SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun pisze do ministra kultury ws. nieprawidłowości dot. walnych zgromadzeń mediów publicznych

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun napisał list do ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie walnych zgromadzeń spółek mediów publicznych. Przypomniał w nim, że RMN nie została poinformowana o zwołaniu i terminie ich posiedzeń, chociaż według przepisów ustawy jej członkowie mają prawo brania udziału w zgromadzeniach.

Juliusz Braun, fot. Ł.Brzezicki / WMArticle

Kilka dni temu władze Telewizji Polskiego, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej otrzymały absolutorium za 2019 rok podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy obu spółek. Jedynym akcjonariuszem nadawców jest Skarb Państwa, który w zakresie nadzoru nad nimi reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W sprawie posiedzeń walnych zgromadzeń spółek mediów publicznych Juliusz Braun jako członek Rady Mediów Narodowych postanowił napisać list do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Jak zaznaczył, o odbytych posiedzeniach dowiedział się z „doniesień medialnych”, natomiast zgodnie z przepisami art. 29  ust. 1a  ustawy o radiofonii i telewizji  w walnym zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć także członkowie Rady Mediów Narodowych.

- Prawo to może być zrealizowane - co oczywiste - tylko pod warunkiem zawiadomienia członków RMN o terminie  walnego zgromadzenia. Niestety, Rada Mediów Narodowych nie została poinformowana o zwołaniu i terminie ZWZ wspomnianych spółek. Jak ustaliło Biuro RMN, zawiadomienie o zwołaniu ZWZ nie dotarło do Kancelarii Sejmu. Jak można sądzić, zawiadomienie nie zostało wysłane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiada za przeprowadzenie walnych zgromadzeń spółek medialnych – informuje w swoim liście Juliusz Braun ministra kultury.

Zaznacza także, że brak możliwości udziału członków Rady Mediów Narodowych w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu narusza przepisy ustawy i „tym samym może powodować wątpliwości co do prawidłowości udzielenia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie absolutorium dla członków zarządów i rad nadzorczych za 2019 rok”.

List ten miał zostać wysłany do wiadomości senator Barbary Zdrojewskiej, przewodniczącej senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, posła Piotra Babinetza, przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.

Zarządy z absolutorium za 2019 rok

Przez cały ub.r. prezesem Telewizji Polskiej był Jacek Kurski. Członkiem zarządu do połowy marca ub.r. był Maciej Stanecki, a po jego odwołaniu do zarządu weszli Marzena Paczuska, Piotr Pałka (na zaledwie kilka dni, zrezygnował, bo był w sporze prawnym z TVP) i Mateusz Matyszkowicz). Stanecki wiosną br. przejął obowiązki dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, tak samo jak TVP podlegającej ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolejne zmiany w zarządzie TVP nastąpiły w br.: w marcu odwołany został Jacek Kurski, pod koniec maja Marzena Paczuska zrezygnowała, natomiast Kurski wrócił do zarządu, a na początku sierpnia został ponownie powołany na prezesa spółki. W radzie nadzorczej nadawcy są niezmiennie Maciej Łopiński (wiosną br., po odwołaniu Kurskiego, pełnił obowiązki prezesa), Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

Prezesem PAP od 2018 roku jest Wojciech Surmacz, a członkiem zarządu - Łukasz Świerżewski. Maciej Świrski i Tomasz Giziński są członkami rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej od wiosny 2017 roku, natomiast Agnieszka Glapiak została powołana do rady na początku sierpnia br.

Kilkanaście dni temu w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Maciej Świrski objął funkcję przewodniczącego, Tomasz Giziński - wiceprzewodniczącego, a Agnieszka Glapiak - sekretarza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun pisze do ministra kultury ws. nieprawidłowości dot. walnych zgromadzeń mediów publicznych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dana
A może czas wreszcie zająć się jakąś poważną pracą? Całe dekady mijają a "ekspert medialny" nadal na linii
odpowiedź
User
hmm
Julek nie osmieszaj się
odpowiedź
User
Pamiętliwy
A Julek "pyka" tylko te łapki w dół ...jaki z niego fachura to już pokazał w tvp
odpowiedź