SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kalata: Skutki budżetowe reformy emerytur to 7,5-65,0 mld zł

Skutki budżetowe przygotowywanej przez resort pracy reformy systemu emerytur pomostowych wyniosą 7,5-65,0 mld zł, w zależności od tego, jaka wersja programu zostanie wybrana w efekcie rozmów w ramach Komisji Trójstronnej.

Poinformowała w środę minister pracy Anna Kalata. Resort obniżył też maksymalną liczbę osób uprawnionych do tych świadczeń do 710 tys. osób z 1.248 tys.

"Skutki finansowe dla budżetu nowej ustawy o emeryturach pomostowych w latach 2008-2033 wyniosą, w zależności od wyników rozmów w ramach z partnerami społecznymi, 7,5-65,0 mld zł, przy czym kumulacja nastąpi w latach 2017-2022 i wówczas koszty mogą sięgnąć 5 mld zł rocznie" - powiedziała Kalata dziennikarzom.

"Z ostatnich wyliczeń resortu wynika, że grupa osób, która może być objęta to maksymalnie 710 tys. osób." - dodała minister.

Wre wtorek Kalata zapowiadała, że reforma reforma w najbardziej restrykcyjnym wariancie zakłada zmniejszenie liczby osób uprawnionych do takich świadczeń do ok. 300 tys. z 1.248 tys. obecnie, natomiast opcja zakładająca utrzymanie dotychczasowych uprawnień kosztowałaby 68 mld zł w latach 2008-2033, z czego 3 mld zł pokryliby pracodawcy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) przyjęło w środę ostateczną wersję projektu ustawy w tej sprawie. Obecnie ma on trafić do konsultacji z partnerami społecznymi i do konsultacji międzyresortowych.

Obecnie obowiązujące prawo zobowiązuje rząd do tego, aby wprowadzić od 1 stycznia 2008 roku nową regulację dotyczącą emerytur pomostowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kalata: Skutki budżetowe reformy emerytur to 7,5-65,0 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl