SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juniper: 5,5 mld USD przychodu z mobilnej muzyki w 2015 r.

Konsumowana na telefonach komórkowych muzyka wygeneruje w 2015 roku przychód w wysokości 5,5 miliarda dolarów.

Taką prognozę przedstawiła firma badawcza Juniper Research, według której w roku ubiegłym rynek ten osiągnął wartość 3,1 miliarda dolarów.

W swoim raporcie pt. "Mobile Music Opportunities" Juniper odnotowuje, że mobilna muzyka staje się coraz ważniejszą częścią sektora muzyki cyfrowej, który wspiera słabnącą branżę dotkniętą w ciągu ostatnich ponad dziesięciu lat przez internetowe piractwo.

Od kiedy pod koniec ubiegłego wieku upowszechniła się wymiana plików w sieciach P2P, przychód branży muzycznej zaczął gwałtownie maleć, jako że konsumenci zrezygnowali z fizycznej dystrybucji muzyki na rzecz łatwiejszych, ale nielegalnych sposobów jej zdobywania. Początkowo reakcja branży była niemrawa, ale teraz w szybkim tempie rozwijają się serwisy legalnie oferujące cyfrową muzykę, takie jak iTunes firmy Apple, a telefony komórkowe stają się dla nich coraz ważniejszą platformą.

"Początkowo jedynym sposobem było pobieranie piosenek na komputer i przesyłanie ich do odtwarzacza MP3. Jednak rozwój urządzeń mobilnych osiągnął teraz taki punkt, w którym pod względem technicznym dorównują one dedykowanym odtwarzaczom MP3. Dodajmy do tego łączność z siecią - możliwość kupowania i pobierania utworów za jednym kliknięciem - wraz ze wszystkimi innymi funkcjami smartfonów, i nie ma między nimi porównania. Dlatego w niedalekiej przyszłości Apple będzie sprzedawać więcej iPhone'ów niż iPodów" - stwierdził Daniel Ashdown, autor raportu.

Jednocześnie firma badawcza ostrzega, że piractwo nadal stanowi poważne zagrożenie - zarówno online jak i w przestrzeni mobilnej. Juniper odnotowuje, że sieci P2P powoli migrują do telefonów komórkowych, czego przykładem są dostępne w sklepie Android Market aplikacje BitTorrent.

Dołącz do dyskusji: Juniper: 5,5 mld USD przychodu z mobilnej muzyki w 2015 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl