SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów AXN w Polsce? Nadawca zabrał głos

Na wprowadzonej w sierpniu liście kanałów platformy cyfrowej Canal+ stacje AXN Black, AXN White i AXN Spin znalazły się za Polonią 1 i włoskimi kanałami RAI. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Antenna Enterteinment, nadawca AXN w naszym kraju uspokaja widzów. Nowy grecki właściciel kanałów, nie planuje zmian w polskim portfolio.

Kanał AXN SpinArticle

Na obowiązującej do 9 sierpnia liście kanałów AXN HD zajmował 56 pozycję, AXN White, AXN Black i AXN Spin HD miejsca 193-195. Od 10 sierpnia AXN jest dostępny na 114 kanale, wśród stacji filmowo-serialowych. Z kolei AXN Black, AXN White i AXN Spin HD zajmują miejsca 291-293. Lepsze pozycje przypadły m.in. stacjom włoskiego RAI, TV Okazje, Tele5 i Polonii 1. Za trzema kanałami AXN znalazły się tylko TV Rachunek (informacja o płatności za Canal+), kanały erotyczne i stacje radiowe.

W przeszłości Canal+ przesuwał na koniec listy stacje, które kilka miesięcy później wycofywał z oferty. Taki los spotkał m.in. dziecięcy kanał edukacyjny Da Vinci czy muzyczny Trace. Kanały zajmujące dalekie miejsca są rzadziej wybierane przez abonentów. W przypadku braku porozumienia o kontynuacji współpracy z nadawcą, mniej klientów będzie skłonnych do rozwiązania umowy przed terminem.

Nadawca AXN uspokaja widzów

Platforma Canal+ nie chce komentować przyczyn „degradacji” trzech stacji AXN, ani tego czy znikną w przyszłości z oferty. Z podobnymi pytaniami zwróciliśmy się do nadawcy. Czy liczba stacji AXN w Polsce zostanie ograniczona? A może jedynie Canal+ zrezygnuje z wybranych kanałów?

- Nie mamy w planie modyfikacji portfolio kanałów AXN, na polskim rynku są obecne 4 kanały. Taką propozycję mają również abonenci Canal+ i nie planujemy dokonywać zmian. W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrosty oglądalności dla portfolio kanałów AXN i mamy w planach ten trend utrzymać - informuje Wirtualnemedia.pl Antenna Enterteinment. W erze rozwoju serwisów streamingowych kanały filmowo-serialowe są najbardziej narażone na spadek widowni. Właściciele niektórych platform sami zamykają linearne kanały. Tak na wybranych rynkach postąpiły m.in. Disney i Paramount Global.


Niewykluczone, że rozmowy między AXN i Canal+ jeszcze się toczą. Czasami takie decyzje zapadają na kilka tygodni przed końcem umowy. Polski Canal+ zwykle modyfikował swoje pakiety i usuwał kanały na początku roku. Niedawno liczbę kanałów w ofercie zredukował francuski Canal+. Zniknęły kanały: Penthouse, Trace Latina, Altice Studio i Sciences et Vie. Platforma chciała usunąć więcej stacji, ale ostatecznie porozumiała się z Grupą M6 i Canal+ J, MCM, RFM TV, Tiji, pozostały w ofercie.

Operator za to zawiesił dostęp do kanału erotycznego Jacquie et Michel TV. Powodem było oskarżenie Michela Pirona, właściciela stacji i zarazem strony internetowej z podobnymi treściami o współudział w gwałcie oraz w zorganizowanej grupie przestępczej. Canal+ przebudowuje też własne portfolio we Francji. Canal+ Sport 360 zastąpi Canal+ Décalé, który emituje programy znane z głównej anteny Canal+ z opóźnieniem. W miejsce muzyczno-rozrywkowego Clique TV pojawi się natomiast Canal+ Foot.

Nowy właściciel AXN

W październiku ub.r. informowaliśmy, że grecka Antenna Group przejęła kanały Sony Pictures Television Network w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce zmiana objęła filmowo-serialowe stacje:  AXN, AXN Black, AXN White, AXN Spin i serwis streamingowy AXN Now. W Polsce AXN zadebiutował w 2003 roku. Był kiedyś w czołówce kanałów tematycznych w naszym kraju. W 2006 roku pojawiły się AXN Crime i AXN SciFi, które w 2013 roku zmieniły nazwę na AXN White i AXN Black. W 2012 roku nad Wisłą pojawił też AXN Spin.

Z danych Nielsena wynika, że I półroczu 2022 roku AXN miał 0,25 proc. udziału w rynku, AXN Black 0,09 proc., AXN White 0,08 proc., natomiast AXN Spin 0,03 proc. Wszystkie kanały greckiej grupy straciły widzów w porównaniu z I półroczem 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów AXN w Polsce? Nadawca zabrał głos

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AXN
Wszystkie kanały AXN, szału nie robią ale i tak biją jakością wszystkie pozostałe z innych platform czy czegoś tam :)
odpowiedź
User
Gość
Kiedy AXN Black i AXN White w HD?
odpowiedź
User
Krzysiek37
Dla mnie jest co raz mniej nowych seriali liczę że to ulegnie zmianie.
odpowiedź