SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przegrała z Juliuszem Braunem ws. „pałkarskiej propagandy”

Juliusz Braun nie musi przepraszać Telewizji Polskiej za słowa o „pałkarskiej propagandzie” - Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie oddalił pozew o naruszenie dóbr osobistych spółki.

Juliusz Braun, fot. TVPArticle

Telewizja Polska domagała się od Juliusza Brauna przeprosin i zapłaty 20 tys. zł na cel społeczny. Proces został wytoczony za wypowiedź, która padła w styczniu 2018 roku w programie „Rzecz o polityce” na portalu internetowym „Rzeczpospolitej”.

Braun był pytany o sytuację w TVP m.in. w związku ze zmianami w kierownictwie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (ze stanowiska jej dyrektora odszedł wtedy Klaudiusz Pobudzin). Braun mocno skrytykował przekaz w programach informacyjnych i publicystycznych TVP, a także roszady personalne w firmie.

- Generalnie patrzę z przerażeniem na to, co się dzieje w Telewizji Polskiej - ocenił. - Wydaje mi się, że w partii Kaczyńskiego jest grupa ludzi myślących, którzy widzą, że taka pałkarska propaganda jest niespójna z wizerunkiem, jaki w tej chwili chce budować premier Morawiecki - zaznaczył Juliusz Braun.

Sąd prawomocnie oddalił pozew TVP

Jak się dowiedzieliśmy, Sąd Apelacyjny w Warszawie w ogłoszonym w piątek wyroku prawomocnie oddalił pozew Telewizji Polskiej, która zarzucała Juliuszowi Braunowi naruszenie dóbr osobistych spółki przez użycie określenia „pałkarska propaganda”.

Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wyroku miał stwierdzić, że swoją wypowiedzią Braun nie naruszył dóbr osobistych TVP, a wypowiedź mieści się w granicach prawa do krytyki.

- Wyrok przyjmuję z satysfakcją, sąd stanął jednoznacznie po stronie prawa do krytyki, nawet ostrej. Pozew ze strony TVP był natomiast próbą zmuszenia mnie do milczenia;  miał wywołać "efekt mrożący". Właśnie dlatego Telewizja nie chciała się pogodzić z przegraną w I instancji i przeciągała sprawę składając apelację - komentuje Juliusz Braun dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Dodaje, że "dziwi go, że słowa >>pałkarska propaganda<< władze Telewizji Polskiej uznały za obraźliwe".

- Swego czasu - nie kto inny jak obecny prezes Jacek Kurski - użył określenia "pałkarska gazeta" pod adresem "Gazety Wyborczej". Używają tego określenia z upodobaniem także dziennikarze i współpracownicy TVP, stosując nawet tak zdumiewające konstrukcje językowe jak "antypolskie pałkarstwo ziejące z Czerskiej". Spróbujmy sobie wyobrazić pałkarstwo ziejące z ulicy. Byłoby to śmieszne, gdyby nie było poważne - ocenia były prezes TVP i członek Rady Mediów Narodowych.

Wcześniej w maju 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił pozew, ale TVP nie godziła się z takim rozstrzygnięciem i wniosła apelację. Teraz Sąd Apelacyjny  podtrzymał decyzję sądu I instancji.

Poprosiliśmy o komentarz Telewizję Polską, do czasu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji: TVP przegrała z Juliuszem Braunem ws. „pałkarskiej propagandy”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Przed Zbysiem jeszcze dużo pracy w sądach.
odpowiedź
User
jurek
Mnie to wcale nie dziwi .Kasta nie jest przyzwyczajona zeby publicznie pokazywac brudy jakimi przesiakniete jest Polskie sadownictwo i bedzie sie starac poprzez ,swoje wyroki pokazac kto tu rzadzi .Mozna miec rozne zdanie o tvp, ale obecne wyroki jakie serwuje nam sedziowska temida tylko poglebiaja brak zaufania wrod obywateli do tej instytucji.
odpowiedź
User
lol
Przed Zbysiem jeszcze dużo pracy w sądach.
Po to została uchwalona skarga nadzwyczajna. Zaraz wyrok zostanie skasowany i sprawę rozpocznie się od Zera z wylosowanym "kompetentnym" sędzią.
odpowiedź