SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanada zarzuca Chinom dezinformację w social media. Miała zdyskredytować premiera Trudeau i parlamentarzystów

Chiny zorganizowały kampanię mającą zdyskredytować premiera Kanady Justina Trudeau i dziesiątki parlamentarzystów – poinformowało kanadyjskie MSZ.

fot. Shutterstock.comArticle

Udostępniony tego dnia raport wskazuje, że kampania „spamouflage” była „związana z Chińską Republiką Ludową”. Rozpoczęła się w sierpniu, wykorzystano w niej sieć botów, które w mediach społecznościowych pozostawiały „tysiące komentarzy”.

Ataki miały oczerniać i podważać wiarygodność kanadyjskich polityków oraz uciszać krytykę pod adresem Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Komentarze nawiązywały do rzekomego oskarżenia sformułowanego przez członka KPCh pod adresem wielu kanadyjskich parlamentarzystów, zarzucającego im nieetyczną i kryminalną działalność. Pojawiły się również deepfakes.

Celem kampanii były „dziesiątki parlamentarzystów z całego politycznego spektrum”, w tym „premier Kanady, szef Oficjalnej Opozycji (największej partii opozycyjnej – PAP) i wielu członków rządu” - podano w komunikacie. Parlamentarzyści, których dotyczyło działanie Chin, zostali poinformowani, przekazano im też zalecenia jak działać w podobnych przypadkach.

„Spamouflage” to działania dezinformacyjne, które wykorzystują sieci nowych lub przejętych kont w mediach społecznościowych. W opublikowanym w poniedziałek raporcie stwierdzono, że opisane działania mogą być częścią znacznie szerszej sieci, wskazywanej uprzednio przez firmy technologiczne i ekspertów jako powiązanej z Chinami.

Chiński atak na parlamentarzystów został wykryty przez działający od 2018 roku kanadyjski Rapid Response Mechanism (Mechanizm Szybkiego Reagowania), który monitoruje internet pod kątem m.in. zagrożeń dla wyborów i rozpowszechnianej przez obce rządy dezinformacji. RRM Canada wchodzi w skład organizacji skupiającej podobne służby państw G7.

Dołącz do dyskusji: Kanada zarzuca Chinom dezinformację w social media. Miała zdyskredytować premiera Trudeau i parlamentarzystów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Trudeau nie trzeba dyskredytować - to pajac, jakich mało
odpowiedź