SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun zarzuca Radiu Kielce brak bezstronności oraz tendencyjność przekazu

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun napisał list do prezesa zarządu Radia Kielce, Janusza Knapa. Zwraca w nim uwagę na „brak bezstronności, mieszanie informacji i komentarza oraz tendencyjność przekazu”.

Juliusz Braun, były członek RMN, fot. Ł.Brzezicki / WMJuliusz Braun, były członek RMN, fot. Ł.Brzezicki / WM

Radio Kielce jest jedną z 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia (tzw. Audytorium 17). Prezesem stacji i jej redaktorem naczelnym jest Janusz Knap.

"Radio Kielce wspiera kandydatów Prawa i Sprawiedliwości"

Juliusz Braun w liście do Janusza Knapa, prezesa zarządu Radia Kielce - do którego treści dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl – pisze: - Radio Kielce podejmuje od pewnego czasu liczne działania dla wsparcia kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych, w tym w szczególności wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. Zaangażowanie Radia Kielce w kampanie wyborczą PiS nasiliło się zwłaszcza w ostatnich dniach, po ogłoszeniu wyników wyborów, w których Wojciech Lubawski nie tylko nie zdobył mandatu w I turze, ale zakwalifikował się do II tury wyborów z wynikiem znacznie gorszym niż Bogdan Wenta - uważa Juliusz Braun.

Według niego, Lubawskiemu „radio poświęca w swych audycjach wielokrotnie więcej czasu, niż Bogdanowi Wencie”. - Braku bezstronności dowodzi też m.in. dobór gości zapraszanych do audycji publicystycznych, a nawet sposób formułowania tytułów informacji w serwisie internetowym rozgłośni, które redagowane są często jak hasła wyborcze PiS i Wojciecha Lubawskiego. W dodatku, praktycznie we wszystkich audycjach Lubawski przedstawiany jest w sposób niezwykle pozytywny, podczas gdy Wenta w tonie zdecydowanie negatywnym.

Mamy tu do czynienia nie tylko z niedopuszczalnym mieszaniem informacji i komentarza, ale często z sytuacją, gdy tendencyjny komentarz wręcz zastępuje informację – podkreśla w swoim liście do prezesa rozgłośni członek Rady Mediów Narodowych.

Podkreśla także, że w ten sposób „rażąco narusza się przepisy ustawy o radiofonii i telewizji (art. 21 ust.2, punkty 2 i 3), które nakazują, by media publiczne rzetelnie ukazywały całą różnorodność zjawisk w kraju i zagranicą, a także sprzyjały swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”.

- Jako dziennikarz z wieloletnim stażem jest pan niewątpliwie świadom, że działanie Radia Kielce sprzeczne jest nie tylko z prawem, ale także z elementarnymi zasadami uczciwości dziennikarskiej. Zwracam się w związku z tym do pana, z apelem, by przynajmniej w ostatnich dnach kampanii wyborczej w programie publicznego radia, którym pan kieruje, zagwarantowano choć minimalne standardy obiektywizmu. Wymaga tego uczciwość wobec słuchaczy – zaznacza Juliusz Braun.

W liście do którego treści dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl zaznacza także, że „wyraża nadzieję, także jako kielczanin, że w audycjach Radia Kielce znajdzie się miejsce na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń związanych z ostatnimi dniami kampanii, w tym Bogdana Wenty, kandydata, który w pierwszej turze wyborów uzyskał poparcie wielu tysięcy kielczan”.

W komentarzu przekazanym redakcji Wirtualnemedia.pl były prezes Telewizji Polskiej podkreśla także, że „działalność Jacka Kurskiego w TVP przesłania to, co dzieje się w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia”. - Warto pamiętać, że prezes Radia Kielce, Janusz Knap, podobnie jak zdecydowana większość urzędujących wciąż szefów regionalnych spółek radia publicznego został powołany przez ministra skarbu w rządzie PiS na podstawie przepisów, które Trybunał Konstytucyjny w 2016 roku uznał za sprzeczne z Konstytucją – podkreśla Juliusz Braun.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada br. w miastach, w których kandydaci na włodarzy nie uzyskali bezwzględnej większości głosów. Dotyczy to m.in. Kielc, Krakowa czy Gdańska.

W okresie od kwietnia do września 2018 roku Radio Kielce zanotowało wzrost słuchalności - z 8,6 proc. do 10,4 proc.

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun zarzuca Radiu Kielce brak bezstronności oraz tendencyjność przekazu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Q
Lata pracy Gazecie Wyborczej zrobiły swoje... Mają tam klub radiowy Gazety Polskiej jak w Krakowie? Pan Braun posłucha tego cuda dziennikarskiego....I również zabierze głos. Czemu rady programowe nie protestują? Po co PO ich tam wsadziło?
odpowiedź
User
dzień
bez Kacpra Płażyńskiego w RadiuGdańsk dniem straconym...
odpowiedź
User
Kielczanin
Braun nie ośmieszaj się, Wenta miał okazję przyjść kilkukrotnie na debaty do Radia Kielce, TVP3 Kielce i Radia eM i ani razu się nie pojawił... Puste krzesło miało mówić w imieniu Wenty?
odpowiedź