SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Tyc odchodzi z funkcji prezesa NASK, następcę wyłoni konkurs

Po niecałych dwóch latach sprawowania funkcji prezesa NASK SA (spółki zależnej NASK PIB) Jarosław Tyc odszedł w tego stanowiska. Rezygnacja została przyjęta przez radę nadzorczą instytutu, nowego prezesa ma wyłonić procedura konkursowa. Na razie obowiązki Tyca będą dzielić między sobą obecni wiceprezesi Igor Granosik i Robert Baranowski.

Jaroslaw TycJaroslaw Tyc

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Zajmuje się również edukacją na temat zachowań w internecie m.in. ochroną dzieci w sieci, informowaniem o takich zjawiskach jak hejt czy patostreaming.

Wśród projektów instytutu jest także budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (zakłada dostęp szkół do szerokopasmowego internetu i likwidację tzw. białych plam na mapie Polski) czy zarządzanie polskimi domenami internetowymi. W strukturach NASK działa również CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), który zajmuje się przykładowo nagłymi wypadkami w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberatakami.

Czytaj także: CERT Polska: Phishing powszechny w polskiej sieci. Coraz groźniejsze ataki ransomware

NASK SA bez prezesa

W listopadzie 2020 r. poinformowano o powołaniu Wojciecha Pawlaka na stanowisko dyrektora NASK. Poprzednio tę funkcję pełnił dr inż. Kamil Sitarski.

Teraz doszło do kolejnych zmian personalnych. NASK SA (spółka zależna od NASK PIB)) poinformowała, że ze stanowiska prezesa tej firmy odchodzi Jarosław Tyc, co zostało zaakceptowane przez Radę Nadzorczą NASK SA.

Czytaj także: Instytut Łączności bada zjawisko multiscreeningu w ramach programu Telemetria Polska

Jarosław Tyc kierował NASK SA od kwietnia 2019 r. Wcześniej kierował firmą Port Gdański Eksploatacja SA. Z kolei w latach 2016-2018 pracował w Grupie Orlen, w przeszłości był także związany z branżami ochrony zdrowia oraz budowlaną.

W komunikacie zapowiedziano, że Rada Nadzorcza NASK SA niebawem ogłosi konkurs na stanowisko prezesa. Zadaniem zarządu w nowym składzie ma być wypracowanie strategii rozwoju spółki, która będzie ściśle zintegrowana z planami rozwojowymi NASK PIB.

Do czasu powołania nowego prezesa zarządu spółką kieruje dwuosobowy zarząd w składzie wiceprezesów: Igora Granosika i Roberta Baranowskiego.

Do momentu publikacji tego tekstu NASK nie odpowiedział na pytania Wirtualnemedia.pl dotyczące przyczyn odejścia Jarosława Tyca oraz przybliżonego terminu konkursu na nowego prezesa.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Tyc odchodzi z funkcji prezesa NASK, następcę wyłoni konkurs

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl