SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jarosław Sellin o dekoncentracji mediów: Czekamy na polityczną decyzję, jesteśmy gotowi

- Ustawa o dekoncentracji mediów jest możliwa do przeprowadzenia w każdym momencie, resort kultury jest przygotowany. Ale czekamy na decyzję polityczną, czy ruszamy z tym tematem. A decyzji nie ma - mówi wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo Kultury Article

Sellin odniósł się w ten sposób do pytania prowadzącego program „Gość Radia Zet” Konrada Piaseckiego "kiedy doczekamy się ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach". - Zespół tworzący tę ustawę powstał na początku roku. W maju usłyszeliśmy, że ustawa będzie w połowie roku, w połowie roku dowiedzieliśmy się, że w lipcu, w lipcu, że wczesną jesienią, wczesną jesienią nie zobaczyliśmy nic, za to w połowie jesieni słyszymy od członkini Rady Mediów Narodowych, że sprawa zostaje odłożona. Zostaje rzeczywiście? - dopytywał Piasecki.

Wiceminister Sellin odpowiadał, że to jest poważna sprawa i wymaga rozwiązania, ale jego resort czeka na „decyzję polityczną” w tej sprawie. Zaprzecz, że ta ustawa ma być straszakiem dla właścicieli mediów. - Ja się nie kieruję w swoich działaniach etyką nadmiaru podejrzliwości, którą pan redaktor teraz wykazał. Nie, ta ustawa jeśli będzie decyzja, że ona ma wejść w życie, ona ma po prostu rozwiązać bardzo poważny problem i pewną patologię, która w 25 latach istnienia wolnej Polski się pojawiła - odpowiedział wiceminister kultury.

O odłożeniu wprowadzenia przepisów o dekoncentracji mediów mówiła w październiku szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu, posłanka Elżbieta Kruk z PiS. Ma to być związane m.in. z przedłużającymi się pracami nad prezydenckimi projektami ustaw o zmianach w Sądzie Najwyższym i KRS. 

O braku decyzji politycznej i analizowaniu rozmaitych wariantów mówił już pod koniec września br. dla Wirtualnemedia.pl wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który kieruje zespołem pracującym nad zmianą prawa. - Projekt ustawy nie jest jeszcze gotowy. Gotowe są natomiast pewne rozwiązania, które czekają na decyzję polityczną. Decyzja będzie dotyczyła tego, które z nich należy wybrać, żeby je zaimplementować do ustawy - wyjaśniał Lewandowski.

Dekoncentrację w segmencie mediów kilka razy zapowiadał w br. prezes PiS Jarosław Kaczyński, ostatnio półtora tygodnia temu podczas spotkania Klubów „Gazety Polskiej”. - Powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm - stwierdził. - Rynek gazet telewizyjnych, gazeta dla pań, gazet dla młodzieży - to jest jedna firma w Polsce. Rynek codziennej prasy lokalnej - to jest inna firma. Jest też ogromna przewaga jednej firmy w telewizji, jeżeli chodzi o reklamy - to jest przeszło 40 proc. dla jednej firmy - wyliczył Kaczyński.

Dekoncentracja kapitału w mediach jest jedną z najważniejszych ustaw, jakie mają zostać uchwalone z inicjatywy obozu rządzącego. Projekt powstaje w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego, pod kierownictwem wiceministra Pawła Lewandowskiego. Współpracują przy nim eksperci Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Konkurencji i Konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Sellin o dekoncentracji mediów: Czekamy na polityczną decyzję, jesteśmy gotowi

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sin
Czekamy na decyzję czyją? ;-)
22 9
odpowiedź
User
Noname
A to ma być dekoncentracja mediów czy nacjonalizacja mediów? Bo jak na razie, to panowie z PiS-u raczej nacjonalizują... I raczej koncentrują - władzę w jednych rękach...
25 11
odpowiedź
User
chyba
Czekamy na decyzję czyją?

drabinkowego
21 12
odpowiedź
User
!!!!!
Psuje w blokach strajkowych! Jeszcze za mało zniszczyli!
16 12
odpowiedź
User
Artek
Uuuu, Pan Minister chyba przyznaje ze jest poza głównym nurtem decyzyjnym. To oczywiście było widać od początku ale brak było osobistego potwierdzenia. A tu proszę.
BTW: czy jakikolwiek szumny projekt ministerstwa kultury został zrealizowany w narzuconym sobie terminie? Bo jakoś nie mogę się doszukać. Abonament? Ustawa medialna? Wielkie produkcje filmowe?
17 11
odpowiedź