SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Kaczyński ze statuetką Człowiek Wolności 2021 tygodnika „Sieci”

W piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński odebrał statuetkę Człowiek Wolności 2021 przyznaną mu przez tygodnik „Sieci” (Fratria). Laudację dla Kaczyńskiego wygłosił Bronisław Wildstein, natomiast premier Morawiecki stwierdził, że szef PiS „był jedną z najważniejszych postaci Solidarności”.

Jarosław Kaczyński ze statuetką Człowiek Wolności od tygodnika "Sieci"Article

Przyznanie Jarosławowi Kaczyńskiemu tytułu Człowiek Wolności 2021 zostało ogłoszone w połowie stycznia br. Natomiast w piątek wieczorem odbyła się, w modelu hybrydowym, gala tej nagrody, prowadzona przez dziennikarza „Sieci” Marcina Wikło i prezenterkę Telewizji Polskiej Annę Popek.

Statuetkę wręczyli prezesowi PiS publicysta „Sieci” i członek zarządu Fratrii Michał Karnowski oraz wicenaczelna tygodnika Dorota Łosiewicz. Laudację dla laureata wygłosił Bronisław Wildstein, związany z „Sieciami” od siedmiu lat.

Jarosław Kaczyński drugi raz Człowiekiem Wolności „Sieci”

Odbierając statuetkę, Jarosław Kaczyński podkreślił, że wolność jest niesłychanie ważna. - Dzisiaj w tym, co pan redaktor był łaskaw powiedzieć, (Karnowski w swoim wystąpieniu - przyp.) dominowała sprawa wolności narodowej, w naszych dziejach sprawa od przeszło trzech wieków nieustannie aktualna. Sprawa o którą ciągle trzeba zabiegać, wartość, o którą trzeba walczyć - stwierdził.

Wicepremier podkreślił, że na przykładzie Ukrainy widać, iż walka o wolność jest obowiązkiem, który należy wypełniać nawet wtedy, gdy jest to bardzo trudne i wiąże się to z największymi zagrożeniami. - Ukraińcy dziś walczą o wolność swoją, ale też o wolność innych narodów Europy, chociaż nie zawsze elity tych narodów to dostrzegają i wyciągają z tego odpowiednie wnioski - powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił też konieczność walki o wolność, a przede wszystkim o wolność narodową. Według niego ta walka w dziejach Polski "od trzech wieków jest nieustannie aktualna". Zwrócił także uwagę na znaczenie wolności osobistej oraz politycznej.

- Każda z tych wolności jest cenna, ale bez wolności narodowej, bez własnego państwa te wszystkie inne tracą na znaczeniu i po prostu znikają - podkreślił. Zaznaczył, że także w imieniu tych wartości indywidualnych należy bronić tej najbardziej podstawowej.

Podziękował za nagrodę, podkreślając, że jest dla niego zarówno zaszczytem, jak i zobowiązaniem. - Moja działalność trwa rzeczywiście długo, ale naprawdę jestem ogromnie usatysfakcjonowany tym, że to właśnie Państwa redakcja, redakcja która rzeczywiście walczy o te podstawowe wartości i walczyła od chwili swojego powstania, wyróżniła mnie, uczyniła mi ten zaszczyt, że otrzymałem tę nagrodę i to już po raz drugi. Tym bardziej bardzo, bardzo serdecznie dziękuje - powiedział.

Morawiecki: Jarosław Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci Solidarności

Przed wręczeniem nagrody o Jarosławie Kaczyńskim mówili marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

- Cieszę się, że tygodnik „Sieci” docenił rolę prezesa Jarosława Kaczyńskiego. To wyraz zaufania oraz dowód na poparcie jego działań takich, jak m.in. przełomowa i bardzo potrzebna wizyta w Kijowie - stwierdził Błaszczak. - Nikt tak jak on nie zasłużył na tytuł człowieka wolności - podkreślił Kamiński.

- Szczęśliwie nie musimy tego dziś robić z karabinem w ręku i nie przesadzam, gdy powiem, że wielka w tym zasługa tegorocznego laureata Państwa nagrody, pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, to bowiem pod jego okiem powstała ustawa o obronie ojczyzny. Ta ustawa skokowo zwiększa zdolności obronne naszej armii - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że działalność publiczna Jarosława Kaczyńskiego zaczęła się w opozycji solidarnościowej. - Jeszcze w czasach komunistycznych należał do najbardziej zaangażowanych w działania opozycji demokratycznej. W obradach Okrągłego Stołu twardo negocjował polityczne reformy Polski. W latach 90. był aktywnym uczestnikiem przemian demokratycznych i wolnościowych, nie wahając się stawiać czoła wszystkim tym, którzy próbowali zawłaszczyć Polskę dla swoich partykularnych interesów - wyliczył szef rządu. - To on był twarzą walki z korupcją - podkreślił.

Ponadto odczytano list z gratulacjami od Andrzeja Dudy. - Świadectwem wielkiej odwagi była wiążąca się z dużym ryzykiem niedawna wizyta w walczącym Kijowie, nawiązująca do historycznego gestu solidarności złożonego przed laty w Tbilisi przez śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zaznaczył prezydent.

 

Podczas gali wystąpili kwartet smyczkowy Altra Volta oraz Jan Pietrzak.

Partnerami marketingowymi były przede wszystkim duże firmy państwowe. Status partnera złotego miał Orlen, partnerami strategicznymi były PGE, PGNiG, PZU i PKO BP, partnerami głównymi - Bank Pekao, BGK, KGHM, Grupa Lotos, Totalizator Sportowy, partnerami - Alior Bank, Agencja Rozwoju Przemysłu, Enea, Polski Fundusz Rozwoju i Tauron, a partnerami wspierającymi - Kasa Stefczyka, PERN, i Saltus Ubezpieczenia.

Dlaczego Jarosław Kaczyński został Człowiekiem Wolności

- Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i komentarze, które - jak co roku - dotarły do nas w związku z wyborem laureata tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „Sieci” za rok 2021. Gdy je czytaliśmy, gdy rozmawialiśmy z wieloma osobami bezpośrednio, przypominaliśmy sobie jak intensywny to był rok. Czas przeciążeń geopolitycznych i wewnętrznych, ambitnych zmian i ciężkiej walki z ciągnącą się pandemią - napisano w komunikacie kapituły nagrody Człowiek Wolności.

Kapituła zwróciła też uwagę, że "jeden wątek najmocniej wracał we wszystkich niemal wypowiedziach: obrona granicy Rzeczypospolitej". "Dla Polaków, tak doświadczonych historycznie, nie ma sprawy bardziej świętej. I od 2010 roku nie było poważniejszego testu dla sprawności naszego państwa i spójności naszej wspólnoty" - podkreśliła kapituła.

- W ocenie naszych czytelników kluczowa, najważniejsza dla polskiej obrony była jednak rola wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zarówno w czasie apogeum kryzysu, jak i wcześniej, gdy skutecznie przygotował państwo polskie na możliwe zagrożenie, zwiększył możliwości obronne, w tym wykorzystał okienko możliwości w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Podkreślano też wagę projektu Ustawy o Obronie Ojczyzny, która buduję perspektywę skokowego zwiększenia bezpieczeństwa naszego państwa - podkreślono w komunikacie.

Zapewniono też, że głosy "zdecydowanej większości czytelników" potwierdziła kapituła tytułu "Człowiek Wolności Tygodnika +Sieci+".

Za 2020 roku Człowiekiem Wolności Tygodnika „Sieci” został prezes Orlenu Daniel Obajtek, a wcześniej m.in. minister kultury Piotr Gliński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i prezydent Andrzej Duda.

Według danych PBC w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 34 941 egz.,, po spadku rok do roku o 7,1 proc.

Spółka Fratria, do której oprócz „Sieci” należą „Gazeta Bankowa”, wPolityce.pl i Telewizja wPolsce.pl, w 2020 roku zanotowała spadek przychodów o 0,3 proc. do 36,58 mln zł, przy czym wpływy reklamowe wzrosły o 6,3 proc., a ich udział w łącznych przychodach wynosił już 84 proc. Zysk spółki poszedł w górę z 3,18 do 7,14 mln zł, prawie w całości wypłacono go w dywidendzie.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński ze statuetką Człowiek Wolności 2021 tygodnika „Sieci”

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bliźniak Kremlowski
Zblatowani pseudodziennikarze dają nagrodę w zamian za miliony z reklam które idą do tego biuletynu partyjnego z spółek skarbu państwa czyli z kieszeni podatników. A CBA oczywiście zajmuje się Pegasusem na opozycje.
odpowiedź
User
Mówiąc wprost
Równie nieetyczna nagroda jak przyznawanie przez Newsweek tytułu Człowieka XX-lecia Tuskowi. Media mają prześwietlać polityków, a nie wchodzić im w d...
odpowiedź
User
Degrasaa siti
Nagroda wręczana przez to co się wrzuca do kosza, temu co się spuszcza w WC...
odpowiedź