SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna czwarta firm w Unii Europejskiej korzysta z chmury obliczeniowej, Polska w ogonie zestawienia

W 2018 roku ponad 26 proc. firm w Unii Europejskiej zatrudniających przynajmniej 10 pracowników korzystało z usług opartych na chmurze obliczeniowej - wynika z danych Eurostatu. Przodują przedsiębiorstwa ze Skandynawii, Polska zajmuje w zestawieniu trzecie miejsce od końca.

Article

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat w 2018 r. odsetek firm w Unii Europejskiej korzystających z rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej wynosił 26,2 proc. Wskaźnik ten dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

W wypadku większych firm wyniki są lepsze – 56 proc. tych, w których pracuje od 250 osób deklaruje regularne korzystanie z usług chmurowych. W ciągu ostatnich czterech lat (od 2014 do 2018 r.) w wypadku największych podmiotów liczba ta wzrosła o 21 proc., w grupie średnich firm o 12 proc., zaś w wypadku najmniejszych biznesów – o 6 proc.

Na czele listy krajów, w których firmy najczęściej korzystają z cloud computingu jest Skandynawia – Finlandia (65,3 proc.), Szwecja (57,2 proc.) oraz Dania (55,6 proc.). Na przeciwnym biegunie znajdują się kraje, w których wykorzystania chmury jest niewielkie – Bułgaria (8,3 proc.) oraz Rumunia (10,3 proc.). Na trzecim miejscu od końca zestawienia jest Polska, gdzie 11,5 proc. przedsiębiorstw deklaruje wykorzystywanie rozwiązań chmurowych.

W naszym kraju wśród firm korzystających z chmury największy odsetek (67 proc.) używa jej do obsługi poczty elektronicznej, 53 proc. przechowuje na zewnętrznych serwerach pliki, a 51 proc. stosuje u siebie oprogramowanie biurowe oparte na chmurze.

Dołącz do dyskusji: Jedna czwarta firm w Unii Europejskiej korzysta z chmury obliczeniowej, Polska w ogonie zestawienia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Des
Ten ranking nie uwzględnia jednego. Nasz język nie jest germański i w Polsce sprzedano chmurę jako "dysk sieciowy". Piszę to, żeby nie popadać w przesadę
odpowiedź