SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Elżbieta Bieńkowska zmusi producentów smartfonów do jednego standardu ładowarek

Komisja Europejska zapowiedziała działania mające skłonić producentów smartfonów do wprowadzenia jednolitego standardu ładowarek przeznaczonych do tych urządzeń. Zdaniem komisji dotychczasowe porozumienia pomiędzy dostawcami sprzętu nie rozwiązują problemu, dlatego konieczne może być wprowadzenie odgórnych europejskich regulacji. Prowadzenie projektu powierzono Elżbiecie Bieńkowskiej, europejskiej komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

Elżbieta Bieńkowska, fot.: UE Article

O planach zajęcia się kwestią ładowarek do smartfonów i ich standaryzacją przez Komisję Europejską poinformowała Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialną w KE za ochronę konkurencji.

51 tys. ton odpadów elektronicznych

Z wyliczeń komisji wynika, że obecnie na obszarze Unii każdego roku generowanych jest ponad 51 tys. ton elektronicznych odpadów, których poważną część stanowią wyrzucane przez użytkowników ładowarki do urządzeń przenośnych. To zaś, jak twierdzi KE jest m.in. wynikiem braku wśród nich jednego standardu.

Problem standaryzacji ładowarek nie jest nowy. W 2009 r. z inspiracji unijnych urzędników próbowali go rozwiązać sami producenci telefonów, którzy podpisali wówczas list intencyjny w sprawie ustalenia jednego standardu urządzeń służących do ładowania urządzeń przenośnych. Dokument sygnowało 14 firm, wśród których znaleźli się tacy producenci jak Apple, Samsung, Huawei i Nokia.

Po tym jak porozumienie z 2009 r. przestało obowiązywać kolejne listy w sprawie standaryzacji zostały podpisane w latach 2013 i 2014 r. przewidując po raz kolejny ujednolicenie ładowarek na rynku.

Komisja Europejska jest zdania, że wszystkie te działania są mało skuteczne, bowiem użytkownicy nadal zgłaszają problemy związane m.in. z różnicami w sposobie podłączania ładowarek do iPhone’ów i innych smartfonów.

Margrethe Vestager zapowiedziała, że w związku z tym KE dokona odpowiednich analiz i badań mających na celu sprawdzenie czy należy wprowadzić odgórnie odpowiednie unijne przepisy wprowadzające jeden standard ładowarek dla wszystkich urządzeń przenośnych.

Nad projektem ewentualnego wprowadzenia regulacji związanych ze standaryzacją ładowarek będzie pracować  Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, a wcześniej m.in. minister w rządzie Donalda Tuska.

Problem z Apple

Dziś obowiązującym standardem jest microUSB, które powoli jest wypierany przez USB-C. Inne rozwiązanie stosuje Apple’a - złącze Lightning w iPhonie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Bieńkowska zmusi producentów smartfonów do jednego standardu ładowarek

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PRL
kolejnym krokiem powinno byc wprowadzenie kartek na elektronikę.
10 9
odpowiedź
User
pks_rulez
Tylko nie USB-C!
9 8
odpowiedź
User
maxxx golonko
to jest ta od "sorry, taki mamy klimat" ...
11 9
odpowiedź