SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Janusz Palikot chce w 2021 roku wejść ze swoimi spółkami na warszawską giełdę

Były polityk i przedsiębiorca Janusz Palikot zapowiedział, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału chce wprowadzić grupę swoich spółek z branży alkoholowej na warszawską giełdę. Natomiast jeszcze w tym miesiącu uruchomi kolejną akcję crowdfundingową dla Tenczyńskiej Okovity. Kolejnym krokiem ma być tokenizacja whisky i wejście na rynki azjatyckie.

Article

Podczas konferencji online Janusz Palikot poinformował, że z Grupą Manufaktury Piwa Wódki i Wina wejdzie na warszawski parkiet lub NewConnect jeszcze w tym roku.

- W tym roku na przełomie III i IV kwartału planujemy wejście na parkiet, ale na razie nie wiem jeszcze jaka będzie struktura, trwają rozmowy z domem maklerskim. W najbliższym miesiącu podamy szczegóły tego procesu. Czy to będzie GPW czy NewConnect jeszcze nie wiemy; wiele jest przesłanek wskazujących, że New Connect będzie tu atrakcyjniejszy - wskazał.

W 2022 roku inwestorzy Tenczyńska Okovita SA mają mieć możliwość upłynnienia akcji przez konwersję do spółki matki. Będzie to część procesu upublicznienia Grupy Manufaktury Piwa Wódki i Wina, której Tenczyńska Okovita jest częścią.

Jednocześnie, Tenczyńska Okovita wypłaci swoim udziałowcom, którzy zdecydowali się zainwestować w program Beczki Palikota ok. 0,5 mln zł zaliczki na poczet dywidendy.

Kampania crowdfundingowa

Natomiast jeszcze w tym miesiącu Tenczyńska Okovita ruszy z emisją crowdfundingową promowaną przez Crowdway. W kolejnej zbiórce Palikot chce uzyskać ponad 4,4 mln zł, a pieniądze uzyskane od inwestorów mają pomóc w uruchomienie produkcji, kupno kolejnych beczek oraz w sprzedaży własnej marki whisky, która będzie eksportowana na rynki azjatyckie.

- Chcemy wejść z tokenizacją także na rynki azjatyckie, byliśmy wtedy pierwszą firmą na świecie, która stokenizowała whisky. Pod koniec marca rozpoczynamy też zbiórkę na kolejne 4 mln, bo chcemy produkować więcej Whisky Palikota. Mamy bardzo dużo zamówień i chcemy mieć większe możliwości produkcyjne. Ta forma finansowania, gdy banki nie chcą finansować różnych przedsięwzięć, ma bardzo duże znaczenie – poinformował Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA oraz Tenczyńska Okovita SA podczas wideo konferencji.

Jak zaznaczył, w Azji zaobserwował bardzo duże zapotrzebowanie na projekty inwestycyjne w alkohol starzony. Whisky z Tenczynka ma powstać w beczkach z profilem japońskim oraz  polskim i będzie oferowana poza granicami Polski.

Beczki Palikota i tokenizacja whisky

Pod koniec 2019 roku spółka uruchomiła program “Beczki Palikota”, w którym inwestorzy mogą rezerwować beczki z okowitą oraz destylatem, który po trzech latach staje się whisky. Ceny beczek zaczynają się już od 4000 zł. W ciągu roku zarezerwowano ich już prawie 300.

Dodatkowo we współpracy z Rahimem Blakiem Tenczyńska Okovita tokenizuje whisky – do tej pory zakupy whisky w formie tokenów zrealizowało ponad 1100 osób, na kwotę niemal 1,5 mln złotych.

Pod koniec 2019 roku Tenczyńska Okovita zebrała 4,18 mln zł w pierwszej zbiórce crowdfundingowej, a pieniądze zostały przeznaczone na powstanie tradycyjnej okowity, starzenie piw warzonych w Browarze Tenczynek i otwarcie taproomu.

Rynek whisky w trakcie pandemii miał odnotować w Polsce największy wzrost (aż o 15 proc. rok do roku), klienci mają decydować się na droższe i bardziej bardziej ekskluzywne trunki. Według prognoz International Wine & Spirit Research (IWSR) udział rynku whisky super premium w Polsce wzrośnie do ok. 4 proc. całego rynku whisky, co będzie średnią Europejską w 2025 roku.  

Dołącz do dyskusji: Janusz Palikot chce w 2021 roku wejść ze swoimi spółkami na warszawską giełdę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poly
Janusz biznesu...
odpowiedź
User
iui
barany sa po to zeby je strzyc czyli znany Pinokio kiedys tzw polityk teraz tzw biznesmen
odpowiedź
User
albinos
Brakuje go w polityce. Czasem szarżował, ale umiał "pojechać" po hipokryzji PiSu i nie tylko.
Okowita ok, ale whisky wolę od Szkotów i nawet tokenizacja (wow!) tego nie zmieni.
odpowiedź