SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Braun chce ukarania TVP za materiał „Wiadomościach” o „antypolskiej narracji historycznej”, gdy był prezesem firmy

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun zwrócił się do szefa KRRiT o nałożenie kary na Telewizję Polską, która w swych programach informacyjnych "systematycznie narusza" ustawowe obowiązki, w szczególności obowiązek "bezstronności i odpowiedzialności za słowo".

Juliusz Braun, fot. TVP Article

Jak wyjaśnił Juliusz Braun w piśmie z 6 stycznia 2018 r. do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, chodzi o materiał wyemitowany 4 stycznia w wieczornych "Wiadomościach" w TVP1, w którym, przy okazji promocji serialu "Korona królów", "zamieszczono kłamliwe informacje" dotyczące działalności Telewizji Polskiej "kilka lat temu".

- „Korona królów” nie spodobała się przedstawicielom elit, którzy nie szczędzą cierpkich słów. Co ciekawe, ci, którzy dzisiaj krytykują serial, milczeli, kiedy w telewizji publicznej promowano antypolską narrację historyczną - stwierdziła prowadząca wydanie „Wiadomości” Danuta Holecka.

Jako przykład takiej narracji podano to, że 9 maja 2013 roku, w Dzień Zwycięstwa w Rosji, „Wiadomości” miały specjalną czołówkę pokazującą defiladę żołnierzy rosyjskich. Drugi przykład: brak polskich seriali historycznych w TVP, a zamiast nich zagraniczne produkcje, m.in. kontrowersyjny niemiecki serial o II wojnie światowej „Nasze matki, nasi ojcowie” (pokazany w TVP2 wiosną 2013 roku). - Wtedy nie było słychać głosów powszechnego oburzenia - skomentował reporter.

Prezesem Telewizji Polskiej w latach 2011-2015 był Juliusz Braun, obecny członek Rady Mediów Narodowych.  - Pokazano treści stronnicze, nierzetelne. Rażąco naruszony został również artykuł ustawy o radiofonii i telewizji, nakazujący kierowanie się odpowiedzialnością za słowo oraz dbałość o dobre imię publicznej telewizji - mówi nam Braun.

Braun: TVP narusza ustawowy obowiązek rzetelności

W liście zwraca się o wyciągnięcie konsekwencji wobec TVP. - Biorąc pod uwagę, iż Telewizja Polska w swych programach informacyjnych systematycznie narusza ustawowe obowiązki, w szczególności obowiązek rzetelności, bezstronności i odpowiedzialności za słowo, wracam się jednocześnie o nałożenie kary przewidzianej przepisami art. 53 ust. 2 wspomnianej ustawy" - wskazał. Juliusz Braun wnioskuje też, by przewodniczący KRRiT "w trybie art. 10 ust.3 ustawy o radiofonii i telewizji, niezwłocznie wezwał zarząd Telewizji Polskiej, do usunięcia ze strony internetowej TVP informacji zatytułowanej +Korona królów o 18.30 w TVP1+"- stwierdza.

Na zarzut narracji promowania „antypolskiej narracji historycznej” poprzez pokazywanie rosyjskiej defilady, Braun odpowiada, że materiał ten ukazywał problemy związane z odbudową imperialnej polityki Rosji. - Zarzut „gloryfikowania armii rosyjskiej” jest oburzający także w kontekście programów TVP z lutego 2014 r., kiedy wydarzeniom na Ukrainie poświęcono m.in. specjalne wydania „Wiadomości”, nadawane bezpośrednio z Kijowa i z innych miejsc, gdzie toczyły się działania zbrojne - argumentuje w piśmie.

W odpowiedzi na zarzut, że nie było słychać oburzenia po emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, Juliusz Braun przypomina, że w marcu 2013 roku on sam podpisał się pod listem do telewizji ZDF, w którym zwracał uwagę m.in. na stronniczość serialu, zawarte w nim błędy historyczne i krzywdzący obraz polskiego ruchu oporu. - To nie przystoi tak poważnej stacji - stwierdził wówczas Braun.

Były szef TVP odnosi się także do tezy o braku innych polskich seriali historycznych na antenach TVP za jego szefowania. - W tym samym okresie w TVP2 i na innych kanałach Telewizji Polskiej obecny był serial „Czas honoru” liczący łącznie 90 odcinków. Pewnym nawiązaniem do „Czasu honoru” był serial „Wojenne dziewczyny”, emitowany w 2016 r., ale przygotowywany do realizacji pod tytułem „Morowe panny” w 2015 r. Kolejna produkcja historyczna to serial „Bodo”, emitowany w 2016 r., wyprodukowany w 2015.  W 2012 roku na antenie TVP1 miał premierę polski serial „Miasto z morza” poświęcony początkom Gdyni. Telewizja Polska była również koproducentem serialu „Dzwony wojny” prezentowanego jednocześnie w TVP1 i BBC1 w rocznicę wybuchu I wojny światowej, a także sensacyjnego serialu historycznego „Szpiedzy w Warszawie”, którego akcja rozgrywa się bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej - wylicza były prezes TVP.

Juliusz Braun w rozmowie z Wirtualnemedia.pl podkreśla, że jego skarga jest precyzyjna i konkretna. - To ważne, jak niedawno ktoś mówił. Więc skarga właśnie taka jest. Poza tym chcę podkreślić, że nie chodzi mi o wymiar kary finansowej, ona jest nieważna. Chodzi o symbolikę: aby przez nałożenie kary poszedł jasny sygnał od KRRiT, że nie wszystko wolno w TVP - stwierdza.

Bochwic: Musimy obejrzeć materiał

- Jest zarzut wobec konkretnego wydania +Wiadomości+. Musimy obejrzeć ten materiał i wtedy odpowiemy panu Braunowi" - powiedziała wiceprzewodnicząca KRRiT Teresa Bochwic. Dodała, że w przypadku skarg zawierających konkretne zarzuty KRRiT występuje do nadawcy o udostępnienie materiału oryginalnego. Każdy nadawca ma obowiązek trzymania materiałów przez niecały miesiąc. My ten oryginalny materiał musimy obejrzeć, żeby wydać opinię - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, rada traktuje konkretne skargi bardzo poważnie - w szczególności od posłów. Biuro dzisiaj nie pracuje. Jeżeli ta skarga wpłynęła, możemy jutro wystąpić do TVP o udostępnienie materiału - powiedziała.

„Korona królów” opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Poproszeni przez Wirtualnemedia.pl o ocenę dziennikarze wskazali, że nowy serial TVP1 pełen jest błędów merytorycznych, luk fabularnych i wad castingowych, ale - jak na telenowelę historyczną - dobrze wypełnia swoją rolę.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. widownia głównego wydaniw „Wiadomości” w TVP1 zmalała w skali roku o 19,3 proc. do 2,37 mln osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Braun chce ukarania TVP za materiał „Wiadomościach” o „antypolskiej narracji historycznej”, gdy był prezesem firmy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ghy
Jak to bylo chlopaki z poprzedniej ekipy? Polskosc to nienormalnosc?
30 18
odpowiedź
User
Tomasz
Telewizja Polska puściła za Brauna „Nasze matki, nasi ojcowie”, a czy w zamian niemiecka puściła "Czas honoru"? Pytam się was lewaczki?
30 20
odpowiedź
User
Tomasz
Telewizja Polska za Brauna puściła „Nasze matki, nasi ojcowie”. Czy niemiecka telewizja puściła np "Czas honoru"? Pytam się was lewaczki?
24 19
odpowiedź
User
chuck
A to jednak można karać stacje za przekaz informacyjny? Ciekawe. Bo jak była kara dla tvn 24, to była afera na wszystkich frontach, że jakieś ciało decyduje co jest prawdą a co nie.
26 11
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Hahahahaha!
Leżę pod stołem i turlam się ze śmiechu!
Tyle w temacie!
13 13
odpowiedź