SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaworzno będzie testować autonomiczne autobusy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, miasto Jaworzno oraz Ministerstwo Infrastruktury podpisały list intencyjny o współpracy, w ramach którego w Jaworznie powstanie specjalna strefa do testów jazdy prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Pierwsze próby autonomicznych autobusów są planowane na koniec 2019 roku.

Fot.: DaimlerArticle

Podpisane porozumienie dotyczy stworzenia w Jaworznie obszaru do przeprowadzania testów pojazdów autonomicznych, które mają powstać w ramach programu „Bezemisyjny Transport Publiczny” prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program realizowany jest w oparciu o formułę partnerstwa innowacyjnego, a jego celem jest stworzenie pojazdu transportu publicznego, który będzie nie tylko pojazdem zeroemisyjnym, ale także modułowym i częściowo samosterownym.

Według zapowiedzi jazda autonomiczna prototypów autobusów testowana będzie na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym. Zamówione pojazdy muszą cechować się autonomicznością na poziomie co najmniej 3 w klasyfikacji SAE International, co oznacza warunkową samodzielną jazdę pod nadzorem człowieka.

Zgodnie z planem pojazdy będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. W szczególności powinny same podjechać na stanowisko ładowania oraz po naładowaniu zaparkować na wskazanym miejscu. Według harmonogramu programu testy prototypów pojazdów bezemisyjnych transportu publicznego odbędą się pod koniec 2019 r.

– Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na opracowanie i dostawę innowacyjnych autobusów zeroemisyjnych złożyło 9 wykonawców. Po podpisaniu umów w ramach partnerstwa innowacyjnego, prace realizowane będą w trzech etapach. Po drugim etapie, do którego zostanie dopuszczonych maksymalnie 7 wykonawców gotowe będą prototypy pojazdów  – zapowiada w komunikacie zastępca dyrektora NCBR prof. Aleksander Nawrat. – Natomiast po stronie odbiorców innowacyjnych autobusów znajduje się 26 jednostek samorządu terytorialnego, w tym Jaworzno, oraz Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia zrzeszająca 41 gmin. Zakładamy, że do końca 2023 roku po polskich drogach będzie jeździć ponad tysiąc bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego opracowanych w ramach naszego programu.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym planowane są lub trwają testy autonomicznych pojazdów mających trafić do transportu publicznego. W 2016 r. w Helsinkach w ramach prób pojawiły się pierwsze autonomiczne busy komunikacji miejskiej, podobne testy są prowadzone też m.in. w Singapurze.

 

Dołącz do dyskusji: Jaworzno będzie testować autonomiczne autobusy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl