SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

JSW wyda na rozwój 1,7 mld zł

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest zadowolona z wyników finansowych uzyskanych w 2011 r., które udało sie zdecydowanie poprawić dzięki utrzymaniu się wysokich cen węgla i koksu oraz korzystnemu kursowi walutowemu, wynika z wypowiedzi prezesa Jarosława Zagórowskiego.

Spółka planuje w tym roku dalszy rozwój poprzez m. in. kontynuację procesu inwestycyjnego, wartego w tym roku 1,7 mld zł.

"Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2011 roku wypracowała 2 105,5 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 9 376,8 mln zł. To odpowiednio o 40% i 29% więcej niż w 2010 roku. Dla porównania w 2010 roku zysk netto wyniósł 1 501,9 mln zł, a przychody ze sprzedaży 7 288,9 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Spółka poinformowała, że osiągnęła bardzo dobry wynik finansowy m.in dzięki utrzymaniu się cen węgla i koksu na stosunkowo wysokim poziomie oraz osłabieniu kursu złotego w drugiej połowie roku. Ten wynik wypracowano w warunkach nieco niższych wolumenów sprzedaży, związanych m.in. ze wstrzymaniem wydobycia w wyniku zdarzeń w dwóch kopalniach spółki oraz w warunkach dużej niepewności na rynku stali wynikającej ze spowolnienia gospodarczego w Europie.

"Dla nas 2011 rok był okresem pozytywnej weryfikacji strategii rozwoju. Mimo niezależnych od nas zdarzeń związanych z mniejszym wydobyciem w pierwszym półroczu i spadku cen w drugim półroczu, wypracowaliśmy dobry wynik. Jednocześnie mieliśmy kilka zdarzeń jednostkowych związanych z uwolnieniem rezerw, które wpłynęły na ostateczny wynik" - powiedział Zagórowski,.

Prezes dodał, że w tym roku ryzyko zmienności na rynku stali jest nadal duże. Nie wiadomo, jak ukształtuje się popyt na koks i węgiel, a co za tym idzie - czy grozi nam duży spadek cen. Spółka musi więc brać pod uwagę wszystkie sygnały z rynku i odpowiednio reagować, by nie odbiły się w znaczący sposób na naszych wynikach.

"Spółka w 2011 roku przeznaczyła na inwestycje prawie 1,5 mld zł. To wzrost o prawie 60% w porównaniu do 2010 roku. Inwestycje związane są z zapewnieniem wydobycia węgla z nowych pokładów, wprowadzeniem dodatkowych rozwiązań technicznych, mających podnieść poziom bezpieczeństwa podczas wydobycia węgla z pokładów, gdzie istnieje ryzyko wybuchu metanu oraz konsolidacją segmentów Grupy. Większość inwestycji będzie kontynuowana w następnych latach" - podano w komunikacie.

Natomiast w sprawozdaniu rocznym JSW zaznaczyła, że w tym roku planuje zwiększyć wydobycie o 5,5% do 13.303 mln ton z 12.610 mln ton w roku 2011. W podziale na segmenty udział wydobycia węgla koksowego wzrośnie do 72,7% globalnej produkcji z 69,9% w roku ubiegłym.

"W 2012 roku spółka planuje ponieść nakłady na zakup i budowę rzeczowych aktywów trwałych w wysokości 1,7 mld zł, w których na rzecz Jednostki dominującej wartość nakładów wyniesie 1,3 mld zł" - podsumowano w raporcie.

JSW miała 2086,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 1454,23 mln zł zysku rok wcześnie. Skonsolidowane przychody wyniosły 9376,83 mln zł wobec 7288,90 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: JSW wyda na rozwój 1,7 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl