już wartość 513 mln zł i 3,1 proc. udziału w rynku alkoholi ogółem. Obecnie mamy ogromny wybór piw rzemieślniczych i myślę, że często przywoływana „piwna rewolucja”, doczeka się kolejnego etapu. Zaobserwowaliśmy popyt, więc zadbamy o podaż. Co więcej, umożliwimy także innym browarom na rynku wejście w ten perspektywiczny segment – stwierdził.

Akcja crowdfundingowa, celem ponad 4 mln zł

Janusz Palikot chce ponownie uruchomić zbiórkę i pozyskać od akcjonariuszy – podobnie jak ostatnio - 4,17 mln złotych. Z tego 1,9 mln zł ma być przeznaczone na zakup aparatu do dealkoholizacji, 140 tys. zł na aromatyzator, 750 tys. zł – na wirówkę do piwa, 130 tys. zł – na karbonizator, 900 tys. zł na sprzęt: analizator, generator wody odtlenionej, zbiornik ciśnieniowy na piwo, na działania marketingowe potrzeba ok. 400 tys. zł.

Kupując akcje inwestorzy – podobnie jak ostatnio – będą tworzyć „społeczność” ambasadorów marki m.in. w mediach społecznościowych. Dostaną oni również zniżki i kupony do sklepów na produkty Tenczynka i Tenczyńskiej Okovity, limitowane gadżety np. grawerowany nóż ze stali damasceńskiej. Wszyscy akcjonariuszy otrzymują prawo do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i dywidendzie. W nowej zbiórce dostępnych jest sześć pakietów inwestycyjnych: od 360 zł do nawet 225 tys. zł.

Nowością ma być budowa czterech domów z kranami do piwa, które powstaną na terenie Browaru Tenczynek. - Domy piwne będą miały funkcję mieszkalną, ale będą też idealną bazą noclegową dla osób korzystających z coraz szerszej oferty usług na miejscu. Koszty tego projektu zostaną w całości sfinansowane przez spółkę i jej inwestora celowego. Natomiast zadecydowaliśmy o włączeniu zysku z domów do pierwszej dywidendy - tłumaczył Palikot.

Z harmonogramu zaprezentowanego przez spółkę wynika, że inwestycje mają rozpocząć się do końca III kwartału 2020 roku. W I kwartale 2021 roku mają zostać uruchomione maszyny do dealkoholizacji, swoją premierę będą mieć także piwa bezalkoholowe. Do 2024 roku spółka chce sprzedać 40 tys. hektolitrów i osiągnąć zysk netto na poziomie ok. 4,5 mln zł. Pierwsza dywidenda miałaby być wypłacona w 2022 roku.

Właścicielem Browaru Tenczynek jest Manufaktura Piwa, Wódki i Wina, a spółką-córką - Tenczyńska Okovita, która będzie dzierżawić teren oraz zamawiać usługę rozlewniczą od Browaru Tenczynek. Początkowo Palikot planował działalność tylko w zakresie produkcji tradycyjnej wódki rzemieślniczej Teńczyńska Okovita, piw leżakowanych w beczkach (barrel aging) w Browarze Tenczynek oraz stworzenie tap roomu w piwnicach Browaru.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Janusz Palikot chce sprzedawać piwo bezalkoholowe, będzie stawiać domy z piwem w kranie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
1,3 inwestorów czyli on i noga kolegi?
odpowiedź
User
paw
Debil? Brawo Janusz
odpowiedź