SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanada wprowadzi ulgi podatkowe na prenumeratę prasy w wersji elektronicznej

W kanadyjskim projekcie ustawy budżetowej pojawiła się propozycja ulg podatkowych dla prenumeratorów prasy informacyjnej. To propozycja wsparcia mediów przez rząd Justina Trudeau.

Justin TrudeauArticle

Ulgi podatkowe miałyby dotyczyć prenumeratorów prasy informacyjnej, ale jedynie w wersji elektronicznej wybranych tytułów. Propozycja rządu zakłada, że obejmowałaby tytuły z własnymi informacjami i własnymi dziennikarzami. Decyzję, jaka gazeta zostanie objęta ulgą podatkową miałaby być podejmowana przez grupę ekspertów.

Co więcej, wydawca danego medium, który chciałby skorzystać z przywileju, musi mieć swoją siedzibę w Kanadzie, a prezes posiadać tamtejsze obywatelstwo, tak jak 75 proc. członków zarządu tej firmy.

Projekt zakłada planowanie ulg na pięć lat, a jeśli Kanadyjczyk wydałby na cyfrową prenumeratę kwotę do 500 dol. rocznie, mógłby odpisać z należnego za dany rok podatku do 75 dolarów kanadyjskich. Takie rozwiązanie miałoby wejść w życie w 2020 roku i jest propozycją, jaka znalazła się w ustawie budżetowej, którą obecnie zajmuje się tamtejszy parlament.

Ulga nie obejmowałaby natomiast prasy specjalistycznej, zajmującej się określoną branżą, jak np. rozrywka, lifestyle czy określony dział gospodarki. Istotne będzie również przygotowanie contentu dla przykładowo agencji państwowych czy rządowych - w takim przypadku firma nie uzyska już ulgi podatkowej, podobnie jak spółka skarbu państwa.

Propozycje wsparcia dla mediów informacyjnych

Już jesienią 2018 roku pojawiły się pierwsze propozycje wsparcia dla mediów informacyjnych – rząd określił, że w ciągu pięciu lat z budżetu państwa na ten cel może zostać przeznaczonych 600 mln dolarów kanadyjskich. Ulgi podatkowe dla prenumeratorów cyfrowych to jedno z takich rozwiązań, podobnie jak poprzednie - zwrot części wydatków na pensje dla dziennikarzy w newsroomach mediów informacyjnych, które spełniły dane kryteria.

Warunkiem otrzymywania nieopodatkowanych dotacji i wpłat jest także forma działalności –spółki prawa handlowego, której celem jest dziennikarstwo będą mogły być wpisane na listę organizacji non-profit. Wtedy będą mogły one otrzymywać wsparcie, której powyżej 5 tys. dolarów nie będzie mogło być anonimowe.

Taka forma działalności rządu ma służyć przejściu z modelu prasy drukowanej do prasy cyfrowej przy wsparciu niezależności dziennikarskiej.

W raporcie „The Shattered Mirror. News, Democracy and Trust in the Digital Age” z 2017 roku podano, że od 2010 roku z kanadyjskiego rynku zniknęło 225 tygodników i 27 dzienników. Problemem ma być również zanikanie lokalnych gazet.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanada wprowadzi ulgi podatkowe na prenumeratę prasy w wersji elektronicznej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl