SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Palikot mówi o krokach prawnych wobec Zaorskiego

Janusz Palikot poinformował, że podjął kroki prawne wobec znanego spekulanta i influencera Rafała Zaorskiego, który twierdzi, że stan finansowy Palikota jest „iście tragiczny”. W odpowiedzi przedsiębiorca i były polityk zaznaczył, że powiązany z Zaorskim profil bigshortbets research „kolportuje nieprawdziwe informacje” na temat jego firm.

Janusz Palikot (screen: YouTube/Janusz Palikot)Article

Od początku lipca nie będą działać stołeczne sklepy Tenczynek Świeże, należące do Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina Janusza Palikota. Pracownicy skarżyli się, że nie otrzymują na czas pensji, firma Tenczynek w odpowiedzi na nasze pytania zaznaczyła, że wynika to z „zawirowań rynkowych”, ale wynagrodzenia mają zostać wypłacone do końca czerwca.

W połowie miesiąca twitterowy profil bigshortbets research, powiązany ze spekulantem i influencerem Rafałem Zaorskim pisał, że Tenczynek nie obsłużył na czas 108 tys. zł w ramach obligacji. Jak dodano, Palikot będzie musiał w przyszłym roku wykupić obligacje o wartości niemal 22 mln zł. „Taka kwota — to już wygląda na potrzebę rolowania długu, czyli emisji nowych obligacji. Zanim to nastąpi, sama obsługa to ~10% rocznie. Do czasu zapadalności to blisko 2 miliony PLN. Wrzuci ktoś 20 baniek w Tenczynek? A może jednak będzie wymarzony parkiet?” - pyta bigshortbets research. MPWiW zapowiadała wejście na warszawską giełdę, ale wciąż tego nie uczyniła.

bigshort bets research niedawno pisał też o innym projekcie biznesmena – programie pożyczkowym „Skarbiec Palikota”. Ich zdaniem, Palikot to „wizerunkowy słup” tego przedsięwzięcia, bo za program odpowiada spółka Polskie Destylarnie, której prezesem jest Zbigniew Borowy, według bigshortbets research „zaufany człowiek Janusza”. Oficjalnie jednak stuprocentowym udziałowcem „Skarbca Palikota” jest spółka z nim niezwiązana.

Palikot zażądał wtedy sprostowania i zagroził krokami prawnymi. „Wyjaśniam, iż przed rozpoczęciem zbiórki byłem udziałowcem oraz członkiem zarządu Polskie Destylarnie Sp. z o.o.” - podkreślił.

W czwartek Palikot napisał na Twitterze, że to kolejna odsłona „zorganizowanej akcji, mającej uderzyć w wiarygodność Manufaktury Piwa Wódki i Wina”. Biznesmen miał dostać od kilku redakcji prośbę o komentarz na słowa Zaorskiego, że „Palikot przez lata nauczyć się rolować długiem, ale jego stan finansowy jest iście tragiczny”.

Palikot zarzucił Zaorskiemu, że ten „niczego (…) nie tworzy poza szumem na rynku”. I dodał, że powiązany z nim profil twitterowy bigshortbets research „kolportuje nieprawdziwe informacje” na temat firm Palikota. „Jednodniowe opóźnienie w wypłacie odsetek przedstawiane jest jako zupełny brak wypłaty, zwłoka w ujawnieniu danych w rejestrze KRS, na co spółka nie ma żadnego wpływu, jako ukrywanie informacji czy jej brak” - zaznaczył.

Kroki prawne

Dlatego Palikot, jak dodał, zaangażował w sprawę kancelarię mec. Jacka Dubois, która „podjęła kroki prawne”. „Zabolało to Pana. Wywołało agresywną reakcję i zapowiedź ataku, którą, jak widzę podjął Pan” - skwitował przedsiębiorca. I podkreślił, że zarówno on, jak i powiązane z nim firmy, są wypłacalne. „Jeśli pojawiają się opóźnienia w regulowaniu zobowiązań, co czasem jest rzeczywistością w prawdziwym biznesie, wypłacamy odsetki” - wyjaśnił.

Spółka Manufaktura Piwa Wódki i Wina powstała w 2016 roku. Jest spółką holdingową zajmującą się produkcją oraz sprzedażą wysokogatunkowych wyrobów alkoholowych i bezalkoholowych. W skład grupy kapitałowej MPWiW wchodzą bezpośrednio Tenczyńska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże, Doctor Brew oraz pośrednio Tenczynek Bezalkoholowe i BUH Distillery. Jej akcjonariuszami są Palikot (główny akcjonariusz) i Wojewódzki.

W 2021 roku przychody MPWiW ze sprzedaży wzrosły do 49,7 mln zł z 6,6 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wzrósł do 8,9 mln zł z 51 tys. zł w 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Palikot mówi o krokach prawnych wobec Zaorskiego

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
To Palikot jeszcze oglupia ludzi? Jacy oni sa naiwni ze kupuja te jego wodki i piwa
odpowiedź
User
Obiektywny
Zaorski zaorał już tylu cwaniaków finansowych, że ciężko uwierzyć, że teraz ma niesprawdzone informacje.
odpowiedź
User
antycham
Ojojoj. Pali się gruncik pod nogami, I bardzo dobrze. Jeśli wszyscy polscy businessmani i przedsiębiorczy reprezentują taki poziom kultury, jak na załączonym obrazku, to nie mam więcej pytań.
odpowiedź