SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański zostali posłami PiS. „W parlamencie potrzeba ludzi znających się na mediach”

Startujący z list Prawa i Sprawiedliwości byli przedstawiciele mediów Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański zdobyli mandaty poselskie. Posłanką PiS będzie również Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”. - Zupełnie błędne jest przekonanie, że dziennikarzy nie powinno być w Sejmie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka.

PAP / Tomasz GzellArticle

Joanna Lichocka startowała z pierwszego miejsca w okręgu kalisko-leszczyńskim. Na byłą dziennikarkę zagłosowało 24 122 wyborców, co było jednym z najlepszych wyników i dało jej mandat poselski.

Przed podjęciem decyzji o starcie w wyborach Joanna Lichocka była dziennikarką Telewizji Republika i „Gazety Polskiej”. Zasiadała również w zarządzie Oddziału Warszawskiego SDP. Ze wszystkich funkcji ustąpiła przed rozpoczęciem kampanii parlamentarnej. Wcześniej Lichocka pracowała też w „Tygodniku Solidarność” (w latach 90.), w latach 2004-2006 prowadziła w Telewizji Puls program publicystyczny „Puls Wieczoru”, a w latach 2007-2009 - „Forum” w Telewizji Polskiej.

- Prawo i Sprawiedliwość w Kaliszu wygrało z Platformą Obywatelską po raz pierwszy. Czuję ogromną radość z dokonywanej zmiany oraz satysfakcję, że stało się to także dzięki mojej pracy w kampanii - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka. - Nie czuję się jeszcze panią poseł, do końca nie dotarła do mnie ta informacja. To przez po kampanijną adrenalinę. Mam przekonanie, że bycie dziennikarzem i publicystą nie niesie takiej odpowiedzialności jak praca parlamentarzysty - dodaje przyszła posłanka PiS.

W ławach poselskich zasiądzie również Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a ostatnio publicysta. Startował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu toruńsko-włocławskim i uzyskał 16 546 głosów. W 2011 roku bez powodzenia starał się o mandat posła z listy PiS w okręgu bielskim.

Czabański ma zająć się gruntowną przebudową mediów publicznych - Spółki Skarbu Państwa zostaną przemienione w instytucje kultury, przez co TVP i Polskie Radio „nie będą zmuszone do zarabiania pieniędzy”. - Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie - wyjaśniał planowaną reformę (więcej na ten temat). Zmianom nie ulegnie za to struktura mediów publicznych, tzn. samodzielne rozgłośnie Polskiego Radia i oddziały TVP. Nowa ustawa medialna ma być gotowa na początku przyszłego roku, a cały proces przekształceń może zakończyć się do końca 2016 roku. Jednocześnie Krzysztof Czabański potwierdził dotychczasowe spekulacje o planowanym przez PiS powołaniu nowych kadr zarządzających mediami publicznymi.

Do Sejmu dostała się również Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”. Startowała z czwartego miejsca listy PiS w okręgu podwarszawskim. Z kolei mandat senatorski z list PiS obronili publicyści Radia Maryja i tygodnika „Niedziela” Czesław Ryszka i Jan Maria Jackowski. Senatorem PO ponownie została dziennikarka Radia Katowice Maria Pańczyk-Pozdziej a zabraknie wśród senatorów prawnika i publicysty „Wprost” Piotr „VaGla” Waglowskiego. Senatorem został natomiast Jan Żaryn, redaktor naczelny „W Sieci Historii".

- Ludzi, którzy znają się na mediach potrzeba w parlamencie. Zupełnie błędnym jest przekonanie, że dziennikarzy nie powinno być w Sejmie. Oni znają się na tym, jak powinny wyglądać media, wiedzą jak je kształtować, żeby były niezależne od partii politycznych. Myślę, że to jest nasze główne zadanie. W publicznych wypowiedziach podkreślałam o potrzebie stworzenia mediów publicznych niezależnych od ręcznego sterowania. Nie możemy zamienić jednej tuby władzy na drugą. Również po to będę w parlamencie - żeby o to walczyć. Musimy odzyskać media publiczne dla Polaków - podkreśla Joanna Lichocka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański zostali posłami PiS. „W parlamencie potrzeba ludzi znających się na mediach”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hienopiast
Ta akurat tak zwana "swięta prawda". Towarzysz redaktor Czabański na pewno wam uzdrowi wasze media partyjne, juz to widzę. Kiedy był prezesem w Polskiej Agencji Prasowej we wczesnych latach 90. żadnego starego komucha nie ruszył... :-) wszyscy się ostali. Świat zwariował. :-)
odpowiedź
User
majka
tiaa fachowcy się dostali, ROTFL;-)
odpowiedź
User
most
Niezależni i niepokorni na zawsze!
odpowiedź