SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

JSW: 130 mln zł dywidendy dla Skarbu Państwa

ZWZ Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), której akcje są obecnie sprzedawane w ofercie publicznej, zdecydowało o wypłacie 130 mln zł dywidendy z zysku za 2010 rok i z lat ubiegłych oraz pozostawieniu ok. 72% zysku w spółce, podała JSW w komunikacie. Dywidenda w całości trafi do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza spółki przed IPO.

„Zysk netto w łącznej wysokości ponad 1.690,1 mln zł (wg PSR), na który składa się zysk netto za rok 2010 (1.136,6 mln zł) oraz zysk z lat ubiegłych (553,5 mln zł) został podzielony w następujący sposób: 1.222,5 mln zł zostało przeznaczone na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne, 130 mln zł na wypłatę dywidendy dla Skarbu Państwa, obecnie jedynego akcjonariusza spółki, a 160 mln zł na nagrodę dla załogi za wyniki wypracowane w 2010 r. oraz wkład w przygotowanie JSW do upublicznienia (nagroda nie jest klasyfikowana jako dywidenda)" – czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że oprócz dywidendy, zgodnie z ustawą o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, JSW dokonała wypłaty 177,6 mln zł na rzecz Skarbu Państwa. „Po przeprowadzeniu oferty, z zastrzeżeniem rozliczenia zaliczek na poczet wpłat z zysku za 2011 rok, spółka nie będzie już zobligowana do dokonywania na rzecz Skarbu Państwa wpłat z zysku" – wyjaśnia JSW.

„Decyzja walnego zgromadzenia jest zgodna z naszą rekomendacją. Zatrzymane zyski planujemy efektywnie wykorzystać na realizację inwestycji zarówno związanych z wydobyciem węgla, działalnością koksowniczą, jak i pozostałymi obszarami, w tym energetyką"  – skomentował cytowany w komunikacie Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Pod koniec maja prezes JSW informował, że spółka ma wypłacić jedynemu  właścicielowi - Skarbowi Państwa - niewielką dywidendę z zysku za 2010 rok, a większość zysku ma pozostać w firmie.

Zastępca prezesa ds. ekonomicznych Marek Wadowski poinformował wtedy ISB, że przedmiotem podziału będzie jednostkowy zysk netto JSW za 2010 rok w kwocie ok. 1,1 mld zł oraz kwota ok. 0,5 mld zł, która powstała w wyniku przekształceń w bilansie w związku z przejściem spółki na międzynarodowe standardy rachunkowości.

JSW miała w 2010 roku 1.502 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 2.771 mln zł zysku EBITDA i 7.289 mln zł, wobec 669 mln zł straty netto, 34 mln zł zysku EBITDA i 4.470 mln zł sprzedaży w 2010 roku.

Zarząd JSW zadeklarował w prospekcie emisyjnym, że po debiucie jego intencją będzie rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłat dywidend na poziomie co najmniej 30% skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy. „Polityka w zakresie dywidendy będzie uwzględniać m.in. plany rozwoju Grupy, w szczególności plany inwestycyjne, które mają zapewnić stabilny rozwój i generowanie zysków z bieżącej działalności. Polityka Spółki w zakresie dywidendy będzie uzależniona także m.in. od aktualnych wyników działalności, przepływów pieniężnych, sytuacji finansowej oraz potrzeb kapitałowych" – czytamy w prospekcie.

Dołącz do dyskusji: JSW: 130 mln zł dywidendy dla Skarbu Państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl