SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kablówki muszą udostępniać infrastrukturę konkurentom. UKE podjął ostateczną decyzję

Urząd Komunikacji Elektronicznej podtrzymał swoją poprzednią decyzję o wprowadzeniu obowiązku udostępniania przez operatorów kablowych ich infrastruktury konkurencyjnych podmiotom. Wcześniej w ramach konsultacji kablówki oraz PIKE nie kryły swojego krytycznego stosunku do tego rozwiązania.

Article

W styczniu 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje w sprawie nowych przepisów dotyczących infrastruktury kablowej w budynkach.

Decyzje planowane przez regulatora dotyczyły największych dostawców usług kablowych działających na naszym rynku - Netii, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectry, Inei i operatora Toya.

W praktyce regulacje oznaczały, że najwięksi operatorzy posiadający własne okablowanie w konkretnych budynkach będą musieli udostępnić je odpłatnie swoim potencjalnym konkurentom oferującym usługi związane z nadawaniem telewizji czy przewodowym dostępem do internetu.

UKE podtrzymuje decyzję

W połowie maja ub.r. ówczesny prezes UKE Marcin Cichy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydał decyzję dotyczącą „zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych”.

Regulator uwzględnił niektóre sugestie operatorów, jednak w najważniejszych postanowieniach nowe regulacje pozostały bez zmian w porównaniu z początkowym projektem.

Zgodnie z procedurą operatorzy mieli prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w drugiej instancji do prezesa UKE lub sądu, i zainteresowane podmioty skorzystały z tej pierwszej możliwości.

Teraz UKE poinformował że 22 stycznia br. wydał ostateczne decyzje regulacyjne określające warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury kablowej w budynkach mieszkalnych. Zdaniem regulatora zwiększą one konkurencję między operatorami oraz ułatwią dostęp konsumentów do usług telekomunikacyjnych.

Jak wyjaśnia urząd dotychczas operatorzy kablowi w znikomym stopniu udostępniali konkurentom nieużywane kable telekomunikacyjne lub dyktowali wysokie opłaty - średnio 22-26 zł w przypadku udostępnienia abonenckich kabli światłowodowych. W konsekwencji często dochodziło do dublowania infrastruktury, co podnosiło koszty dotarcia do konsumenta.

Według UKE wprowadzone zmiany, poprzedzone ponad półrocznym okresem przygotowawczym dla operatorów zapewniają: obowiązek udostępniania nieużywanych kabli, prosty sposób dostarczenia usługi do użytkownika końcowego oraz minimalizację zjawiska duplikacji infrastruktury telekomunikacyjnej.

- Regulacje zwiększą konkurencję między operatorami, przyczynią się do zmniejszenia kosztów świadczenia usług, umożliwią inwestycje w innych obszarach i przyspieszą rozpoczęcie świadczenia usług dla konsumentów – stwierdza UKE w komunikacie.

UKE w ogniu krytyki

Od momentu pojawienia się projektu nowych regulacji związanych z infrastrukturą kablową operatorzy nie kryli swojego krytycznego stosunku do nich. W wypowiedziach dla Wirtualnemedia.pl podkreślali, że zapowiedziana decyzja dyskryminuje wybrane podmioty narażając je na straty, zaś sama regulacja jest zbędna, bowiem do tej pory nie występowały spory związane z dostępem do okablowania.

- Projektowana regulacja jest bezprecedensową próbą rażącej dyskryminacji operatorów działających w technologii CATV, a ponadto została wydana jedynie dla niektórych z nich - stwierdzał m.in. w swoim stanowisku UPC Polska. - Projektowaną decyzją Prezes UKE narusza prawo polskie i unijne, zmierza do uniemożliwienia UPC świadczenia usług detalicznych, a także stwarza instytucjonalne warunki do budowania i nadużywania pozycji dominującej przez operatorów zintegrowanych dysponujących własną ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną i komórkową.

Także Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) skrytykowała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej regulacje przewidujące obowiązek udostępniania przez operatorów kablowych ich konkurentom infrastruktury w budynkach. Według Izby negatywne skutki przepisów odczuje 4,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Według PIKE klienci stracą możliwość równoległego korzystania z usług różnych operatorów i zostaną zmuszeni do wyboru tylko jednego dostawcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kablówki muszą udostępniać infrastrukturę konkurentom. UKE podjął ostateczną decyzję

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Ale jak to udostępnianie łączy będzie wyglądać?
odpowiedź
User
AW
C z y g d y n i e m a n i e u ż y w a n y c h k a b l i , t o o p e r a t o r b ę d z i e m u s i a ł w e w s z y s t k i c h m i a s t a c h z w o l n i ć p e w n e c z ę s t o t l i w o ś c i w c e l u z a p e w n i e n i a d z i a ł a n i a m o d e m ó w k a b l o w y c h i n n y c h o p e r a t o r ó w ?
odpowiedź
User
AW
A w przypadku telewizji, czy konieczne będzie uruchomienie dodatkowych multipleksów w celu umieszczenia kanałów dostępnych u określonych operatorów ale już nie u operatora właścicielskiego dla infrastruktury?
odpowiedź