SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były szef informacji w TVP nie doradza już władzom państwowego banku

Jarosław Olechowski, do kwietnia ub.r. dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przestał już doradzać zarządowi Banku Pekao SA. Nadal natomiast pełni taką funkcję w jednej ze spółek zależnych Enei.

Zatrudnienie Jarosława Olechowskiego jako etatowego doradcy zarządu Banku Pekao SA wyszło na jaw w połowie stycznia. Wirtualna Polska ustaliła, że Olechowski doradzał wiceprezesowi banku Piotrowi Zborowskiemu. Głównymi akcjonariuszami Banku Pekao są państwowe spółki: PZU (ma 20 proc. walorów) i Polski Fundusz Rozwoju (12,8 proc.).

Według ustaleń Business Insidera Olechowski rozstaje się właśnie z Pekao: rozwiązał umowę za porozumieniem stron, jest teraz w okresie wypowiedzenia. Pracę jako doradca zaczął w połowie ub.r.

Jarosław Olechowski doradza jeszcze jednej państwowej firmie - Enea Innowacje, należącej do holdingu energetycznego Enea. Wirtualna Polska w zeszłym tygodniu ujawniła, że jest zatrudniony w jej warszawskim biurze. Firma nie chciała odnieść się do tych informacji, uzasadniając to przepisami z zakresu prawa pracy i ochrony danych osobowych.

Jarosław Olechowski: milionowe zarobki w TVP

Pod koniec kwietnia ub.r. Jarosław Olechowski został odwołany z funkcji szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przez ówczesnego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. Nastąpiło to zaraz po ujawnieniu przez Onet pisma, w którym Olechowski skarżył się kierownictwu PiS, że Matyszkowicz chce w roku wyborczym łagodzić kurs programów informacyjnych. Olechowski zaprzeczył, że jest autorem pisma (jego treść ujawnił Onet). 

W TVP Olechowski pracował od 2008 roku. Był reporterem „Wiadomości”, który jako jedna z niewielu osób pozostał w redakcji po rewolucji kadrowej za czasów prezesury Jacka Kurskiego. Dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został w styczniu 2018 roku, przejął obowiązki po Klaudiuszu Pobudzinie. Najpierw był tylko pełniącym obowiązki, w sierpniu 2018 roku został na stałe powołany na szefa tej jednostki.

Pod koniec ubiegłego roku poseł PO Dariusz Joński ujawnił, że Jarosław Olechowski zarobił w  TVP w 2023 roku 1,42 mln zł, z czego 1,02 mln zł w ramach etatu, a 407,6 tys. zł z tytułu umów cywilnoprawnych.

W raporcie NIK z kontroli w Telewizji Polskiej ujawniono, że w latach 2021-2022 z „dyrektorem jednej z jednostek organizacyjnych TVP SA” (Jarosławem Olechowskim) zawarto dziewięć umów cywilnoprawnych na łączną kwotę 1,56 mln zł. Spółka wypłaciła mu 1,08 mln zł, przy czym umowy podpisano bez aktualnej zgody członka zarządu spółki nadzorującego tę jednostkę, wbrew wytycznym z uchwały zarządu w tej sprawie podjętej w 2014 roku.

W czerwcu ub.r. Jarosław Olechowski został pełnomocnikiem zarządu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ds. komunikacji i mediów.

Dołącz do dyskusji: Były szef informacji w TVP nie doradza już władzom państwowego banku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bracia PìerdoIec
Wiercił, kręcił teleskopem. Wreszcie przyszedł z horoskopem.
odpowiedź
User
AS
Mierny, bierny, ale wierny. Finansowo na pewno mu się to opłaciło.
odpowiedź
User
Ksiądz Roch
Mierny, bierny, ale wierny. Finansowo na pewno mu się to opłaciło.


No chyba że trzeba będzie oddać.
odpowiedź