SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kamil Dąbrowa po pięciu latach wygrał proces z Polskim Radiem o zwolnienie z pracy

Warszawski Sąd Rejonowy zawyrokował, że Kamil Dąbrowa w 2016 roku został bezprawnie zwolniony z pracy w Polskim Radiu. Nakazał też wypłacić mu odszkodowanie o równowartości 3-miesięcznej pensji wraz z odsetkami i kosztami sądowymi. - Taki wyrok mnie satysfakcjonuje - mówi nam były dziennikarz.

Kamil Dąbrowa, były dyrektor radiowej Jedynki, foto: Andrzej Szozda/PRArticle

Piątkowy wyrok nie jest prawomocny - nie wiadomo, czy Polskie Radio się od niego odwołać, tak jak zrobiło w roku 2016. - Ja na pewno tego nie zrobię, to jest wyrok taki, jakiego chciałem - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Kamil Dąbrowa.

Co godzinę grano na przemian hymn Polski i UE

W styczniu 2016 roku Kamil Dąbrowa, ówczesny dyrektor radiowej Jedynki, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy niedługo po tym, jak zdecydował, że przez kilka dni w stacji co godzinę grano na przemian hymn Polski i Unii Europejskiej. Miało to zwrócić uwagę na zagrożenia dla niezależności mediów, jakie zdaniem Dąbrowy wiązały się z nowelizacją, procedowaną wówczas w parlamencie, na podstawie władze spółek mediów publicznych miał powoływać minister skarbu państwa. Akcję z hymnami skrytykowali niektórzy słuchacze, zastrzeżenia do niej wyraziło biuro programowe Polskiego Radia.

Po zwolnieniu Kamil Dąbrowa skierował sprawę do sądu. W czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zdecydował, że dyscyplinarne zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa. Nakazał Polskiemu Radiu wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji i pokryć koszty procesu.

Wyrok był nieprawomocny, Polskie Radio złożyło odwołanie. Sąd wyższej instancji wiosną 2017 roku skierował sprawę do ponownego rozpoznania do Sądu Rejonowego. - W ponownym procesie sąd przesłuchał bardzo wielu świadków, z obu stron. Ostatecznie wydał wyrok, który jest dla mnie satysfakcjonujący - podkreśla w rozmowie z nami Kamil Dąbrowa.

W procesie uczestniczyła, w charakterze organizacji społecznej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, złożyła opinię przyjaciela sądu. - W  naszej  ocenie zwolnienie red. Dąbrowy z powodu przeprowadzenia akcji specjalnej naruszyło gwarancje swobody wypowiedzi. Podkreśliliśmy, że dziennikarze mają nie tylko prawo, ale i obowiązek komentowania spraw  o istotnym znaczeniu społecznym. Samo zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenie wolności mediów wynikające z reformy mediów publicznych nie może być uznane za przejaw stronniczości, a opowiedzenie się za niezależnością mediów publicznych nie może być utożsamione z poparciem którejkolwiek ze stron sporu politycznego - oceniła HFPC w komunikacie.

W grudniu 2018 roku Kamil Dąbrowa został rzecznikiem prasowym prezydenta Warszawy. W marcu 2020 rok zastąpiła go na tym stanowisku Karolina Gałecka, a Dąbrowa przeszedł w stołecznym ratuszu na stanowisko wicedyrektora biura marketingu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kamil Dąbrowa po pięciu latach wygrał proces z Polskim Radiem o zwolnienie z pracy

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polska
Dlaczego na wyrok trzeba było czekać aż 5 lat? Dlaczego to tyle trwało?
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Dlaczego na wyrok trzeba było czekać aż 5 lat? Dlaczego to tyle trwało?

Dlatego że Polskie Radio się odwołało od wyroku. Było ponowne rozpatrzenie, przesłuchania świadków i w końcu wyrok.
Polsko mogłabyś być roztropniejszą
odpowiedź
User
lradio
5 lat, to jednak mamy wolne sądy :)
odpowiedź