SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

31 marca 2023 roku zakończenie emisji analogowej

Minister komunikacji i technologii cyfrowych Republiki Południowej Afryki poinformowała, że zamierza zakończyć przedłużające się przejście kraju na naziemną telewizją cyfrową do marca przyszłego roku. Od kwietnia 2023 roku mieszkańcy RPA nie będą mogli już odbierać kanałów z nadajników analogowych.

Nadawca publiczny SABC informuje mieszkańców RPA o wyłączeniu analoguArticle

Podczas konferencji prasowej Khumbudzo Ntshavheni powiedziała, że równoległa emisja kanałów analogowych i cyfrowych zakończy się 31 marca 2023 roku. Taka decyzja była możliwa dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że szefowa resortu powinna pilnie wyznaczyć datę zakończenia procesu cyfryzacji.

Biedni mieszkańcy RPA będą mogli wystąpić o dofinansowanie na zakup dekodera, jak to ma miejsce w Polsce w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Wielu mieszkańców Republiki Krajowej Afryki już jednak nabyło sprzęt, bo rząd obserwuje spadek zainteresowania programem wsparcia na zakup takich odbiorników. Kampanię w sprawie zakończenia emisji narodowej prowadzi m.in. nadawca publiczny SABC. Konsultacje społeczne w tej sprawie potrwają do 27 stycznia.

Opóźniony proces cyfryzacji w RPA

Pierwotnie do wyłączenia naziemnej emisji analogowej w RPA miało dojść w listopadzie 2011 roku. Rok wcześniej kraj dążył do uzyskania 80 proc. zasięgu nadajników cyfrowych. Wówczas w Republice Południowej Afryki odbywał się mundial. Kolejni ministrowie przedłużali jednak czas równoległej emisji analogowej i cyfrowej. Do wyłączenia analogu nie doszło w czerwcu 2015 roku, do czego RPA zobowiązała się na forum Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Później planowano zakończenie emisji analogowej w marcu 2022 roku. Wtedy również to nie nastąpiło.

Dopiero Trybunał Konstytucyjny zmobilizował rząd RPA do wyznaczenia ostatecznej daty.  - Wyłączenie emisji analogowej musi nastąpić bez dalszej zwłoki, aby umożliwić operatorom sieci telekomunikacyjnych odciążenie sieci poprzez wdrożenie technologii 4G i 5G" - powiedziała minister. W ostatnim czasie jej resort dostawał coraz więcej sygnałów o wzajemnym zakłócaniu się kanałów telewizyjnych i usług telekomunikacyjnych.

Polska od ponad 9 lat bez analogowej telewizji naziemnej

W Polsce ostatni etap zakończenia emisji analogowej telewizji naziemnej wdrożono w lipcu 2013 roku, co i tak było dość późnym terminem w porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej. W Niemczech i Wielkiej Brytanii ostatnie nadajniki analogowe przestały działać w 2012 roku. Nad Wisłą wciąż działają ostatnie analogowe pakiety sieci kablowych, ale operatorzy zachęcają klientów do przechodzenia na cyfrowe plany i mocno ograniczyli liczbę dostępnych drogą analogową kanałów. W niektórych rozwijających się krajach wciąż trwa proces przejścia na naziemną telewizję cyfrową. Tak jest na przykład w Indonezji. Rząd tego kraju informuje społeczeństwo o dobrodziejstwach z cyfryzacji, czyli lepszej jakości obrazu i możliwości oglądania znacznie większej liczby kanałów telewizyjnych.

W Polsce przed cyfryzacją do większości mieszkańców kraju docierały tylko TVP1, TVP2 i Polsat. Mieszkańcy większych miast mogli oglądać także TVP3, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Obecnie za darmo drogą naziemną w niemal całym kraju są dostępne: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Nauka, TVP World, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVN, TVN7, TTV, Metro, Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, TV Puls, Puls 2, Stopklatka, Fokus TV, Zoom TV, WP i Antena HD. W wielu miejscach można też oglądać kanały z multipleksów eksperymentalnych, lokalnych i zagranicznych.

Dołącz do dyskusji: 31 marca 2023 roku zakończenie emisji analogowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Moje uwagi.
Multiplexy 5 czyli tvp i 8 mają zasięg mocno ograniczony. Ten od TVP ma niską moc nadajników i siłą rzeczy słabszy zasięg natomiast mux 8 to pasmo VHF i często polaryzacja pionowa.
odpowiedź