SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski głos map Google'a dołącza do Radia 357

Od najbliższej niedzieli, 23 stycznia słuchacze Radia 357 będą mogli usłyszeć Jarosława Juszkiewicza, który przez ostatnie 30 lat był związany z Radiem Katowice. Dziennikarz poprowadzi w internetowej rozgłośni 10-minutowy cykl audycji "Pionierzy medycyny".

Jarosław JuszkiewiczArticle

Głos Jarosława Juszkiewicza pojawił się w Radiu 357 już rok temu. - Gdy startowali, pojechałem do nich do Warszawy i nagrałem sygnały do audycji Marka Niedźwieckiego "Kieruj się na południe" - mówi nam Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy i lektor. Jego głos znają pewnie wszyscy polscy kierowcy, którzy korzystają z map Google'a (słychać tam również komendę "kieruj się na południe") albo nawigacyjnej aplikacji Yanosik. Jest na tyle charakterystyczny, że dwa lata temu, gdy usunięto go z Google'a, ludzie zaczęli protestować. Firma szybko zareagowała i głos Juszkiewicza przywrócono.

Dziennikarz od początku lat 90. był związany z Radiem Katowice, gdzie przez ponad 30 lat prowadził technologiczną audycję "WWW – Wirtualny Wtorkowy Wieczór". Z rozgłośni odszedł pod koniec zeszłego roku. Teraz będzie go można usłyszeć w internetowym Radiu 357.

O sztucznej nerce opowie z holenderskiej plaży

Pojawi się w każdą niedzielę w audycji "Patronautyka" Patrycjusza Wyżgi (w godz. 12-14) ze swoim 10-minutowym cyklem "Pionierzy medycyny". - Opowiem, w jak niecodzienny sposób rozwijała się medycyna. Na początek przygotowałem 10 odcinków, m.in. o medycynie kosmicznej, psychiatrii, neurologii czy polskich pionierach kardiochirurgii. Wspomnę też o związkach człowieka z maszyną i pokażę, jak bardzo nasze życie biologiczne zależy od urządzeń. W pierwszym odcinku przeniesiemy się na salę operacyjną w Bostonie, gdzie wykonano pierwszą operację pod znieczuleniem - opowiada autor cyklu audycji dokumentalnych.

Juszkiewicz zwraca uwagę na wyjątkową formułę programu. - To będzie skrzyżowanie dokumentu i słuchowiska. Zależy mi, by maksymalnie wykorzystać fakt, że radio to teatr wyobraźni. Dlatego przygotowanie jednej audycji zajmuje mi ok. tygodnia. Szukam rozmówców, staram się dobrać odpowiednie dźwięki i jestem w tym tak szczegółowy, jak chyba nigdy wcześniej w swojej radiowej karierze. Do tego stopnia, że w odcinku o sztucznej nerce będę opowiadać o niej słuchaczom z holenderskiej plaży. Nie oznacza to, że tam pojechałem. Ale przygotowując się do audycji, zadzwoniłem do znajomej z Holandii, żeby zapytać, jak naprawdę brzmi tamtejsza plaża. I dowiedziałem się, że słychać na niej nie tylko mewy, ale też głośno rozmawiających ludzi czy szczekające psy. Dla mnie jako twórcy to bardzo cenna informacja. Oczywiście mógłbym sięgnąć do banku efektów dźwiękowych, ale nie o to w tym chodzi. Chcę, by słuchacz nie czuł, że jest oszukiwany, dlatego staram się go zabrać w miejsca, w których fizycznie nie może się teraz znaleźć - opowiada Juszkiewicz.

Rzecznik Planetarium i twórca na Patronite.pl

Dziennikarz bardzo się cieszy, że dołącza do ekipy Radia 357. - Wychowywałem się na Programie Trzecim Polskiego Radia, słuchając głosu Marka Niedźwieckiego czy Piotra Kaczkowskiego. Mając kilkanaście lat, bardzo chciałem być jednym z ludzi Trójki. Marzyłem, by kiedyś poprowadzić "Listę przebojów". Udało mi się to później w Radiu Katowice. Kibicuję Radiu 357 od samego początku i jestem ich patronem. To, że znalazłem się pod najlepszym adresem radiowym na świecie, jest dla mnie dużym wyróżnieniem - mówi nam Juszkiewicz.

Dziennikarz jest także rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Po odejściu z Radia Katowice stawia na własne przedsięwzięcia: nagrywa podcasty i filmy. Żeby rozwijać własne projekty, założył zbiórkę na Patronite.pl. Celem ostatecznym, jaki sobie stawia, jest stworzenie internetowego radia. Na razie jego medialne projekty wspiera 29 patronów, którzy są gotowi co miesiąc wpłacać 890 zł.

We wrześniu ub.r. Jarosław Juszkiewicz zwyciężył w 16. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło go za popularnonaukową audycję "Boskie równanie", dynamicznie i przystępnie przybliżającą tajniki fizyki.

Dołącz do dyskusji: Polski głos map Google'a dołącza do Radia 357

73 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joanna
Ha, i tak trzymać! Radio 357 się rozwija, słucha słuchaczy, mądrze realizuje misję publiczną. Sensownie wydaje pieniądze!
odpowiedź
User
Słuchawka
Ha, i tak trzymać! Radio 357 się rozwija, słucha słuchaczy, mądrze realizuje misję publiczną. Sensownie wydaje pieniądze!


Nie po..raj się :-)
odpowiedź
User
Słuchacz
Ha, i tak trzymać! Radio 357 się rozwija, słucha słuchaczy, mądrze realizuje misję publiczną. Sensownie wydaje pieniądze!


Nie po..raj się
raczej tobie zalecam pieluchę, bo w polskim radiu kamińska już położyła trójkę pod względem słuchalności i public relations. ciechan zdemolował antenę do 1,4% słuchalności he he radio publiczne jak dom, pijaństwo i poziom rynsztoka. taka pani prezes zdolna
odpowiedź