SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. podejrzenia znieważenia w „Gazecie Wyborczej” prezes Trybunału Konstytucyjnego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowania dotyczące możliwości znieważenia i pomówienia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w artykule Wojciecha Czuchnowskiego w „Gazecie Wyborczej”. Śledczy nie dopatrzyli się w publikacji znamion czynu zabronionego.

Julia Przyłębska, fot. Trybunał Konstytucyjny Article

Postępowanie prokuratury dotyczyło artykułu „Specsłużby w Trybunale?” Wojciecha Czuchnowskiego, który zamieszczono w „Gazecie Wyborczej” 20 października ub.r. Podjęto je po zawiadomieniach złożonych przez Julię Przyłębską.

Czuchnowski stwierdził w tekście, że według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy „GW” Przyłębska od lat 90. mogła być „prowadzona” przez oficera służb specjalnych, którym był Mariusz Muszyński, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego. - Twardych dowodów w postaci dokumentów nie jesteśmy w stanie przytoczyć. Znajdują się w ściśle tajnych zasobach AW i innych służb. Dziennikarze nie mają do nich dostępu - napisał.

Zaraz po zamieszczeniu artykułu biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego w oświadczeniu oceniło, że zawiera on „fałszywe informacje i insynuacje na temat rzekomej przeszłości obecnych władz Trybunału Konstytucyjnego”. - Autor nie ma żadnych podstaw do formułowania wniosków przedstawionych w materiale prasowym. Artykuł wprowadza w błąd opinię publiczną i stanowi kolejną próbę dyskredytacji Trybunału Konstytucyjnego oraz jego kierownictwa - napisano w oświadczeniu.

W listopadzie ub.r. Julia Przyłębska skierowała w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jedno dotyczyło znieważenia konstytucyjnego organu RP, jakim jest prezes Trybunału Konstytucyjnego, a inne - pomówienia Przyłębskiej mogącego poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla pełnionej funkcji.

Wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski skrytykował takie działania prawne szefowej Trybunału Konstytucyjnego. - Zamiast wystąpić za własne pieniądze z pozwem cywilnym przeciwko „Wyborczej”, Julia Przyłębska postanowiła za nasze, podatników, pieniądze donieść na Czuchnowskiego i „Wyborczą” do prokuratora, podwładnego Zbigniewa Ziobry - komentował Kurski w listopadzie ub.r.

„Brak znamion czynu zabronionego i interesu społecznego”

Oba zawiadomienia były rozpatrywane w ramach jednego postępowania, które w czerwcu br. zostało umorzone. Poinformował o tym prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wyjaśniając, że badanie kwestii rzekomego znieważenia prezes Trybunału Konstytucyjnego zakończono „wobec braku znamion czynu zabronionego”, a w kwestii podejrzenia pomówienia jej oceniono, że nie ma „interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu czynu prywatnoskargowego”.

Łapczyński przekazał te informacje, odpowiadają na szersze pytania o działania prawne firm i jednostek państwowych dotyczące publikacji „Gazety Wyborczej”. Prawdopodobnie Julia Przyłębska nie złożyła zażaleń na decyzję prokuratury o umorzeniu.

„GW” poinformowała o tym na pierwszej stronie piątkowego wydania, w tekście zatytułowanym „Odrzucone donosy Przyłębskiej”.

Według danych ZKDP w październiku br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 91 883 egz., o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast portal Wyborcza.pl w listopadzie zanotował 7 mln realnych użytkowników i 63,29 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Od pięciu lat w serwisach internetowych „GW” obowiązuje płatny system dostępu do treści. Na koniec ub.r. korzystało z niego 133 tys. użytkowników. Według strategii ogłoszonej pół roku temu przez Agorę do 2022 roku liczba tych subskrybentów ma wzrosnąć do 327 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. podejrzenia znieważenia w „Gazecie Wyborczej” prezes Trybunału Konstytucyjnego

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Magister Przyłębska nie wymantyczyła jeszcze ostatniego słowa!
24 12
odpowiedź
User
Irenka z podgardlem
Magister Wolfgangowa we wczorajszych " Wiadomościach" nagle awansowała do tytułu " profesora". Olechowski ty się dobrze czujesz?
26 11
odpowiedź
User
zmiany zmiany zmiany
Jak to? Prokuratura umorzyła śledztwo? A czy były w związku z tym jakieś zmiany w rzeczonej prokuraturze, czy przez opieszałość pozostawiono poprzednią ekipę?
13 9
odpowiedź
User
Arturro
Jak to? Prokuratura umorzyła śledztwo? A czy były w związku z tym jakieś zmiany w rzeczonej prokuraturze, czy przez opieszałość pozostawiono poprzednią ekipę?

Można się spodziewać, że będą, ale odłożone w czasie, żeby ciemny lud nie dostrzegł powiązania.
14 10
odpowiedź
User
zmiany zmiany zmiany

Można się spodziewać, że będą, ale odłożone w czasie, żeby ciemny lud nie dostrzegł powiązania.


Od tego czasu już prawie 200 nocy minęło.
9 8
odpowiedź