SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK ma nowego dyrektora. Instytutem pokieruje Kamil Sitarski

Nowym dyrektorem Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) został Kamil Sitarski. To pracownik Politechniki Warszawskiej, który specjalizuje się w systemach informatycznych i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Poprzedni dyrektor kierował instytutem zaledwie rok. 

Marek Zagórski, Kamil Sitarski, Fot. NASKArticle

Minister cyfryzacji Marek Zagórski powołał w środę Kamila Sitarskiego na stanowisko dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK. O zmianie NASK poinformował na Twitterze.

- NASK jest instytucją, która realizuje strategiczne projekty w cyfryzacji Polski i kluczowe zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Życzę panu dyrektorowi wielu sukcesów w wypełnianiu misji NASK. Jestem przekonany, że dotychczasowe doświadczenie naukowe i menedżerskie dyrektora Sitarskiego przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju instytutu – powiedział podczas wręczania nominacji minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister podziękował również dotychczasowemu dyrektorowi NASK dr hab. Jackowi Leśkowowi. Kierował on instytutem od lutego ubiegłego roku.

Kamil Sitarski specjalizuje się w systemach informatycznych

- Nominację na stanowisko dyrektora NASK, który pełni wiele istotnych zadań publicznych, przyjmuję z ogromną satysfakcją i jednocześnie przekonaniem, że będziemy wspólnie intensywnie pracować na dalszy rozwój organizacji – powiedział nowy szef NASK Kamil Sitarski.

Sitarski jest doktorem nauk ekonomicznych o specjalizacji zarządzanie wiedzą. Ukończył Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej i specjalizuje się w systemach informatycznych i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej Sitarski zajmuje się zagadnieniami związanymi z systemami informatycznymi zarządzania, paradygmatami gospodarki cyfrowej i zarządzaniem wiedzą.

Nowy dyrektor NASK jest członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego (zasiada w zarządzie oddziału mazowieckiego PTI) oraz Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej.

Kamil Sitarski był prelegentem podczas licznych konferencji krajowych i zagranicznych. Mówi biegle w jęz. angielskim. Jego hobby to nowe technologie, podróże, fotografia, astronomia, popularyzacja nauki, literatura XIX i XX wieku.

NASK przejdzie do resortu nauki?

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Zajmuje się również edukacją na temat zachowań w internecie m.in. ochroną dzieci w sieci, informowaniem o takich zjawiskach jak hejt czy patostreaming.

Wśród projektów instytutu jest także budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (zakłada dostęp szkół do szerokopasmowego internetu i likwidację tzw. białych plam na mapie Polski) czy zarządzanie polskimi domenami internetowymi. W strukturach NASK działa również CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), który zajmuje się przykładowo nagłymi wypadkami w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberatakami.

Jak podała w grudniu "Gazeta Wyborcza", w ramach podziału politycznych wpływów pomiędzy resortami, NASK ma przejść pod nadzór Ministerstwa Nauki oraz wicepremiera Jarosława Gowina. Dziennik podaje, że jest to rodzaj „zemsty” na ministrze cyfryzacji Marku Zagórskim, który przeszedł z Porozumienia Gowina do PiS. Oznaczałoby to poważne osłabienie kompetencji Ministerstwa Cyfryzacji, który teraz głównie zajmowałby się działaniami na rzecz wdrożenia 5G oraz tematami telekomunikacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK ma nowego dyrektora. Instytutem pokieruje Kamil Sitarski

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karolina
Dr Sitarski to mój promotor. :) Gratulacje!
odpowiedź