SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jednolite stawki roamingowe w UE, do 25 groszy dopłaty za minutę połączenia

Od 30 kwietnia br. obowiązywać będą jednolite stawki roamingowe za połączenia pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Za minutę rozmowy wychodzącej operator będzie mógł doliczyć maksymalnie 25 groszy, pozostała kwota zależna od posiadanej taryfy.

fot. Shutterstock.comArticle

O nowych sposobach rozliczeń rozmów międzynarodowych i terminie, od którego będą obowiązywać, przypomniał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Regulator poinformował, że stawki za połączenia roamingowe zostały ściśle powiązane z taryfą, którą użytkownik wykupi u konkretnego operatora w swoim kraju.

- Stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie – zapowiada UKE. - Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. Dlaczego? Ponieważ przeniesiono „krajową cenę detaliczną”, czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi - wyjaśnia regulator i podaje przykład nowej opłaty roamingowej. Jeżeli użytkownik płaci za minutę połączenia w swoim kraju 0,29 zł, to operator może do tej kwoty doliczyć maksymalnie 0,25 zł. W efekcie koszt jednej minuty połączenia za granicą będzie wynosił 0,54 zł.

Maksymalne stawki dopłat operatorów za roaming wyznaczone przez UE to 0,25 zł za minutę połączenia wychodzącego, 0,10 zł za SMS, 0,25 zł za MMS oraz 0,25 zł za przesłanie 1 MB danych. Koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0,05 zł.

Według regulacji przyjętych przez UE obecne ujednolicone stawki będą obowiązywały do 15 czerwca 2017 r. Wówczas bowiem wejdzie w życie kolejny przepis unijny, zgodnie z którym dopłaty roamingowe znikną w ogóle, a połączenia międzynarodowe w krajach Unii będą rozliczane tak samo jak rozmowy krajowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jednolite stawki roamingowe w UE, do 25 groszy dopłaty za minutę połączenia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl