SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Justyna Kopińska zrezygnowała z pracy w „Dużym Formacie”, stawia na nowe wyzwania dziennikarskie

Dziennikarka Justyna Kopińska zrezygnowała z pracy w „Gazecie Wyborczej”, w której pisała przede wszystkim reportaże do „Dużego Formatu” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Odejście związane jest z nowymi dziennikarskimi wyzwaniami, których chcę się podjąć - uzasadnia Kopińska.

Justyna Kopińska, fot. Jakub PleśniarskiArticle

Dział public relations Agory potwierdził portalowi Wirtualnemedia.pl, że Justyna Kopińska od maja nie jest zatrudniona na etacie w „Dużym Formacie”. Zaznaczono, że redakcja nie wyklucza współpracy z dziennikarką.

- Zrezygnowałam z etatu w „Gazecie Wyborczej”. Jestem bardzo zadowolona z ostatnich lat w „GW”. Moje teksty były bardzo dobrze eksponowane i często trafiały na czołówkę „Wyborczej”. Odejście związane jest z nowymi dziennikarskimi wyzwaniami, których chcę się podjąć - stwierdziła Kopińska w odpowiedzi na nasze pytania.

Justyna Kopińska była związana z „Dużym Formatem” od 2011 roku. Przygotowywała reportaże i wywiady dotyczące tematyki kryminalnej.

Szeroko komentowano jej artykuły m.in. o wierzących homoseksualistach i ich relacjach z Kościołem katolickim (tekst „Gej Twoim bratem w Kościele”), ordynatorce szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, której zarzucono znęcanie się nad podopiecznymi („Oddział chorych ze strachu”), okrutnym traktowaniu dzieci w sierocińcu sióstr Boromeuszek w Zabrzu („Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”), tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz żonie mordercy Mariusza Trynkiewicza („Spokojny sen Anny”).

Doświadczenie zawodowe zdobywała również w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej.

Od niedawna dziennikarka pisze felietony do serwisu internetowego polskiej edycji „Vogue'a”, napisała też scenariusz do filmu na podstawie jej reportażu „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”.

Za reportaż „Oddział chorych ze strachu” w 2016 roku otrzymała nagrodę European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Jest pierwszym polskim dziennikarzem nagrodzonym w tym konkursie. Rok wcześniej dostała m.in. Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz była nominowana do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest też laureatką MediaTorów z 2016 roku oraz nagrody Pióro Nadziei przyznawanej przez Amnesty International.

W ostatnich latach ukazały się trzy książki z reportażami Justyny Kopińskiej: „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet” (wszystkie wydał Świat Książki).

Od października 2016 roku „Duży Format” ukazuje się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałki (wcześniej był dodawany w czwartki).

Według danych ZKDP w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „GW” wynosiła 98 753 egz., o 16,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Z płatnej subskrypcji internetowej dziennika na koniec ub.r. korzystało 133 tys. użytkowników.

W minionym kwartale wpływy ze sprzedaży „GW” zmalały w skali roku o 1,3 proc. do 22,8 mln zł, a wpływy reklamowe - o 12,9 proc. do 12,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Justyna Kopińska zrezygnowała z pracy w „Dużym Formacie”, stawia na nowe wyzwania dziennikarskie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ojej
Czy zdobywanie doświadczenia zawodowego w USA i Afryce Środkowej zaowocowało jakimiś reportażami? Przejrzałem "Duze Formaty" i nie znalazłem. A spojrzenie na problemy wymiaru sprawiedliwości w tych krajach byłoby szalenie ciekawe.
odpowiedź
User
Jadek
Lewactwo w czystej diabelskiej postaci. To nie reportaże tylko spis wyselekcjonowanych faktów i mitów oraz bzdur tylko tych które pasują do tezy narzuconej przez propagandziste wyższego stopniem
odpowiedź
User
Jadek to chyba imię mówi wszystko
Pani Justyno jest Pani wybitną dziennikarką. Powodzenia
odpowiedź